Denník N

Grammy Awards 2023 – oslava hudby, ktorá priniesla mnoho historických momentov

Minulú noc, z 5. na 6. februára 2023 sa odohrali 65th Annual Grammy Awards, najprestížnejšie ocenenia známe oslavou najnovšej hudby v najmä mainstreamových žánroch. Okrem pravidelných mien, ako Beyoncé, Adele alebo Kendrick Lamar, sa samozrejme objavovali i novšie tváre, ako Samara Joy alebo ROSALÍA. Večer bol nepochybne významný pre všetkých, čo sa zúčastnili a ako každý rok, aj v tomto prípade sa objavili mená, ktoré dokázali vyčnievať z už vyčnievajúceho davu.

Výnimočný večer pre Violu Davis

Viola Davis, americká herečka a producentka známa z filmov ako „Ploty“, „Vdovy“ alebo „Jedz, modli sa a miluj“ sa dočkala mimoriadne veľkej pocty, keď si preberala svoju cenu za najlepšiu audionahrávku v oblasti audiokníh a narácie. Za prerozprávanie jej vlastnej knihy „Finding me“ nezískala len gramofónovú sošku, ale vo veku 57 rokov dosiahla i významného postu „EGOT“, čiže výherca cien Emmy, Grammy, Oscar a Tony. Stala sa teda v poradí osemnástou hviezdou, ktorá sa po dlhých rokoch tvrdej práce dočkala tejto pocty. Členmi tohto elitného klubu sú napríklad herečka Whoopi Goldberg, alebo spevák John Legend.

Ako pieseň Unholy pretvorila LGBTQ+ históriu

Jedna z kategórií, ktorá spoznala svojho víťaza je i Najlepšie vystúpenie popového dua/skupiny. Pred vyhlásením jej výhercu len málokto v Crypto.com aréne v Los Angeles tušil, ako táto udalosť prispeje do histórie LGBTQ+ komunity. Víťazom tejto kategórie sa stalo spevácke duo Sam Smith a Kim Petras, ktorí sa spojili pri piesni Unholy. Pieseň, ktorá bola vydaná 22. septembra minulého roka sa do dnešného dňa drží na vrchole hudobných rebríčkov. Významnosť tejto udalosti však nespočíva v hudobnom akte ako takom, ale skôr v úspechu, ktorý dosiahla Kim Petras osobne. Stala sa totiž prvou transgender ženou, ktorá zvíťazila Grammy v tejto kategórií. „Chcela by som poďakovať všetkým tým úžasným transgender legendám, ktoré tu vystupovali predo mnou, aby som tu mohla byť dnes večer i ja.“ vyjadrila sa speváčka nemeckého pôvodu v emotívnom prejave pri prijímaní tohto významného ocenenia. Nepochybne sa dá konštatovať, že aj jej osobný úspech môže inšpirovať mnohých ľudí z LGBTQ+ komunity, aby sa nebáli a ukázali svoje nadanie svetu.

Rekordérka Beyoncé

Ďalšou osobou, ktorá môže minulú noc považovať za prelomovú je Beyoncé, americká speváčka, ktorá v roku 2022 vydala kritikmi vychválený album Renaissance. Z tohtoročnej ceremónie si za piesne z tohto albumu, i za album ako taký, napokon priniesla domov dokopy 4 ocenenia. Okrem toho však prekonala i doterajší rekord Georga Soltiho, britského dirigenta maďarského pôvodu, ktorý za svoj život vyhral ohromných 31 cien tejto prestížnej inštitúcie. Beyoncé sa však včera podarilo jeho rekord prekonať – s 32 soškami sa stala najúspešnejšou interpretkou cien Grammy v ich 63-ročnej histórií, a to aj napriek tomu, že nevyhrala všetky nominácie, vrátane tej za Najlepší album roka. Výhercom tejto kategórie sa stal Harry Styles s jeho albumom Harry’s House, za čo si od oddaných fanúšikov Beyoncé vypočul množstvo kritiky. Aj keď sa ohľadom tejto konkrétnej kategórie odohralo už mnoho internetových dišpút, pravdou zostáva, že Beyoncé dosiahla niečo fenomenálne, a to bez ohľadu na to, či si priniesla tých ocenení 9 alebo „iba“ 4.

Víťazi najsledovanejších kategórií

Čo asi málokto vie je fakt, že ocenenia Grammy majú dokopy až 91 kategórií v rôznych odvetviach hudby a zvuku ako takého. Oceňovaní nie sú teda len vokalisti – sú to i producenti, dirigenti, inštrumentálni hudobníci, soundtracky filmov, hier a mnoho ďalších. Napriek tomu, že už pomerne dlhé roky čelia kritike, sú aj naďalej doposiaľ najprestížnejšími a najvýznamnejšími oceneniami, ktoré môže hudobník získať. Kto boli teda najväčšie hviezdy včerajšej noci?

Pieseň roka: Just Like That – Bonnie Raitt
Nahrávka roka: About Damn Time – Lizzo 
Album roka: Harry Styles – Harry’s House
Najlepší nováčik: Samara Joy
Najlepší popový album: Harry Styles – Harry’s House
Najlepšie vystúpenie popového dua/skupiny: Sam Smith & Kim Petras – Unholy
Najlepšie sólové popové vystúpenie: Adele – Easy on Me
Najlepší tanečný/elektronický album: Beyoncé – RENAISSANCE
Najlepší rockový album: Ozzy Osbourne – Patient Number 9
Najlepší alternatívny album: Wet Leg – Wet Leg
Najlepší rapový album: Kendrick Lamar – Mr. Morale & the Big Steppers

Samozrejme, každý má iný hudobný vkus, a možnože sa nájdu medzi čitateľmi tohto článku ľudia, ktorých ani jedna z týchto vymenovaných kategórií nezaujme. A to práve ceny Grammy do určitej miery oslavujú – diverzitu v hudbe. V mainstreamových žánroch si všímajú pomerne veľké množstvo umelcov, a aj keď sa určite dajú v pozadí nájsť rôzne kauzy, pravdou zostáva, že sú tým najlepším, čo dnes máme. Možno by so mnou všetci nesúhlasili, ale ja ako fanúšička popovej hudby sa už teraz teším na ďalší ročník.

 

PS: ak Vás zaujíma kompletný zoznam víťazov, nájdete ho tu 

Teraz najčítanejšie

Katarína Korienková

Som študentkou učiteľstva anglického jazyka a literatúry a histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vo veľkej miere ma zaujímajú spoločenské problémy a otázky, ktorým sa na tomto blogu venujem. Používam ho viac-menej ako nástroj vyventilovania sa, zároveň ma však písanie veľmi baví. V budúcnosti sa plánujem venovať aj historickým témam, nakoľko sú tiež predmetom mojich záujmov. Ak máte na mňa nejaké otázky, príp. ak máte pripomienky k mojim príspevkom, neváhajte ma kontaktovať.