Denník N

Prečo pracovať v Nemecku ako cudzinec

praca v nemecku

Nemecko sa z globálnej hospodárskej krízy spamätalo oveľa lepšie ako niektoré susedné krajiny. Je dnes hospodársky najsilnejšou krajinou Európy. Hospodárstvo je na vzostupe a trh práce ponúka dobré príležitosti v rôznych odvetviach vrátane cestovného ruchu, výskumu a automobilového priemyslu.

Prečo by ste však mali pracovať v Nemecku ako cudzinec?

V skutočnosti sa nemusíte presťahovať do Nemecka, aby ste tam mohli pracovať. Môžete si vybrať jednu z deviatich susediacich krajín. Nemecko susedí s Holandskom, Belgickom, Luxemburskom, Francúzskom, Švajčiarskom, Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Dánskom. Každý deň prekročí hranice 10 000 obyvateľov týchto krajín, aby mohli pracovať v Nemecku. Večer sa zas vrátia do svojej krajiny.

Bude o vás postarané

Vo všeobecnosti je priemerný mesačný plat 3200 EUR v hrubom. V porovnaní s inými európskymi krajinami je pomerne vysoký (napr. 2500 EUR vo Francúzsku). Sociálne zabezpečenie je v Nemecku tiež pomerne dobré a miera nezamestnanosti je len 3,5 %. Rovnako môžete požiadať o prídavky na dieťa z Rakúska, prídavky na dieťa z Nemecka, prídavky na dieťa z Holandska.

pracovat v nemecku ako cudzinec

Môžem pracovať v Nemecku bez znalosti nemčiny?

Táto otázka sa opakovane objavuje a mnohým cudzincom bráni v presťahovaní sa do Nemecka. V Nemecku je možné pracovať aj bez znalosti nemčiny, najmä ak pracujete pre medzinárodnú spoločnosť. No ak chcete v Nemecku naozaj urobiť kariéru, určite musíte vedieť nemecky.

Pred pobytom v Nemecku by ste sa samozrejme mali oboznámiť nielen s jazykom, ale aj s nemeckou kultúrou, aby ste sa hneď na začiatku vyhli prípadným kultúrnym nástrahám.

Aj keď budete v Nemecku žiť a pracovať, budete sa mať finančne dobre. Mzdy sú pomerne vysoké a životné náklady sú primerané. Sťahovanie za prácou do Nemecka je pre vás skvelou príležitosťou vystúpiť z komfortnej zóny a vyskúšať niečo nové.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie