Denník N

Hlavné správy putujú späť na zoznam dezinfowebov

Hlavné správy idú späť na zoznam dezinfowebov

Krajský súd v Bratislave definitívne zrušil všetky neodkladné opatrenia voči projektu Konšpirátori.sk, ktoré ho v minulosti prinútili dočasne stiahnuť Hlavné správy zo zoznamu problematických webov. Autori projektu Konšpirátori.sk oceňujú, že súdy konečne vnímajú kritiku dezinformačných webov z ich strany za oprávnenú a vecnú.

“Vyzerá to, že slovenské súdy berú spoločenskú hrozbu dezinformačných webov po rokoch vážne. Z ich nedávnych rozhodnutí vyplýva, že už nemajú pochopenie pre reči o tom, že kritici dezinfowebov chcú len poškodiť ich dobrú povesť alebo ich ekonomicky zničiť. Kritika toho, čo tieto weby publikujú je podľa krajského súdu opodstatnená,” hovorí Peter Jančárik, podpredseda občianskeho združenia Konšpirátori.sk.

Združenie prevádzkuje verejný zoznam konšpiračných webov, ktorý využívajú najmä firmy na to, aby sa ich reklama nezobrazovala na pochybných stránkach. Na tento zoznam sa vracia aj známy web Hlavné správy. Ten musel byť v marci 2020 zo zoznamu dočasne odstránený po nariadení neodkladného opatrenia vydanom bratislavským okresným súdom. Po vypuknutí vojny na Ukrajine však súdy pristúpili k postupnému rušeniu rozhodnutí, ktorými pôvodne Hlavným správam poskytli ochranu.

Krajský súd v Bratislave vo svojich uzneseniach predbežne odmietol tvrdenia Hlavných správ, že im projekt Konšpirátori.sk neoprávnene zasahuje do ich práv. Súd pritom zohľadnil aj vypnutie Hlavných správ na pokyn Národného bezpečnostného úradu, pretože ich tento úrad po vypuknutí vojny na Ukrajine vyhodnotil ako bezpečnostné riziko.

Hlavné správy pritom už predtým pravidelne šírili prokremeľskú propagandu, nekriticky dávali priestor extrémistom, antivaxerom a rôznym konšpiračným teóriám. Pre šírenie antisemitizmu ich nedávno riešila aj Rada pre mediálne služby a ich prispievateľa Bohuša Garbára natočili pri preberaní úplatku od rozviedčíka z ruskej ambasády.

“Veríme, že súdy budú k tomu, čo tvrdíme od samého začiatku vnímavé aj pri samotnom pojednávaní s Hlavnými správami. Na jeho vytýčenie však márne čakáme už viac ako tri roky a zatiaľ musíme čeliť šikanóznym žalobám aj nezmyselným exekúciám,” dodal P. Jančárik.

O vydanie neodkladného opatrenia voči Konšpirátorom sa na jar tohto roka pokúšal aj český dezinfoweb AC24. Jeho návrh však bratislavský okresný a napokon aj krajský súd už rovno zamietli.

Ak sa vám páči, čo robíme, môžete nám poslať jednorazový alebo pravidelný dar. Ak je aj vaším záujmom zdravší informačný priestor, budeme ho radi presadzovať aj ďalej.

Teraz najčítanejšie

Konšpirátori.sk

Sme verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Pomôžeme vám zabrániť tomu, aby sa vaša reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť vašu reputáciu.