Denník N

Študenti po stáži v InoBat: Čo nám (ne)dala táto skúsenosť a čo sme si z nej (ne)odniesli?

Áno, teória je počas štúdia mladého človeka povinnou jazdou. Avšak prax a vedenie skúseného mentora sú skúsenosťou nad zlato! Aj to nám potvrdila účasť na shadowing programe v slovenskej spoločnosti InoBat. Čo sme si z neho (ne)odniesli a čo sa nám (ne)páčilo? A čo je najdôležitejšie, motivoval nás kariérne rásť práve v tejto „ešte stále neprebádanej“ oblasti podnikania?

V prvom rade by sme sa vám radi predstavili. Sme traja študenti: Dávid Bodnár, Jakub Rafajdus a Mikuláš Sejbal a radi by sme sa s vami podelili o našu skúsenosť zo shadowing programu v InoBat-e. Práve tu sme mali počas jedného intenzívneho týždňa možnosť tráviť čas po boku skúsených slovenských aj zahraničných expertov a nahliadnuť spoločne s nimi do zákulisia elektromobility, batériového biznisu, výskumu, vedy či mnohých ďalších oblastí vo firme venujúcej sa batériám do elektrických vozidiel. Ako by sme ho zhodnotili? A odporučili by sme stáže či takéto programy v InoBat aj ďalším študentom (plánujú ich totiž dosť nielen na Slovensku, ale aj v UK)? Poďme na to!

  • PREČO SME SA ROZHODLI DO SHADOWING PROGRAMU PRIHLÁSIŤ?

DÁVID: Volám sa Dávid, mám 25 rokov a aktuálne som doktorandom na Technickej univerzite v Košiciach. Aktuálne som však aj na stáži v holandskom Delfte, kde sa venujem modelovaniu batérií a hybridným zásobníkom energie. Novinky z oblasti elektromobility vyhľadávam aj vo voľnom čase. A to sú dôvody, prečo som sa rozhodol do programu prihlásiť. Chcel som sa dozvedieť čo najviac o batériových technológiách, fungovaní tohto biznisu, ale aj spoznať ľudí pracujúcich v tejto oblasti.

JAKUB: Ja som Jakub, mám 24 rokov a študujem materiálové inžinierstvo na Materiálovotechnickej fakulte STU v Bratislave. Nakoľko InoBat považujem za modernú a inovatívnu firmu, moje očakávania boli značne vysoké. Od programu som očakával, že nadviažem nové kontakty s odborníkmi zo sveta elektromobility, spoznám medzinárodné prostredie, firemnú kultúru a získam nové vedomosti, ktoré dokážem zužitkovať v štúdiu a pri vypracovaní diplomovej práce. A môžem povedať, že kvalita programu tieto moje očakávania vysoko prevýšila.

MIKULÁŠ: Moje meno je Mikuláš a mám 22 rokov. Študujem ekonómiu na Masarykovej univerzite a marketing na NEWTON University v Brne. Zaujímajú ma technológie, udržateľnosť a elektromobilita, o čom som sa chcel dozvedieť viac práve vďaka programu. Musím sa priznať, že očakávania som nemal v podstate žiadne. Túto skúsenosť som si však chcel maximálne užiť, čo sa mi podarilo. Bolo skvelé vidieť, ako sú všetci v InoBat zapálení pre svoju prácu. O to viac som motivovaný na sebe pracovať.

  • AKO VLASTNE SHADOWING PROGRAM V INOBAT-E PREBIEHAL?

DÁVID: Každý deň bol iný, väčšinou sme mali semináre a diskusiu na určitú tému. Boli sme sa však pozrieť aj na to, ako bude vyzerať fabrika a laboratóriá vo Voderadoch.

JAKUB: Vďaka týždenným aktivitám v programe som nadobudol široké spektrum poznatkov z jednotlivých oddelení: od programového manažmentu, recyklácie batérií, až po chémiu batérií.

MIKULÁŠ: Program bol veľmi nabitý. Každý deň sme mali rozdelený na dva bloky. V priebehu jedného týždňa sme sa dozvedeli o tom, ako funguje R&D, finančné, personálne, strategické a výrobné oddelenie. Okrem získania tohto veľmi podrobného pohľadu na jednotlivé funkcie firmy sme mali aj exkurziu do obrovského výskumno-vývojového a výrobného centra vo Voderadoch.

  • ČO SA NÁM NA SHADOWING PROGRAME PÁČILO NAJVIAC A ČO BY SME ZMENILI?

DÁVID: Úplne najviac sa mi páčila atmosféra. Bolo tu naozaj príjemne a každé ráno som sa tešil na ďalší deň. Negatív nebolo veľa, čo by som možno zmenil by bolo množstvo času zameraného na jednotlivé témy pre rôznych študentov, keďže sme všetci študovali niečo iné.

