Denník N

MUSICBOX 5 | 2023: Live albumy

Koncerty sú super, keď ste ich účastníkmi. Horšie to je, ak ich počúvate doma. Tú pravú atmosféru len ťažko nahradia potlesky a pokriky divákov. Nehovoriac o tom, že kvalita nahrávky a výkon hudobníkov sa nedá porovnať s dokonalým štúdiovým výsledkom. Sú však aj páni muzikanti, ktorí dokazujú opak.

STYX & REO SPEEDWAGON – Live At Riverport (2000)

Živý album bol nahratý v Riverport Amphitheatre v Maryland Heights (Missouri). Album vyšiel 26. septembra 2000, každá zo skupín však vydala aj vlastné Live, na ktorom boli iba skladby konkrétnej kapely.

Zaujímavé je, že nahrávka vznikla na prvom koncerte, kedy hrali oba skupiny spolu. Líder z REO Speedwagon, Kevin Cronin, povedal, že „trafili sme to tak dobre, že sme spolu vydali dvojité živé CD. Bola to obrovská synergia medzi skupinami na osobnej aj hudobnej úrovni. Tommy Shaw a ja sme sa stali naozaj dobrými priateľmi.“

 

(2017)

Aj ďalšia americká legenda, Kansas, sa môže pochváliť výnimočným albumom, Leftoverture Live & Beyond. Vyšiel 3. novembra 2017 a išlo o prvý živý album od roku 2009. Skupina dovtedy predala viac ako 30 miliónov albumov.

Leftoverture Live & Beyond obsahuje 19 skladieb vybraných z 12-tich vystúpení nahraných počas jarného 2017 Leftoverture 40th Anniversary Tour. Zoznam obsahuje klasické hity i nové piesne zo štúdiového albumu The Prelude Implicit z roku 2016 a vrcholí prelomovým albumom kapely Leftoverture, ktorý sa zahral v celom rozsahu.

WALTER BEASLEY – Live: In The Groove (2010)

Jeden z piatich najpredávanejších afroamerických saxofonistov na svet je Walter Beasley. Predefinoval frázu hudobný renesančný muž pre modernú generáciu. Muzikant z Bostonu, ktorý sa považuje za následníka Grovera Washingtona Jr. vydal skvelý album Live: In The Groove.

Teraz najčítanejšie

Richard Pliešovský

Po tejto zemi sa pohybujem už päťdesiat rokov. Umenie mi pomáha vidieť svet krajším. Mojou vášňou sú knihy a hudba.