Denník N

Ako politikárčenie zapredanca Budaja a Sulíkov boj s Občanom S budú asi stáť Slovensko milióny. A dnes si neschopáci odsúhlasia, že to budeme trpieť ďalších osem mesiacov.

Budaj a Sulík. Archívna foto – TASR
Budaj a Sulík. Archívna foto – TASR

Európska komisia minulý týždeň oznámila hneď dve nové žaloby za porušovanie európskych smerníc o životnom prostredí (TU) a to za neuzatváranie skládok a nedostatočné používanie obnoviteľnej energie. Minister Budaj sa vyhovára, že žaloba na Súdnom dvore nie je výsledkom práce ministerstva pod jeho vedením, ale vyústením dlhoročného zanedbávania odpadového hospodárstva na Slovensku; ministerstvo hospodárstva sa vyhovára, že analýzy má, ale nemôže novelizovať zákony (TU). Obaja nehovoria pravdu a len sa vyhovárajú. Okrem toho už dnes Slovensko čelí celkov ôsmym (8!) žalobám za porušovanie životného prostredia. Nič z toho by nehrozilo, keby Občana S poslúchali…

Minister Sulík totiž oznámil boj s Občanom S famóznym videom zo stavby (TU) kde vyhlásil boj spevavým vtákom, Občanovi S, ekológii a zeleným strechám. Nechajme teraz bokom otázku, prečo sa pohyboval po stavbe bez reflexnej vesty, ochrannej prilby a topánok s oceľovou špičkou. Zamerjame sa na tie zelené strechy, ktorým vyhlásil vojnu. Súčasné zelené strechy sa kombinujú s fotovoltikou a medzi ich výhody patrí to, že majú lepšie tepelno izolačné vlastnosti ako klasická PVC strecha, byty ani dom sa neprehrieva, voda sa lepšie zadržiava a solárne panely vyrobia časť elektriny. Zlepšuje sa energetická bilancia a znižuje sa uhlíková stopa a zmierňujú dopady klimatickej krízy. Vyzerajú nejako takto:
Medzitým Európska Komisia oznámila, že fotovoltické panely na strechách budú povinné a všetky budovy budú povinne bezemisné (TU). Takýmto spôsobom vie byť súhrnný inštalovaný výkon fotovoltických elektrární na strechách priemyselných objektov ako sú logistické či výrobné haly blížiaci sa v sumáre za celé Slovensko k povinnému tretinovému podielu obnoviteľných energií, zelené strechy a ďalšie ekologické opatrenia zmenšujú dopady klimatickej krízy a súčasne zmenšujú emisnú stopu. Hlavne dnes v období klimatickej a energetickej krízy by to významným spôsobom pomohlo ju zvládnuť (aj domácnostiam aj väčšine firiem) a súčasne by to slovenské hospodárstva spravilo konkurencie schopnejším a Slovensko spravilo lídrom v celoeurópskom rozmere…

Miesto toho robí Sulík to, čo mu vždy išlo najlepšie: honí si ego, v zákulisí pripravuje pochybné kšefty a háda sa s Matovičom a položí kvôli tomu vládu (TU) a najnovšie aj s Hirmanom (TU a TU). Hádať sa a vzájomne sa obviňovať, to im ide jedna radosť. Taký chrobáci Truhlíci (TU)… Ale účty to nikomu nezaplatí.


Minister Budaj deň po Sulíkovej tlačovke sa pridal k nemu o označil Občana S za čiernu ovcu aktivistov (TU). Neskôr sa síce ukázalo, že si buduje s Matovičovym požehnaním systém svojich aktivistov plne podriadených a závislých od jeho politikárčenia i parazituje na útoku na Občana S, aj necháva sa vydierať (TU) ale navonok sa tvári ako novembrový tribún ľudu a najzelenší politik. Že to s ním nebude až také ružové, čo sa týka jeho osobnej integrity dlhodobo naznačuje Juraj Flámik (TUTU). V oblasti odpadov však Slovensko čelí hneď dvom žalobám: za nedostatočné uzatváranie a rekultiváciu skládok ale aj za to, že odkladá povinnosť samosprávam mechanicko-biologicky upravovať odpady pred ich uložením na skládku (TU)… Zrekultivovaná skládka vyzerá nejak takto (Považský Chlmec):

