Denník N

Ozdob úsmevom dom

Sviatky prameňov

Sú sviatky – dary vľúdnosti ber, neodmietaj.

Požičala som si z nádhery vianočného remaku v tento krásny štefanský deň.

Nechajme sa zastaviť.

Nech nám na sporáku vrie čokoľvek a nech by nás v kuchyni mohol vyrušiť iba Boh alebo anjel, odíďme v zástere na chvíľu za knihou, ktorá nám nedá pokoj. Možno nečakane cinkne pozvánka na omšu v čarovnom folklórnom móde ešte aj s úžasnými slovami.

Nechajme sa prekvapiť a radšej z rúk všetko odložme, keď z rádia bude znieť miliónkrát hraná a vo vianočnom výbere zabudnutá pieseň a bude to božský Karel a jedna z jeho naozaj impozantných vecí (Jsou svátky; klobúk aj Barry Manilowovi).

Sú ľudia, ktorí pôsobia impozantne aj v obyčajné dni. Poďakujme za nich aj im.

Za nami ďalší bláznivý rok.

Odovzdávam radu, aby sme napínali uši a otočili sa za svojími taškami, kde občas rady odpočívajú mobily. Možno sa úplne inak rozozvučí kúsok jemnosti a obrovský dar s odpustením.

Majme sa o trochu viac radi ako už čoskoro zase raz „vlani“. Verme, že všetko má zmysel – od chorôb, vyčerpania a iných každodenných kvapiek krvi až po obety, ktoré rozžiarujú vždy tak nové praznáme verše…

*

Odstúpili sme

pod prúdom živej vody.

 

Bojíme sa,

že nám zostal len čas

 

po svätosti

sme si ďalekí aj blízki.

 

Potrebujeme dlaň

v piesku a v studni.

*

Teraz najčítanejšie

Eva Sládeková

Už dávnejšie niekto literárne a ešte inak spracoval hľadanie strateného času. V súčasnosti je to tak živá potreba... Ak chceme byť ľudskí alebo dokonca sami sebou, je nutné nájsť si čas, v ktorom sa pravidelnejšie usadíme a budeme sa učiť pustiť všetko z rúk, dopriať aj myšlienkam slobodu plynúť v tom vlastnom kruhu. A takto konečne svoje dýchanie a malé stopy vo svete premeníme na dar, modlitbu a pokoj.