Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

TOP 5 kníh, ktoré by vám tento mesiac nemali ujsť

Každý deň vyjde na svete viac kníh, ako sme schopní prečítať za celý život. Ponuka je pestrá, a preto je potrebné si pozorne vyberať, do akej knihy investujeme svoje peniaze a čas. Život je prikrátky na to, aby sme čítali zlé knihy. Keďže je nemožné písať rozsiahlejšie recenzie na každú jednu knihu, ktorá sa mi dostala do rúk či ma zaujala, v rubrike TOP 5 knižných noviniek budem pravidelne upozorňovať na zaujímavé knižné tituly, ktoré vychádzajú, resp. už vyšli a stoja za prečítanie.

1. Rozptýlená myseľ

 

V jednej knihe som čítal trefný citát k tomu, ako väčšina z nás prežije bežný deň: v bezvedomí! Hoci to znie extrémne, v našich mysliach sme neustále popredu pred tým, čo ponúka prítomnosť; plánujeme, kalkulujeme, uvažujeme, spomíname, predstavujeme si, snívame… Naše mysle predbiehajú realitu, sú rozptýlené a nepozorné. A o tomto vydal knihu medzinárodne uznávaný odborník na závislosti a neurológiu Gábor Maté. Vysvetľuje v nej nielen príčiny a následky rozptýlenej mysle, ale aj spôsoby, ako to zlepšiť a začať žiť život pozorne a v prítomnosti. Kniha ma čaká na poličke, je ale riadne hrubá…

Oficiálny popis knihy

Po úspešnej knihe Keď telo povie nie, vám od uznávaného lekára, ktorý sa špecializuje na neurológiu, psychiatriu a psychológiu Gábora Matého prinášame ďalšiu knihu – Rozptýlená myseľ.

Kniha je určená najmä pre rodičov a všetkých, ktorí sa zaujímajú o to, ako skúsenosti v detstve ovplyvňujú a formujú ďalší biologický a psychologický vývin mozgu.

Okrem iného sa dozviete, že:

  • ADD nie je dedičné ochorenie, ale reverzibilné vývojové oneskorenie,
  • „rozptýlenie“ je psychologickým produktom životnej skúsenosti,
  • prečo sa u niektorých detí v mozgu nevyvinú oblasti zodpovedné za emočnú sebareguláciu a kontrolu pozornosti.

Rozptýlená myseľ umožní dospelým s ADD získať lepší prehľad o ich vlastných emóciách.

Maté predstaví aj akýsi program, akým spôsobom pomáhať takýmto ľuďom v detstve i v dospelosti.

Knihu Rozptýlená myseľ si môžete zakúpiť tu

2. Perlmannovo mlčanie

Debutový, psychologicko-filozoficky svetovo úspešného autora románov Nočný vlak do LisabonuVáha slov z pera spisovateľa a filozofa Pascala Merciera. Ak ste čítali veľmi vysoko hodnotený román Nočný vlak do Lisabonu, viete, že Mercier je garancia kvality. Jeho knihy nemožno čítať rýchlo, nútia vás spomaliť sa, ponoriť sa do každého slova a precítiť hĺbku reflexií a myšlienok geniálneho autora. Vo svojom debute Mercier odhaľuje vlastné biografické pozadie, keďže hlavná postava, podobne ako on, utečie z akademického prostredia, ktoré sa pre ňu stane prehnitým miestom bez vyššieho zmyslu.

Oficiálny popis knihy

Jazykovedné sympózium v hoteli na ligúrskom pobreží koncom jesene. Uznávaný lingvista Philipp Perlmann očakáva slávnych kolegov a obklopený veľkými očakávaniami si uvedomuje, že v pracovnom živote už nemá čo povedať. Táto skúsenosť, opovrhovanie akademickým svetom, strata viery vo význam akademickej činnosti a životná kríza menia ostatných kolegov na hrozivých protivníkov. Perlmann sa ukrýva v odľahlej hotelovej izbe a útočisko hľadá v preklade ruského textu. Každým dňom sa dostáva do čoraz zúfalejšej situácie, ktorá ho privádza do víru lží a na pokraj vraždy a samovraždy.

Psychologický, jazykovo brilantne spracovaný román par excellence, ktorý udržiava čitateľa v napätí od prvého po posledný riadok.

Knihu Perlmannovo mlčanie si môžete zakúpiť tu

3. Psychológia davov

S knihou som sa stretol prvýkrát počas čítania Freudovedej útlej knihy Psychoanalýza masa, kde Freud na dielo Psychológia masy často odkazoval. Francúzsky sociológ položil základy skúmania tejto problematiky a jeho dielo Psychológia masy dodnes patrí k vysoko citovaným a kultovým klasikám, ktoré by mal poznať každý, kto sa zaujíma nielen o problematiku masové myslenia, ale aj o politiku, sociológiu, kritické myslenie a, samozrejme, psychológiu. Človek sa nevyvinul ako tvor individuálny, ale ako bytosť komunity. Je pre nás prirodzené myslieť v dave, pretože pôvodne to slúžilo na náš úžitok. Dnes to však môže napáchať viac škody ako úžitku.

