Denník N

Postavenie žien v spoločnosti – výzva roka 2023

Rok 2022 bol rokom pokroku ale aj neúspechov. A to v otázke postavenia žien v spoločnosti, rodovej rovnosti, zabezpečenia ich základných reprodukčných práv nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Aj v tejto oblasti má Progresívne Slovensko riešenie, ktoré je postavené na odborných znalostiach, faktoch a odporúčaniach profesijných organizácií.

Foto: istockphoto Creator tommy Credit Getty Images

Pozrime sa chronologicky, čo sa udialo v roku 2022, tak, ako to uvádza spravodajská stanica France 24.  A potom sa pozrieme, akú ponuku máme na Slovensku pre zlepšenie postavenia žien v spoločnosti, ich zastúpenie a pôsobenie vo verejnom živote a rodovú rovnosť.

Február: 21. februára, po vzore iných latinskoamerických krajín, Kolumbia dekriminalizuje potrat počas prvých 24 týždňov tehotenstva. Dovtedy, v tejto silne katolíckej krajine, mohli byť ženy uväznené až na dobu 16 – 54 mesiacov. Predtým bola interrupcia povolená iba v prípadoch znásilnenia, ohrozenia zdravia matky alebo neliečiteľnej malformácie plodu. Podľa rozhodnutia súdu z roku 2006 mohli lekári rovnako odmietnuť vykonať tento zákrok z osobného presvedčenia.

Následne 23. februára bol vo francúzskom parlamente schválený zákon na predĺženie zákonnej lehoty umelého prerušenia tehotenstva z 12 na 14 týždňov. Vtedajší minister zdravotníctva, Olivier Véran, uviedol: „Dnes je dôležitý deň pre sexuálne a reprodukčné zdravie a dôležitý deň pre zdravie žien.“

Foto WikiMedia Denis Jarvis

Marec: Taliban odobral afganským ženám práva. Ženám, ktoré tvoria viac ako polovicu populácie, je odopierané vzdelanie, majú zákaz vstupu do politiky a médií. Afganistan je jedinou krajinou sveta, kde majú dievčatá zakázané navštevovať strednú školu. Od novembra 2022, majú ženy zakázaný vstup do telocviční, bazénov, parkov a záhrad. Dovtedy mali k dispozícii vyhradené návštevné dni, aby sa tam nestretli s mužmi.

Jún: 24. júna Najvyšší súd USA (SCOTUS), v ktorom dominujú ultra-pravicoví konzervatívci, odhlasoval zrušenie prelomového rozhodnutia Roe vs Wade z roku 1973. Toto rozhodnutie zaručovalo ústavné právo na interrupciu takmer pol storočia. V praxi to znamená, že SCOTUS ponecháva na každom štáte, aby regulovalo alebo postavilo potraty mimo zákon, tak, ako tomu bolo pred 50 rokmi. Momentálne právo na interrupciu zaručuje sedemnásť štátov USA a obvod Columbia.

September: 16. septembra, 22-ročná iránska Kurdka, Mahsa Amini, zomrela vo väzbe tri dni po tom, ako bola zatknutá mravnostnou políciou za nerešpektovanie prísneho iránskeho kódexu obliekania žien. Odvtedy v Iráne prebieha vlna demonštrácií pod názvom „Žena, život, sloboda“. Po celom svete sa tieto demonštrácie stretli s veľkou podporou bežných ľudí aj politikov. Od začiatku protestov už zomrelo viac ako 300 ľudí a ako uvádza Amnesty International, na smrť bolo odsúdených najmenej 21 ľudí.

Najvyšší Indický súd, 29. septembra, uznal právo slobodných žien na bezpečné a legálne prerušenie tehotenstva až do 24. týždňa. Ďalším kľúčovým pokrokom v tejto prevažne patriarchálnej krajine je rozhodnutie Najvyššieho súdu, že už sa viac nebude rozlišovať medzi znásilnením a znásilnením v manželstve.