Občan S za posledné tri roku pripomienkoval niekoľko znovupovolených skládok a upozorňoval na záväzky Slovenska pri dodržiavaní smernice o odpadoch. Minister Budaj však namiesto toho ustúpil loby starostov v odpadovej zodpovednosti pri zbere ale aj skládkovaní odpadov a každý rok odkladá aplikáciu európskej smernice – jeho Zmena Zdola má totiž predovšetkým ambície v komunálnej politike. Stačilo, aby minister Budaj robil to, čo má a pripomienkam Občana S vyhovel a Slovensko by bolo v pohode – čistejšie a bez žaloby na krku. A naivný Budaj dúfa, že to zaplatí Únia (TU)…

Miesto toho robí Budaj to, čo mu vždy išlo najlepšie: zapredáva slovenskú prírodu za svoju politickú kariéru a umožňuje neskutočné škody na životnom prostredí. A politikárčí… Lenže to Slovensko odpadov nezbaví.


Ďalšími žalobami Európska únia obviňuje Slovensko (a navrhuje niekoľkomiliónové pokuty) v týchto oblastiach:

  • zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadov pred skládkovaním
  • ochrana ovzdušia v Banskobystrickom a Košickom regióne
  • ochrana Hlucháňa hôrneho
  • nedostatočná ochrana prirodzenej biodiverzity
  • nedostatočná ochrana vôd

Občan S dáva pripomienky v každej tejto oblasti, zoznam pripomienok je zverejnený (TU), typické pripomienky vyzerajú napríklad takto ako boli uplatnené pri projekte Volvo pri Košiciach (TU) alebo v Mubei pri Veľkej Ide (TU). Tieto dve firmy sa nehádali a od začiatku konštuktívne diskutovali a pripomienky Občana S si zobrali k srdcu a ukotvili ich v podmienkach rozhodnutia EIA (TUTU). Nie sú jediné a dnes už veľa firiem pochopilo význam a výhody zelenej transformácie; sú to však stále jednotlivci, lebo štát vedení neschopákmi radšej Slovensko uvrhne do rizika žalôb…

Sme svedkami nielen toho, že Sulík bojuje s Občanom S a poslancom Matovičom, ale aj toho, že SaS a OĽANO sa tak boja ľudí, že im radšej zoberú možnosť odvolať parlament v referende. A to dnes budeme svedkami toho, ako budú šponovať trpezlivosť národa a predĺžiť tento marazmus a vlastnú agóniu neschopnosti na ďalších 8 mesiacov.  Keby sme počúvali varovania skúsených občanov (TUTU), mohli sme sa tohto marazmu vyvarovať; keby sme počúvali Občana S, pokuty by nám nehrozili a boli by sme pripravení na súčasné krízy. Lenže, sme nepočúvali a tak musíme niesť následky. A škody budú narastať…

 

Marcel Slávik, predseda Združenia domových samospráv

Teraz najčítanejšie

Marcel Slávik

Občiansky aktivista, predseda Združenia domových samospráv a dlhoročný bojovník za lepší život v mestách aj na vidieku, ochranca prírody. Marcel Slávik sa narodil na Myjave, žije v Bratislave, v Senici a v Sobotišti, ktoré mu prirástli k srdcu a je tu doma. Má tu rodinu, priateľov a rád tu trávi svoj čas športom ale aj kultúrou. Študoval na Fakulte matematiky fyziky a informatiky Univerzity Komenského, fakulte podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity, Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici v odbore ochrane životného prostredia a tvorbe krajiny. Teraz študuje právo na Univerzite Komenského. V profesionálnom živote bol manažérom slovenských firiem, úspešne riadil viacero zaujímavých projektov z oblasti infraštruktúry, informačných technológií, dopravy a energetiky. V roku 2006 spoluzakladal Združenie domových samospráv, ktorého je dlhoročným predsedom. Z tejto pozície sa dlhodobo zasadzuje o transparentnosť a zákonnosť rozhodovacích procesov a realizuje mnohé zaujímavé projekty a nápady skavlitňujúce život v meste. Bojuje za práva verejnosti vo verejnom priestore.