Denník N

A. McGrath: Teória všetkého (na čom záleží) (Čitateľský denník 65/2022)

„Einstein potvrdzoval svoju vieru v istú transcendentnú realitu, ktorú s radosťou označoval ako »Boh«, a zároveň dával jasne najavo, že tohto Boha nechápe ako »osobného«. Podľa Richarda Dawkinsa je ateizmus presvedčenie, že »neexistuje nič mimo prirodzeného, fyzického sveta, žiadna nadprirodzená tvorivá inteligencia, ktorá by sa skrývala za pozorovateľným vesmírom«. Einstein na základe tejto definície ateistom jednoznačne nie je.

Aj keď je Einsteinov Boh neosobný, vymedzený predovšetkým v termínoch poriadku a krásy vesmíru, jeho koncepcia Boha sa nedá zredukovať na subjektívne vnímanie úcty, úžasu a tajomstva, ktorý Einstein niekedy opisuje ako »kozmický náboženský cit« a ktorý považoval za »najsilnejší a najušľachtilejší motív vedeckého bádania.« Na viacerých miestach Einstein výslovne potvrdzuje, že sa hlási ku koncepcii Boha spojenej s holandským židovským filozofom zo 17. storočia Baruchom Spinozom — konkrétne k neosobnému kozmickému poriadku.“

Jediné vysvetlenie Teórie relativity ktoré si pamätám je to z pesničky Naraz teraz od Pudingu Pani Elvisovej. Aj preto som sa knihe predstavujúcej život, prácu a hlavne zmýšľanie Alberta Einsteina veľmi potešil.

Teória všetkého (na čom záleží) stručne a s pomocou jednoduchých grafík vysvetľuje Einsteinov objav tak, že si ho ľahko zapamätáte. Vyvracia taktiež niekoľko mýtov nahromadených okolo tohto geniálneho fyzika — napríklad ten o jeho relativizovaní morálky, školských neúspechoch či pohľadu na (ne)existenciu Boha.

McGratha ako vedca a zároveň anglikánskeho teológa najviac zaujíma práve táto posledná téma. Ako Einstein vnímal vzťah vedy a viery? Dokáže podľa neho veda riešiť morálne dilemy? A čo vravel na judo-kresťanského osobného Boha?

Teória všetkého (na čom záleží) rozhodne nie je vyčerpávajúcou štúdiou — môže však vo vás vzbudiť záujem dozvedieť sa viac a siahnuť po hrubších knihách. A pustiť si znova Naraz teraz.

A. McGrath: Teória všetkého (na čom záleží)
Postoj Media, 2022
188 strán
*
75 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.