Denník N

Idú voľby. Fico chce od televízie väčší priestor aj náklonnosť

Poznáte to – niekomu pomôžete raz, potom druhýkrát, zvykne si a chce stále viac. To, že mu pomáhate na úkor iných, už považuje za samozrejmosť, ale nikdy mu nestačí. To je aj prípad RTVS a Roberta Fica.

Reprofoto RTVS

Fico si nedávno vylial srdce. Požaduje od RTVS väčší priestor ale aj náklonnosť k politike „chránenia,“ na ktorej má postavenú aj predvolebnú kampaň. „Očakávam aj od vás, že budete vláde vytvárať priestor a budete ju podporovať… Sme proti kvótam, budeme proti kvótam bojovať. A očakávam od verejnoprávnej televízie, že tento oficiálny zahraničnopolitický postoj vlády bude podporovať a nebude ho za každú cenu a vždy atakovať,“ povedal Fico v relácii O 5 minút 12. „Ide o naše vlastné záujmy v tejto krajine a všetci do nás pindáte a picháte,“ pokračoval.

Predstava, akú si vybudoval Fico o svojej úlohe v médiách, je absurdná a nemá nič so štandardami demokracie, a to z viacerých dôvodov:

Fico si vyberá médiá, ktorým odpovedá. Už pred rokom prestal odpovedať na otázky Sme či Denníka N. Nedávno, keď sa mu nepáčila kritická otázka o stave v zdravotníctva aj od redaktorky Markízy, neodpovedal. Keď sa mu otázka nepáči povie len „ďalšia otázka“. Najnovšie útočí aj na redakciu Aktuality.sk. Novinári sa pritom nepýtajú na jeho súkromie, ale na kauzu Váhostav, podozrenia z korupcie v zdravotníctve. (Tu sú ďalšie otázky, na ktoré premiér odmietol odpovedať.) Okrem toho, že je to prejavom ješitnosti a politickej slabosti, keď sa politik nevie postaviť voči kritike, je to aj odmietanie demokratických princípov. Premiér má povinnosť odpovedať na otázky novinárov, ktorí zastupujú verejnosť.

Priestor, aký má roky Fico vo verejnoprávnej RTVS, je naopak kráľovský

Fico (podobne ako aj jeho predchodcovia) je takmer každú prvú sobotu v mesiaci hosťom relácie Sobotné dialógy. Je najčastejším hosťom relácie O 5 minút 12. V RTVS zvyčajne nemá politického oponenta – diskutuje sám so sebou, alebo mu RTVS prizve ako oponentov Jána Figeľa alebo Bélu Bugára, ktorí ho určite v debate neroztrhajú.

Mimochodom, normálne nie je ani to, že premiér sedí počas diskusie v strede za stolom a moderátor na kraji. Naviac, často práve premiér určuje o čom sa rozpráva a dokonca si dáva aj otázky.

Nie je normálne, že mu RTVS taký priestor roky vytvára a chráni ho pred priamou konfrontáciou s ostatnými politikmi opozície. Je preto absurdné, ak sa premiér dožaduje od RTVS väčšieho priestoru.  Zároveň je to v rozpore so zákonmi o vysielaní aj o RTVS. Mimoriadny priestor môže dostať len v čase ohrozenia krajiny a ten s príchodom 15 žiadateľov o azyl nenastal.

 

Prečítajte si aj ďalšie články, hodnotiace médiá. Sledujte články aj na Facebooku.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.