Denník N

Aké dôležité sú ochranné pomôcky pri práci?

bezpečnosté oblečenie reflexní mikina

Ochranné pomôcky sú určené na ochranu pracovníka pred látkami prenášanými vzduchom, chemikáliami, elektrickým prúdom, teplom, biologickým nebezpečenstvom a zraneniami. Každá práca si vyžaduje iné pomôcky, no všetky sú rovnako dôležité.

Ochranné pomôcky pri práci znižujú pravdepodobnosť úrazov a často zjednodušujú samotnú prácu. Poďme si povedať viac o niekoľkých z nich.

Respirátor chráni pracovníka pred dýchaním kontaminovaného vzduchu. Sú požiadavkou, najmä keď pracovisko nemá dostatočné vetranie alebo pri priamom kontakte s nebezpečnými látkami vo vzduchu. Svoj dýchací systém si musíme udržiavať čo v najlepšom stave, a preto by sme nemali zanedbávať nosenie tohto ochranného prvku.

Cíťte sa dobre vo svojej koži

Škodlivé chemické látky, ktoré sa nachádzajú na kontaminovaných povrchoch na pracovisku spôsobujú kožné ochorenia, ako je rakovina kože alebo dermatitída. Ultrafialové žiarenie, vysoké teploty a slnečné žiarenie môžu tiež poškodiť pokožku. Nemôžeme zabudnúť na mechanicky spôsobené poranenia ako odreniny, pomliaždeniny a tržné rany. A napokon sú tu parazity, rastliny, zvieratá a mikroorganizmy, ktoré môžu tiež negatívne ovplyvniť pokožku.

Preto je na pracovisku dôležitý ochranný pracovný odev. Ochranu poskytujú kvalitné rukavice na prácu, ktoré sú odolné voči teplu alebo porezaniu, prilby a špecializované odevy.

ochranné rukavice prilba respirátor

Nezatvárajte oči pred rizikami

K úrazom očí dochádza na pracovisku viac ako si myslíte. Oči si môžete poraniť úderom tupým predmetom, pri zlej manipulácii s chemickými látkami alebo strojmi. Ak vám zamestnávateľ odporúča nosiť ochranné okuliare, neignorujte to. Na ochranu očí aj dýchacích ciest sa odporúča ochrana celej tváre.

Ak pracujete v prostredí so zníženou viditeľnosťou, nezabudnite na prvky ako reflexní mikina alebo vesta. Na niektorých pracoviskách sa odporúča chrániť si sluch pomocou zátkových chráničov alebo ochranných slúchadiel.

Aby ste z práce odchádzali s radosťou v kroku

Ani vaše chodidlá a členky nie sú v bezpečí. Môže dôjsť k prepichnutiu podrážky, podvrtnutiu alebo zakopnutiu, a preto je na pracovisku dôležitá kvalitná obuv. Bezpečnostná obuv, ktorá je pohodlná, má hrubú podrážku, oceľovú medzipodrážku a oceľovú špičku, poskytuje primeranú ochranu pre mužov aj ženy. Ak topánky sedia ako uliate, pomôžu vyhnúť sa nehodám a zároveň ochrániť pracovníkov a majiteľov spoločnosti.

pracovné topánky ochranná obuv

Pravidelné hodnotenie rizík na pracovisku je dôležité na určenie povahy každého možného nebezpečenstva a s ním spojeného rizika. Do úvahy by sa mal brať každý pracovník, úroveň pohybu, vybavenie a charakter prostredia. Ochranné pracovné odevy by mali poskytovať účinnú ochranu a mali by byť vybrané podľa uznávaných noriem. Ak pracovník nosí naraz rôzne ochranné prvky, mali by byť kompatibilné. Ochranný pracovný odev sa musí vždy udržiavať v dobrom stave.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie