Denník N

Maturanti si zmenu vyhlášky pochvaľujú

Skúškou dospelosti si tento rok opäť prejdú posledné ročníky všetkých stredných škôl. Tentokrát to, ale nebude tak, ako to bolo po minulé roky. Ministerstvo prichádza s jednou zásadnou novinkou, ktorá pomôže hlavne študentom. Tá však rozdelila spoločnosť na dva tábory.

Zmena sa bude týkať ústnej časti maturity. Doposiaľ boli školy povinné zverejniť maturitné okruhy. Tento rok si to vyskúšajú v novom, pozmenenom režime. Maturitná komisia bude musieť zverejniť sedem dní pred maturitnou skúškou presné maturitné zadania, ktoré si bude študent žrebovať práve počas skúšky. Upravuje to vyhláška z júla minulého roka, kedy bol na čele rezortu školstva Branislav Gröhling.

Bývalý minister si za touto zmenou stojí. Podľa jeho slov to roky fungovalo tak, že medzi maturantmi kolovali ,,podpultovo“ staré zadania a maturanti sa pripravovali podľa nich. ,,Zverejnené zadania pomôžu k tomu, aby maturanta neprekvapila žiadna otázka“. Takisto podotkol, že sa študenti majú pripravovať kontinuálne počas celého štúdia a nie len týždeň pred maturitou.

Zmena súvisiaca s ústnou časťou maturity sa nepáči hlavne pedagógom. Tí sa obávajú skutočnosti, že skúška sa stane natoľko ľahkou, že zmaturuje už naozaj každý. Poukazujú taktiež na to, že každý rok budú musieť meniť otázky v maturitných zadaniach. Tie, ktoré zverejnia si totiž študenti medzi sebou veľmi rýchlo rozpošlú. Učitelia taktiež hovoria, že zmeny v maturitách sme začali robiť zo zlej strany, pretože ak chceme študentom pomôcť, tak by sme mali začať napríklad so znížením počtu maturitných okruhov.

Maturanti si zmenu vyhlášky naopak pochvaľujú. Myslia si, že im to pomôže zbaviť sa nadbytočného stresu a takisto sa lepšie pripraviť na skúšku dospelosti. Zároveň dúfajú, že to nijakým spôsobom neznehodnotí váhu skúšky.

Súvisiace zmeny boli komunikované a pripomienkované aj Alianciou stredoškolákov. Tá sa na instragrame poďakovala za spoluprácu a ochotu prijať takéto zmeny. Zároveň veria, že to pomôže zbaviť maturantov nadbytočného stresu.

Nové vedenie ministerstva školstva sa k tejto zmene ešte nevyjadrilo, a tak nie je vylúčené, že spomínanú vyhlášku zruší.

Teraz najčítanejšie

Matej Kurila

Aktuálne študujem na gymnáziu v Bratislave. Po maturite by som chcel pokračovať v štúdiu na masmediálnej vysokej škole a neskôr sa stať redaktorom športu. Zaujímam sa nie len o šport, ale aj o dianie na Slovensku.