November: 24. novembra Dolná komora Národného zhromaždenia vo Francúzsku odhlasovala zakotvenie práva na interrupciu do francúzskej ústavy. Išlo o reakciu na zrušenie spomínaného rozhodnutia v Spojených štátoch a iných krajinách. Mathilde Panotová, vedúca skupiny, ktorá predložila tento návrh, ho venovala ženám v USA, Poľsku a Maďarsku.

Foto: Euronews

December: Španielsko sa s návrhom zákona o menštruačnej dovolenke môže stať prvou európskou krajinou. Po vzore Japonska, Indonézie a Zambie ponúkne štátom platenú dovolenku ženám trpiacim bolestivou menštruáciou a s ňou spojenými zdravotnými problémami.

Foto: Povstanie pokračuje

A na Slovensku? Ženy čelili silnému nátlaku v obmedzovaní ich základných reprodukčných práv. Ako uvádza vo svojej štúdii Heinrich Böll Stiffung: „Intenzita útokov na sexuálne a reprodukčné zdravie a práva žien narastá najmä od roku 2018, pričom slovenský parlament odvtedy prerokoval už 19 rôznych návrhov smerujúcich k určitej forme zákazu interrupcií, prípadne ich úplnému zákazu. A to aj napriek tomu, že počet interrupcií na Slovensku každoročne klesá a za rok 2021 dosiahol historické minimum.“  Heinrich Böll Stiffung je nemecká, právne nezávislá politická nadácia. Pridružená k nemeckej Strane zelených. Bola založená v roku 1997.

Do extrému sa to dostalo počas pôsobenia súčasnej vlády, a to všetko vďaka ultra-pravicovým, kresťanským a sektárskym poslancom, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátkach OĽANO, Sme rodina, Smer-sociálna demokracia a ĽSNS. V dobe pandemickej a energetickej krízy ako aj nárastu inflácie, sa opakovane snažili, namiesto akútneho riešenia situácie svojich občanov, presadiť svoje návrhy obmedzovania práv žien.

A aké je postavenie Slovenska v rodovej rovnosti v rámci Európskej únie? Keď sa pozriete na graf, nie je vôbec lichotivé. Sme štvrtý od konca rebríčka.

Nasledujúci graf nám ukazuje, k akému nárastu zlepšenia v otázke rodovej rovnosti v jednotlivých štátoch EÚ došlo. Slovensko je opäť na chvoste rebríčka.

Zlepšenie postavenia žien v spoločnosti, ich zastúpenie vo verejnom a politickom živote zostáva veľkou výzvou tak pre Slovenky ako aj pre slovenské politické strany. Progresívne Slovensko je jedinou politickou stranou, ktorá má vytvorenú expertnú platformu a intenzívne sa týmito otázkami zaoberá. Členky tejto platformy vypracovali tzv. Ženský balík riešení. V jednotlivých balíkoch sa odborníčky Progresívneho Slovenska riadia odbornými znalosťami, faktami a odporúčaniami profesijných organizácií. Tento komplexný balík obsahuje nasledovné opatrenia: Ženy a súlad práce s rodinou, Ženy a ich zdravie, Ženy a boj proti násiliu, Ženy a menej rozvinuté regióny.

Takže riešenie, ako posúvať Slovensko a postavenie žien na Slovensku úspešne vpred, existuje. Je to len na ženách. Staci, ak si uvedomia, že to všetko majú teraz už len vo vlastných rukách. Ak sa rozhodnú voliť stranu, ktorá bude vytvárať legislatívu aj pre ne…

 

Teraz najčítanejšie

Róbert Eisner

Tlmočník-prekladateľ, ESP lektor.  Profesijné skúsenosti v oblasti medzinárodných vzťahov, bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce, ocenenia a vyznamenania: Honorary Texan Degree - ocenenie udelené guvernérkou štátu Texas Ann Richards, CRUZ DE ALFONSO X EL SABIO - Rytiersky rád udelený Španielskym králom Juanom Carlosom I.