JAKUB: Program bol vynikajúco vyskladaný a zameriaval sa na všetky aspekty fungovania spoločnosti. Za plus považujem otvorenosť a individuálny prístup manažérov, ktorí neváhali diskutovať a odpovedať na všetky naše otázky. V neposlednom rade by som určite vyzdvihol prehliadku R&D centra vo Voderadoch, ktorého laboratória nemajú na Slovensku konkurenciu. Táto časť programu vo mne zanechala určite najväčší dojem. Jedinou nevýhodou bolo krátke trvanie – iba jeden týždeň. Takáto hodnotná stáž by si určite zaslúžila trvanie aspoň dvoch týždňov.

MIKULÁŠ: Veľmi sa mi páčilo, že sme mali možnosť preskúmať všetky pozície a oddelenia, ktoré InoBat ponúka. Súhlasím s Dávidom a Jakubom v tom, že skvelá bola atmosféra aj energickosť celého tímu, ktorá je priam až nákazlivá. Jediná škoda je tá, že R&D vo Voderadoch nebolo ešte úplne dokončené.

  • ZMENIL SA PO ABSOLVOVANÍ PROGRAMU NÁŠ POHĽAD NA ELEKTROMOBILITU?

DÁVID: Môj názor sa nezmenil. Už pred začiatkom mi bolo jasné, že z dlhodobého hľadiska je to najlepšia možnosť v osobnej mobilite. Môj názor na elektromobilitu sa zmenil akurát pred rokom, kedy som sa o ňu začal viac zaujímať. Čím viac človek vie, tým viac rozumie jej potenciálu do budúcna.

JAKUB: U mňa zmena nastala a musím povedať, že môj pohľad na elektromobilitu sa vďaka týždni v InoBate určite zmenil k lepšiemu. Pochopil som, že neustály vývoj a napredovanie v tejto oblasti bude mať signifikantný prínos na udržateľnosť a postupné zníženie využívania fosílnych palív.

MIKULÁŠ: Áno, určite. Dozvedel som sa, že elektromobily nemusia mať dojazd za krátkych 200 km a ich nabitie netrvá celú noc. Elektromobily môžu byť výrazne zábavnejšie a užitočnejšie. V zásade to nemusia byť len autá a za 20 rokov tu budeme všetci lietať v elektrických dronoch.

  • ČO SME SA VĎAKA PROGRAMU NAUČILI?

DÁVID: Naučili sme sa veľa vecí, napríklad, aké sú výrobné procesy batérií alebo ako sa integrujú články do modulov a packov. Aj by som povedal viac, ale nemôžem, lebo NDA 😊.

MIKULÁŠ: Súhlasím s Dávidom, naučili sme sa ozaj veľa, napríklad ako sa vytvára návrh batérie, akým procesom sa vyrába na výrobnej linke a spoznali sme aj ostatné procesy – ako a z čoho je vytváraný ich obsah, ale aj to, ako potom ovplyvňuje technické parametre batérií.

  • INOBAT PLÁNUJE ĎALŠIE AKTIVITY A STÁŽE PRE ŠTUDENTOV AJ DO BUDÚCNA. PREČO SA TO PODĽA NÁS OPLATÍ VYSKÚŠAŤ?

DÁVID: Určite choďte do toho. Myslím si, že každý študent, ktorý sa zaujíma o baterky, výrobu alebo fungovanie spoločnosti by mal takýto program skúsiť.

JAKUB: Aj ja by som shadowing program v InoBat-e odporučil každému študentovi, ktorý chce už počas štúdia vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a zapracovať na svojich soft aj hard skills, ktoré sú nevyhnutné pre ďalší osobný a kariérny rast. Shadowing program mi ukázal, že neustála túžba na sebe pracovať a zlepšovať sa stojí naozaj za to. Držím všetkým budúcim uchádzačom palce!

MIKULÁŠ: Úplne súhlasím so slovami Dávida a Jakuba. Shadowing program by som odporučil každému, kto sa aspoň okrajovo zaujíma o elektromobilitu a nebojí sa týždňa plného zaujímavých vedomostí.

Teraz najčítanejšie

InoBat

InoBat je slovenská spoločnosť založená v roku 2019 zaoberajúca sa výskumom, vývojom, výrobou a recykláciou batérií s dlhodobým cieľom slúžiť európskemu trhu s novými energetickými riešeniami. Hlavnými odvetviami sú InoBat Auto, ktorý sa zaoberá R&D a výrobou batérií do elektrovozidiel, InoBat Energy, zaoberajúci sa skladovaním energie a InoBat Recyling, prinášajúci riešenie na recykláciu batérií. Okrem toho, InoBat pracuje aj na rozvoji InoBat Charging, ktorý rieši nabíjaciu infraštruktúru a InoBat Hydrogen pre vodíkové a alternatívne pohony. Najrozvinutejšou odnožou spoločnosti InoBat je InoBat Auto, ktoré umožňuje elektrickú mobilitu vytváraním svojich unikátnych batérií pre zelenší svet. Sme batériová spoločnosť „Discovery to Delivery“ s jedinečným výskumom a vývojom v oblasti výroby prinášajúcim riešenia šité na mieru pre svojich zákazníkov. www.inobat.eu

Tento blog je platený.