Denník N

J. K. Dodson: Neuveriteľné evanjelium (Čitateľský denník 63/2022)

„Ľudia nás kresťanov často vnímajú presne takto: ako obmedzených a samospravodlivých pokrytcov. Samospravodlivosť vydávajúca sa za svätosť je jednou z najväčších prekážok, ktoré neveriacim bránia počuť o evanjeliu plnom milosti. Hriešnikov a hľadajúcich Ježišova svätosť neodpudzovala, ale privádzala ho do poburujúcej blízkosti skeptikov, prostitútok a sociálnych vyvrheľov. Neodháňala ich preč (…)

Samospravodlivosť nie je len nesprávnou odbočkou na ceste k evanjeliu, je to jeho úplný opak. Komunikuje totiž spásu prostredníctvom zbožného života, nie prostredníctvom viery v Ježišov dokonalý život. Moralizujúca samospravodlivosť hovorí: ‚Ak podáš dobrý (duchovný alebo morálny) výkon, Boh ťa prijme.‘ Evanjelium však tvrdí: ‚Boh ťa prijíma vďaka tomu, že Ježiš už všetko dokonale vykonal namiesto teba.‘ Medzi týmito dvomi tvrdeniami je obrovský rozdiel.“

Zmierenie, nádej, prijatie, tolerancia — spájajú sa vám tieto slová s kresťanstvom? Alebo takto: sú vaše skúsenosti s kresťanmi prepojené s láskavosťou, ústretovosťou a zdieľaním dobrej, život premieňajúcej správy; alebo skôr s moralizovaním, samospravodlivosťou a lanárením? A ak ste si vybrali tú druhú možnosť, kde sa stala chyba?

Texaský kazateľ J. K. Dodson sa po presťahovaní do Austinu rozhodol urobiť prieskum miestnej religiozity. Zistil, že viac než 70 % obyvateľov tohto veľkomesta ležiaceho uprostred (ne)slávne známeho Biblického pásu neverí tomu, že Kristus je naozaj Synom Božím — a to ho primälo prehodnotiť postoj k evanjelizácii v 21. storočí.

Neuveriteľné evanjelium je jednak súborom postrehov, ktoré získal pri zakladaní nového cirkevného zboru, ale aj opätovným návratom k biblickým textom. Dodson pozerá na Krista a jeho vzťah k okolitému svetu — na tú jedinečnú kombináciu individuálneho prístupu, prijatia, poukázania na hriech a odpustenia, ktorá vždy viedla k zmeneným životom. Ako to, že jeho svätosť ľudí neodpudzovala, práve naopak?

Dnes tu máme viacero otázok, pre ktorých odpovede si musíme zájsť niekam inam. A to nielen počas Vianoc.

J. K. Dodson: Neuveriteľné evanjelium
Porta Libri, 2020
216 strán
*
70 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.