Denník N

Fenomén Dunaj 2, pár fotiek

Teda, písal som pred pár dňami na tému referendum a možno by niekto čakal, že niečo pridám, ale myslím, že je to jasné, dal som tomu asi maximum, čo občan môže dať, bol som skoro celý deň člen komisie…chce to dosť trpezlivosti…(._:-))

A predsa, ako som tak dnes kráčal prírodou lužných lesov Petržalky, fotil kde čo, stromy zaviate snehom, premýšľal som a možno práve kontakt s prirodzeným svetom, mimo civilizácie, najviac pomohol formulovať presnejšie myšlienku toho, čo sme mohli sledovať.

Ľudia, ktorí neformulujú svoj svet cez rôzne výhody, možno navyknutí na život v konzume, spotrebe, v meste, nechceli sa možno vzdať výhody občianskej slobody a zodpovednosti za svoj život, nenechali to v rukách chlebodarcovu, prikrívajúc si oči rukami, bez vôle vidieť zjavné „prešľapy“ „mocných“, ktoré sa nedajú s tým, čo bolo pred pár rokmi ani porovnať, teda ignorancia nahradila možnosť žiť svoj život, obrázky, vizuál, predstavy či virtuálny svet informačných tokov, PC…sieti… nahradili vlastný  pohyb tela, duše vo svete ..v priestore…

Teda, jednoducho slovami I.Kanta, filozofa, známeho tzv. kategorickým imperatívom, rozlišovaním medzi hypotetickým správaním (podmienené účelom, ziskom, prospechom…) a kategorickým (kedy robíme niečo pre to, že to tak cítime? ..prirodzene…v súlade s „vesmírom“, ako nejaké flow…), tak ľudia z mesta, „nasiaknutí“ slovami, myslením v kategóriách, kde sa hodnotí…(„jang“), sa ukázali ako fenomén, určitý problém…hodný pozornosti..

Je tu i faktor toho, že pohodlní, možno „mladí“, sa chcú zabávať, a nepozerajú ani TV, sú v svojej „bubline“, Instagram a podobne…

Akoby paradox, myšlienka z pobytu v školskom prostredí…Ak od cca. 7 rokov systém, školstvo, „učí“ žiačika sedieť, pekne sedieť – priam vrastený do lavice – či pekne mlčať,,, ako potom od takto naučených ľudí, občanov chcieť, aby povedali, čo chcú, aby boli oni tí, ktorí sa prihovoria ako spolutvorcovia zákonov a pravidiel spoločenského žitia mocným??? A ak bez podpory politikov napriek tomuto všetkému sa našlo cca. 27% uvedomelých občanov, nie je to podľa mňa málo.

A inak, ak by boli pravidlá také, ako vo voľbách do parlamentu, kde je jedno, či príde 20 -30- či 60% všetkých voličov a počíta sa percento víťaza, kde ako vieme, najviac bolo tuším za HZDS, keď to malo cca. 40%, tak toto, čo predviedol „ľud“, znamená, podľa mňa, že niekto má potenciál cca. tiež 35 – 40%…a je v každej demokratickej spoločnosti rozdiel „váh“, či má niekto cca. 7% a iný cca. 30% podporu spoločnosti…Kto má teda legitimitu viac „viesť“ „ľud“???

No a ešte predsa niečo k téme dňa. Práve zo záznamu pozerám diskusiu RTVS …(prečo teda nebola pred referendom?), a názor (lebo nič viac to nie je) Za ľudí je vraj taký, že to je ponižujúce pre R. Fica…

Práve opak, je ten môj názor (tiež nič viac). Ponížili sa a strápnili všetci tí, ktorí na neukázali národu, deťom, občanom, ako príklad, a nevideli sme ich hádzať obálku s názorom v rámci RTVS…Je to absolútna ukážka antidemokratického správania,  ako nejaký „relikt“ z čias totality či školskej výchovy (myslím, že okrem formy sa tiež za tridsať rokov veľmi nezmenila jej podstata, to čo „vyžaruje“ navonok, v rámci toho, čo vidno, čo je tzv. súčasť „prirodzeného sveta“ (nie toho hraného)).

Ale už k téme…

Dnes som sa cítil ako indián, keď som sa snažil tento kontajner naplavený riekou Dunaj dostať z nánosu blata z prírodnej rezervácie Starý háj v Petržalke…:-)

Spomenul som si na román J. Londona Biely tesák, ako sa hrdina snažil dostať sánky z vrstvy ľadu:-)

Nakoniec, keď som získal tento cenný skalp, súčasť možno nejakého umeleckého artefaktu, na breh, zobral som boby a preniesol na nich do civilizácie dve dosť ťažké a objemné vrecia naplaveného odpadu. Išlo to po snehu vcelku ľahko.

Akcia na 15 min, ak nerátam cestu tam a fotenie:-)

Kto by nás chcel podporiť, kto by chcel krajšiu Petržalku a viac „života“, je možnosť symbolickým zakúpením ročného členstva či ponukou na spoluprácu, využívanie nášho centra INFINITY na prednášky, či niečo podobné,…workshopy či skautské klubovne….vďaka….-)

(ono, keďže sa vdaka zime dalo dostat dnes bližšie, zistil som, tu je správa, že nešlo o kontajner zo zavadzania BIO odpadu v Bratislave, ale z mesta Wien, určený bol na separáciu skla…ako vidno na obale…hm Pekny dokument o spine, odpade, konzume bol dnes na RTVS Pribeh rieky Hornad…

….ci o inej rieky v Bosne, kde je mozne vidiet tisice plastovych nanosov…vo vrstve blata a starych stromov…

Osobne si myslím, že diskusií, rozhovorov, kultivácie komunikácie, nikdy nie je dosť. Viem si dokonca predstaviť organizovanie i u nás, v našej réžií určitých „diskusných“ blokov, kde by sa mohli stretnúť ľudia, ktorí majú skôr predsudky, ktorí majú určité „zúžené“ vnímanie, svetonázor, či ideológiu. Zaujímavé, podľa mňa stále viac, je priblížiť napr. znaky toho marxizmu, aby ľudia videli, z čoho pochádza totalita, ktorá sa tu žila ..a porovnať to s tým tzv. neomarxizmom, ktorý sa akosi dostáva v podobnom zas do „vedomia“. ako faktor, ktorý pôsobí….

A na záver ešte foto toho kontajnera z pred pár týždňov, keď bol ešte v blate a keď tam boli i takýto nájdený odpad z rieky, ktorý prináša…konzum…

Teraz najčítanejšie