Denník N

Sklamali nás všetci okrem Matoviča

Eduard Heger a Igor Matovič, Foto N - Tomáš Benedikovič
Eduard Heger a Igor Matovič, Foto N – Tomáš Benedikovič

Pamätám si to ako včera, keď sme s priateľmi čakali na výsledky parlamentných volieb 2020. Boli sme u nás doma, dali sme si pár drinkov a okolo polnoci sme to zabalili. Vtedy priebežné výsledky nevyzerali príliš ružovo, no všetci sme dúfali v dobrý koniec. Ja som ostal hore asi do štvrtej rána, kedy už bolo viacmenej jasné, že ani KDH, ani koalícia PS/Spolu sa do parlamentu nedostane. Ešte dve hodiny som sa v posteli neveriacky prehadzoval.

Nakoniec sa však „protikorupčným“ stranám podarilo vyskladať koalíciu aj bez Smeru a fašistov. Sľúbili nám vládu bez korupcie a s rozumom. A my sme im verili. Aj keď s Borisom Kollárom sa nedalo počítať ako s veľkým bojovníkom proti korupcii, od Matoviča sme čakali, že si ho ustráži. Na boji s korupciou predsa postavil celú svoju politickú kariéru (rovnako ako Remišová).

A dnes, po necelých troch rokoch, vláda definitívne padla. A nikto sa Sulíkovi ani nemôže čudovať, že sa k tomuto kroku SaS odhodlala. Všetko je lepšie ako to trápenie, ktoré Hegerova (Matovičova) vláda posledné mesiace predvádzala. Opäť sa potvrdilo, že iba nekradnúť nestačí.

Sklamali nás mnohí, na mnohých môžeme hodiť vinu. Na Kisku, ktorý zbytočne založil stranu Za ľudí. Na Hlinu, ktorý svoje KDH tlačil možno až príliš liberálnym smerom, čo sa konzervatívnejším voličom príliš nepáčilo. Na Poliačika a Beblavého, keď pár dní pred voľbami zbytočne blokovali rokovaciu sálu. Na Sulíka, že nebol dostatočným hlasom rozumu v koalícii.

Okrem Matoviča – ten nesklamal. Presne toto všetko sa od neho dalo čakať. Všetci sme si za tých 12 rokov vlády Smeru mysleli, že to Fico a jeho kumpáni nám ukradli krajinu. V skutočnosti nám ju ukradol Igor Matovič. Iba on je za toto všetko zodpovedný. To, že sa pohádal so všetkými (s SaS, s prezidentkou, s novinármi) sa dalo očakávať.

Sulík v parlamente rozpovedal historku o tom, ako Matovič v prezidentskej kacelárii podpísal demisiu, no následne ju vedúcemu kancelárie vytrhol z rúk, pretože si to v poslednej chvíli rozmyslel. Najhoršie na tom nie je to, že sa to nakoniec ukázalo ako pravda, ale to, že to nikomu neprišlo ani trochu divné. Ak by ste sa hocikoho (kto sleduje politiku) opýtali kto by niečo také mohol spraviť, odpoveď by bola jednoznačne Matovič.

V čo teda môžeme dúfať? Že to rozumní ľudia nevzdajú. Že Slovensko už má dosť populistických Matovičov aj Ficov. Že sa nájde dostatok prodemokratických, preeurópskych a proukrajinských voličov. Že to aj napriek momentálnej beznádeje predsa len dobre dopadne. Pretože inak bude Slovensko opäť čiernou dierou na mape Európy.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.