Denník N

V JABLKU podporujeme zmysluplnú integráciu

Slovné spojenie „zmysluplná integrácia“ som nepoužil náhodou.

Aj prepadávanie hlasov je súčasťou volieb. Ak som volič, ktorý aspoň trochu sleduje politiku, potom poznám aktuálne prieskumy a musím mať informáciu o tom, ako sa ktorá strana javí z pohľadu voličských preferencií. A ak napriek tomu riskujem prepadnutie svojho hlasu, robím to dobrovoľne a som si vedomý všetkých súvislostí a dôsledkov svojho konania.

Prepadávanie hlasov nepovažujem za dostatočné zdôvodnenie potreby integrovania malých strán. A to napriek hrôzostrašnému poučeniu vyplývajúceho z faktu, že vo voľbách 2020 prepadlo niekoľko stotisíc hlasov.

Integrácia strán je u nás, v JABLKU, veľmi aktuálna a diskutovaná téma. Zhodli sme sa, že logiku spájania, ktorú motivuje „iba“ snaha byť zvolený do parlamentu, odmietame. Nechceme byť súčasťou nejakého „výťahu“ k moci, bez hlbšieho ideologického, programového a ľudského prepojenia. Napriek tomu sa neuzatvárame, Lucia Ďuriš Nicholsonová hovorí v našom mene s každým, kto prejaví záujem. Každú možnosť vyhodnocujeme veľmi zodpovedne a pozorne. Zatiaľ vždy nás pri zvažovaní predvolebnej integrácie dobehne to nešťastné „ALE“. Pričom tých povestných „ALE“ je viac. A aspoň jedno vysvetlím.

V JABLKU vychádzame z predpokladu, že chceme byť stredová strana, ktorá dáva veľký dôraz na sociálne témy. Zároveň nedokážeme a ani nechceme poprieť fakt, že na mnohé otázky máme liberálne odpovede. Pri rozhovoroch o integrácii narážame preto na rozdielne názory s konzervatívnymi a pravicovými stranami, či politikmi.

V tejto chvíli nemám energiu a ani chuť, robiť kompromisy so svojim svedomím a presvedčením len preto, že by bolo podľa názoru mnohých „rozumné a zodpovedné sa spojiť do jednej volebnej strany“.

Preto som rád, že nepreceňujeme v JABLKU integráciu a nespoliehame sa na ňu.

A ideme vlastnou cestou.

Ak sa ukáže, že na nej nemáme šancu a ľudia nás neprijmú, včas sa zastavíme.

Teraz najčítanejšie

Pavol Boroš

V práci radím podnikateľom, majiteľom a manažérom súkromných a verejných organizácií. Napísal som dva romány. V JABLKU som team leader pre oblasť podnikania a ekonomiky.