Denník N

Desatoro finančných prikázaní

Pretože každé €-urko sa zíde :)

  1. Ty si pán svojich peňazí, nebudeš mať iných „poradcov“, ktorí sa na tebe „nabalia“

Apelujem na to, že práve vy ste tí, ktorí tie peniaze pracne zarobili, vy ste tí ktorí by sa mali rozhodnúť čo sa s nimi stane a práve váš podpis je v kolónke „podpis sporiteľa, poistníka, disponenta … „ Finančný poradca vám môže povedať to, čo je výhodné. Nebude klamať, len nepovie že to je výhodné pre jeho peňaženku a nie tú vašu. Pred požiadaním o radu skúseného poradcu je potrebné mať „zmáknuté“ aspoň tie najzákladnejšie fakty a vedomosti. Dáte mi za pravdu, že na internete ich je požehnane…

  1. Nevezmeš predražený úver nadarmo

Cena úveru je jedným z atribútov podľa ktorých sa človek rozhoduje. Neurčuje ho úroková sadzba ale celková výška nákladov (RPMN). Lenže to nie je jediný nosný atribút, ktorý rozhodne o ne/výhodnosti pôžičky. Spôsob splácania istiny a úroku má tiež čo to povedať o výhodnosti úveru, najmä pri jeho neskoršom refinancovaní…

  1. Spomni, aby si využil tretí pilier, ak ho zamestnávateľ dotuje

Tretí pilier je jeden z mála produktov, na ktorý zamestnávateľ rád a celkom nezištne prispeje. Opýtajte sa svojho zamestnávateľa či túto možnosť ponúka. Okrem toho, že si môžete znížiť svojimi príspevkami základ dane, viete si aj čo to prisporiť na starobu. Napriek slabým výnosom tretieho piliera je práve zamestnávateľský príspevok hlavným dôvodom prečo túto možnosť využiť.

  1. Cti si sporiteľňu svoju ale nedaruj jej vysokú cieľovú sumu

Ak si už sporíte v hocijakom riešení, nenastavujte si prehnane vysokú cieľovú sumu. Od nej sa vo väčšine prípadov odvíja nákupný poplatok. Vždy sa opýtajte aká je nákladovosť zmluvy, ktorú idete podpísať. Pri sporení sa tiež opýtajte na možnosti získania napríklad štátnej prémie, ak sa jedná o stavebné sporenie.

  1. Nezaplatíš zbytočné poplatky za bežný účet

Ak vám banka vyhovuje natoľko, že ste ochotní platiť za niečo čo je v inej banke grátis tak proti gustu žiaden dišputát. Ak platiť nechcete, je na čase spraviť si prehľad čo ponúka trh. Ušetriť pár eur mesačne nemusí byť zase tak zlý nápad. Čo by ste povedali ak by vás z práce pustili domov jeden deň v mesiaci o nejakú tú hodinku-dve skôr? Za lojálnosť sa platí – neriešením poplatkov tie hodiny v práci radšej darujete banke.

  1. Neodmietneš sporiaci účet banky ak je k bežnému účtu zadarmo

Ak cestou po ulici nájdete na zemi „päťku“ tak sa pre ňu zohnete (myslím 5 eur). Ak Vám banka dá za to, že si pár klikmi prevediete peniaze z jedného účtu na druhý a necháte ich tam istú dobu, pár drobných, je na mieste zvážiť, či to ozaj nemá zmysel využiť. S myšou v ruke je to ešte jednoduchšie lebo neriskujete že vás sekne v krížoch…

  1. Nebudeš sporiť v garantovaných fondoch druhého piliera

Garancie sú dobré ale len pre tých, ktorým už hodinky tikajú na výplatu dôchodkov. Ak vám do dôchodku ostávajú desiatky rokov tak kašlite na garancie, tie vám nezarobia. Zvoľte si radšej akciové a ešte lepšie indexové fondy, ktoré naozaj vaše ťažko odvedené peniaze zúročia.

  1. Nepohrdneš akoukoľvek rodinnou, množstevnou alebo inou zľavou

Kopec produktov takúto zľavu ponúka. Napríklad vás napadlo dať 5 poistných zmlúv do jednej aby ste neplatil 5x administratívny poplatok? A čo dôchodcovské zľavy?  Ušetriť sa ozaj dá aj na maličkostiach, netreba ich prehliadať.

  1. Nepožiadaš poisťovňu o sporenie

Nie, nerobte to, budete to ľutovať. Poisťovňa nemá nič dočinenia so sporením ani s investovaním. Čo vlastne poisťovňa robí s vašimi peniazmi píšem: TU

  1. Nebudeš rezať dvakrát a nemerať!

Namiesto toho dva krát merajte a raz režte! Ušetríte kopec nervákov, peňazí a nenavrie vám z toho ani žila na čele.

Ak patríte medzi skupinu ľudí, ktorí otázku financií „nemusia“ tak prepošlite tieto prikázania práve tým, ktorí majú na starosti domácu truhlicu či trezor. Možno by práve oni chceli skrotiť tie unikajúce rodinné chechtáky… :)

Ing. Marcel Onufer


Aby neostalo len pri slovách, v iných článkoch píšem aj čísla:

Teraz najčítanejšie