Oficiálny popis knihy

Je to vôbec možné? Čo sa to deje s ľuďmi, keď ich je mnoho pohromade? Ako rozmýšľa a koná masa ľudí? A rozmýšľajú vôbec ľudia, keď sú v dave? Čo sa pri tom s ľuďmi robí? Prečo sa tak čudne správajú? Dajú sa ľudia v dave ovplyvňovať? Ako vznikajú a akí sú vodcovia davov? Ako ovplyvniť názory a myslenie ľudí v dave? Psychológia davov je slávne dielo francúzskeho vedca, ktoré je nielen stále citované v učebniciach spoločenských vied, ale výrazne ovplyvnilo politické myslenie i spoločenský vývoj. Od jeho napísania ho študovali stovky politikov všetkých možných ideológií, nielen často spomínaní Musssolini, Hitler, ale aj Roosvelt, De Gaule, liberáli i konzervatívci, psychoanalytici, sociológovia i marxisti .atď. Toto klasické dielo je doslova nadčasové, a po jeho prečítaní spoznáte odpovede na mnohé otázky, ktoré ste si doteraz kládli, a čudovali ste sa – ako je to vôbec možné?

Knihu Psychológia davov si môžete zakúpiť tu

4. Veda života

Kniha ma zaujala prepojením vedeckých poznatkov s každodenným životom. Popravde, narazil som na ňu čírou náhodou, no po prelistovaní ma hneď upútala. Pútavé názvy kapitol (Je pravda, že využívame len 10 % nášho mozgu?, Aký dlhý je je ideálny poobedný spánok?, Čo znamená dobrý obed? atď.), grafické spracovanie textu a grafov a syntéza praktického s vedeckým: to všetko robí z tejto knihy kvalitný zdroj informácií pre každého, kto chce udržať nielen teoretický, ale aj praktický krok so súčasným vedeckým poznaním.

Oficiálny popis knihy

Objavte vedu na pozadí vašich každodenných zvykov a urobte svoj deň zdravším, šťastnejším a zmysluplnejším.

Veľa činností, ktoré považujeme za samozrejmé, v skutočnosti podkopávajú naše zdravie. V tejto prevratnej knihe veda vyvracia staré povery a Dr. Stuart Farrimond ponúka svoj vedecký pohľad na bežný deň v našom živote. „Mám si čistiť zuby pred alebo po raňajkách?“, „Ako sa vyhnúť poobednej únave?“, „Jem zdravo, prečo si teda nedokážem ustrážiť svoju hmotnosť?“ Kniha odpovedá na tieto a mnohé ďalšie otázky.

Dr. Stuart Farrimond využíva najnovšie výskumy zo psychológie a tiež z oblasti výživy, biológie a fyziky a odkrýva fakty na pozadí trendov. Na základe skúseností poskytuje rady pre všetky oblasti každodenného života, aby ste dokázali robiť lepšie rozhodnutia.

Jeden deň – jedno telo – vyše 200 príkladov vedy v praxi.

Knihu Veda života si môžete si môžete zakúpiť tu

5. Dobrá správa o úzkosti: Prečo sa cítime tak zle, keď sa máme tak dobre?

Úzkosť a úzkostné stavy sa stali novou civilizačnou chorobou. Napriek všetkým benefitom našej spoločnosti počet ľudí, ktorí trpia úzkostnou poruchou či tetanickými stavmi stále rastie. Naše mozgy nie sú prispôsobené na podmienky sveta, ktorý sme vytvorili: na nekonečné množstvo možností, na neustály prísun stimulov a každodenné rozhodovanie. Paradoxne, odpoveď, ako sa s tým všetkým vyrovnať, je teoreticky veľmi jednoduchá, no prakticky to nik z nás nerobí.

Oficiálny popis knihy

Ľudské telo sa vyvinulo tak, aby prežilo a dokázalo sa rozmnožovať, a nie nevyhnutne na to, aby bolo zdravé. Mozog sa tiež vyvinul s cieľom prežitia a rozmnožovania, nie duševnej pohody.

Občas všetci zažívame psychické ťažkosti. Možno nás trápi mierny nepokoj. Niekedy nás úplne ochromí panika. Inokedy zažívame natoľko temné obdobie, že ledva vstaneme z postele. Je to zvláštne, lebo za očami každého z nás sa ukrýva biologické veľdielo, ktoré je natoľko vyvinuté, že by malo vedieť vo všetkom poradiť.

Náš mozog, ktorý je neuveriteľne dynamický a neustále sa mení, pozostáva z osemdesiatich šiestich miliárd buniek poprepájaných minimálne stotisíc miliardami bunkových spojení. Vytvárajú zložitú sieť, ktorá riadi orgány v tele a zároveň spracováva, interpretuje a udáva prioritu nekonečnému prúdu zmyslových vnemov. Mozog má schopnosť uchovať informácie, ktorých množstvo zodpovedá obsahu jedenásťtisíc knižníc plných kníh. To je reálna kapacita našej pamäti. Okrem toho má mozog schopnosť v zlomku sekundy vyloviť z pamäti tie najrelevantnejšie informácie – aj keď ich prijal pred desiatkami rokov – a dať ich do súvisu s tým, čo práve prežívame.

Keď náš mozog všetko toto dokáže, prečo by nezvládol zabezpečiť zdanlivo jednoduchú úlohu, aby sme sa stále cítili dobre? Prečo nášmu citovému životu neustále hádže polená pod nohy?

Kniha, ktorú držíte v rukách, sa zaoberá otázkou, prečo sa mnohí ľudia cítia tak zle napriek tomu, že sa nám žije tak dobre, a jej hlavnou témou je otázka duševného zdravia a pohody.

V knihe sa autor zameriava na to, čo sa v našom mozgu deje pri najbežnejších psychických poruchách, ktorými sú úzkosť a depresia, a prečo sú niekedy skôr znakom zdravia než choroby. Takisto približuje spôsoby, ako sa s nimi popasovať. Ďalej odhaľuje, či sa naozaj máme horšie ako v minulosti a ako nám môže pomôcť skúmanie našich pocitov z biologického hľadiska. Nakoniec však prezrádza, čo nám prináša pocit šťastia.

Knihu Dobrá správa o úzkosti si môžete si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)