Denník N

6 najdôležitejších vlastností pracovného oblečenia na stavbu

pracovné oblečenie

Pri práci na stavbe je veľmi jednoduché prísť k úrazu alebo ochorieť. Toto pracovné prostredie predstavuje väčšie riziko v porovnaní s inými pracoviskami. Hrozí nebezpečenstvo pádu, úrazu spojeného s rôznymi zariadeniami alebo vystavenia organizmu nebezpečným látkam. Preto treba svoje pracovné oblečenie vyberať s rozumom.

Medzi vlastnosti, na ktoré by ste si mali dávať pozor pri kúpe pracovného oblečenia na stavbu, patria:

Účelovosť

Oblečenie by malo byť v prvom rade praktické. Našťastie, dnes na trhu dokážete nájsť aj štýlové pracovné oblečenie. Nemalo by byť príliš voľné, príliš tesné ani ťažké. Dôležité je, aby ste sa v ňom mohli voľne pohybovať, a aby ste boli celý deň v pohodlí.

Bezpečnosť

Vzhľadom na potenciálne nebezpečenstvá na stavenisku sú nevyhnutné osobné ochranné prostriedky ako okuliare, rukavice, ochranné masky alebo systémy na zachytenie pri páde. Oblečenie by nemalo byť prehnane zložité, aby nehrozilo zachytenie alebo potknutie.

ochranné prvky maska prilba

Kvalita

Uistite sa, že vaše oblečenie je vyrobené z kvalitného materiálu. Kvalitné odevy sú často drahé. Na druhej strane, niektoré lacnejšie odevy vás budú nútiť vrátiť sa do obchodov po nový kúsok skôr, ako by ste čakali. Nekvalitné materiály nie sú bezpečné, takže môžete riskovať aj svoje zdravie.

Odolnosť

Vynikajúci pracovný odev by vám mal slúžiť dlho. Dlhá životnosť často závisí od nášho predchádzajúceho bodu – od kvality. Ak chcete zabezpečiť dlhšie používanie pracovného odevu, vyberte si taký, ktorý má po celom obvode dvojité šitie. Skontrolujte aj kvalitu zipsov a šitie gombíkov.

Viditeľnosť

Na stavbách sa niekedy pracuje až do noci alebo v slabo osvetlených priestoroch. Viditeľnosť sťažujú aj niektoré poveternostné podmienky, napríklad hmla. Tieto situácie môžu spôsobiť nehody pri práci v blízkosti ciest alebo v blízkosti ťažkých strojov. Jasne sfarbené oblečenie s reflexnými pásmi pomáha zlepšiť viditeľnosť. Reflexná vesta oblečená na pracovní tričko môže poslúžiť, ak nemôžete nájsť oblečenie s reflexnými prúžkami.

ochranná maska prilba rukavice

Vhodnosť pre poveternostné podmienky

Na rozdiel od iných profesií so stálym pracoviskom pracujú stavbári na rôznych miestach. Pred nástupom do práce sa uistite, že ste preskúmali klimatické podmienky pracovnej oblasti. Niektoré sú chladnejšie alebo teplejšie ako iné. Z toho vyplýva, že oblečenie pre jeden región sa nemusí vždy hodiť pre iný.

Miesta s vysokými teplotami si vyžadujú ľahší odev. Odporúčajú sa materiály ako ľan a ľahká bavlna. Tieto látky v horúcom podnebí umožnia dobré prúdenie vzduchu, absorbujú pot a ľahko schnú. V chladnejšom počasí zvoľte dobre tepelne izolované odevy.

Ak nie je váš odev alebo pracovná obuv dokonalá, ale nechcete ju hneď vymeniť, niekedy stačí pridať len zopár základných ochranných prvkov ako bezpečnostná pokrývka hlavy, rukavice alebo reflexné prvky.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie