Denník N

Predĺžte životnosť pracovných odevov pomocou týchto trikov

pracovné odevy rukavice

Predĺženie životnosti nášho šatníka nielenže šetrí čas a peniaze, ale znižuje to našu spotrebu a pomáha znižovať uhlíkovú stopu. Pre ekologicky zmýšľajúcich ľudí je dlhšia životnosť oblečenia prvým krokom k etickému a udržateľnému šatníku.

Existuje veľa vecí, ktoré môžeme urobiť, aby naše pracovné odevy vyzerali stále sviežo a ako nové. Osvojte si tieto návyky, vďaka ktorým vám oblečenie vydrží dlhšie.

1. Kupujte kvalitné kúsky

Okrem toho, že kvalitnejšie kúsky sú šetrnejšie k planéte, ľuďom a zvieratám, často vydržia dlhšie vďaka lepším materiálom a konštrukcii. Vyberte si základné kúsky šatníka, ktoré vám (dúfajme) vydržia dlhšie, a nebojte sa za ne minúť trochu viac. Budete si ich oveľa viac vážiť a vydržia vám dlhšie ako lacné trendové oblečenie.

2. Perte menej

Nehovoríme, že musíte čakať kým budete zapáchať, aby ste oblečenie oprali. No popremýšľajte o tom, čím prechádza váš odev pri každom praní. Pri praní sa nielenže vytratí farba a elastickosť, ale môže sa stať, že sa oblečenie za krátku dobu úplne rozpadne. Hlavne ak je nekvalitné a používate aj sušičku. Je však samozrejmé, že niektoré kúsky sa musia prať po každom použití.

prať pracovné odevy

3. Perte tmavé oblečenie naruby

Ak chcete zabrániť vyblednutiu všetkých svojich obľúbených tmavých odevov, perte ich naruby. To isté platí aj pre tričká s obrázkami alebo logami – otočením naruby zabránite popraskaniu alebo vyblednutiu potlače.

4. Správajte sa k oblečeniu s láskou

Veľa ľudí si cení len oblečenie, ktoré si obliekajú na špeciálne udalosti. No šetrne by sme sa mali správať ku každému kúsku. Ak chcete, aby vám aj pracovné oblečenie vydržalo dlhšie, pokúste sa nevystavovať ho zbytočným hrozbám. Je jasné, že všetko závisí od vašej pracovnej náplne, no ak je to možné, skúste byť ohľaduplnejší. Či už sa jedná o pracovní rukavice, obuv alebo tričko.

5. Skladujte odevy v chladnom a suchom prostredí

Oblečenie je rovnaké ako my – nechce byť skladované v uzavretých priestoroch a často je náchylné na nadmerné vystavenie svetlu. To znamená, že by ste sa mali vyhnúť skladovaniu oblečenia na miestach, ako je vlhká pivnica alebo kúpeľňa, kde sa môžu množiť baktérie a zničiť ho. Tým, že im v šatníku poskytnete trochu priestoru na dýchanie, predídete aj pokrčeniu a vyblednutiu farieb v dôsledku trenia oblečenia o seba.

reflexná vesta

6. Striedajte dva kusy oblečenia

Je dokázané, že ak striedate napríklad dva páry pracovných topánok, oba páry jednotlivo získajú dlhšiu životnosť. Neplatí to však pre všetko oblečenie. Taká reflexná vesta vám určite postačí jedna.

Znamenitá starostlivosť o pracovné odevy by mala byť dnes už samozrejmosťou. Tieto rady a postupy môžete premiesť aj na zvyšok svojho šatníka. Pomôže to nielen vašej peňaženke, ale aj planéte, ktorá potrebuje našu pomoc viac ako kedykoľvek predtým.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie