Denník N

Philips oznámil veľké prepúšťanie 6 000 zamestnancov

Ikonický holandský výrobca elektrotechniky chce v ťažkých časoch zlepšiť ziskovosť.

Po veľkých technologických firmách ako Google a Amazon ohlasuje prepúšťanie zamestnancov aj prvá firma z oblasti elektroniky, holandský Philips. Firma nedávno ohlásila škrtnutie 6 000 pracovných miest. Dôvodom nie je jej divízia elektrotechniky, ale segment zdravotníckych technológií, konkrétne straty spôsobené stiahnutím dýchacích prístrojov z trhu. Tento krok stál firmu až 70 % trhovej hodnoty. Plán je škrtnúť 3 000 miest tento rok a ďalších tritisíc do roku 2025.

Jedna chyba s miliardovými následkami

Philips je príkladom, ako rýchlo môže veľká značka stratiť na jednej chybe. Philips prišiel po tom, ako vyrobil niekoľko miliónov ventilátorov používaných na liečbu spánkového apnoe na to, že v ňom použitá pena môže byť pre pacientov toxická. Aj keď ide o konštrukčne bezvýznamnú časť zložitého stroja, Philips sa rozhodol prístroje stiahnuť z trhu za odplatu. Straty na trhovej hodnote sú obrovské. Práve tento krok urýchlil pôvodné, októbrové rozhodnutie „zosekať“ 5 % pracovnej sily (4 000 zamestnancov) o ďalšie dve tisícky.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Philips utrpel velke straty kvoli chybe pri ventilatoroch

Výkonnosť Philips za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google)

Vedenie Philipsu priznáva, že firma dnes nevie naplno využiť svoju trhovú pozíciu, keďže sa potýka s riešením problémov. Každopádne stiahnutím ventilátorov z trhu Philips uisťuje odberateľov, že dbána na bezpečnosť pacientov a dúfa, že zvyšovanie kvality poskytovaných služieb mu prinesie vyššie príjmy do budúcnosti.

Sekanie so snahou zvýšiť ziskovosť

Philips napriek veľkým problémom ukázal v poslednom kvartáli 2022 prakticky rovnaké čísla ako rok predtým. Konkrétne vykázal zisk EBITA 651 miliónov eur (v roku 2021 647 miliónov). Analytici čakali horší výsledok 428 miliónov. Napriek tomu je rok 2022 pre Philips neveľmi úspešný s poklesom tržieb o 3 %. Pritom posledný kvartál tržby naopak o 3 % rástli. Vedenie Philipsu je opatrné, hovorí o slabom dopyte a zlej situácii v ďalších mesiacoch.A to aj kvôli nedostatku komponentov.

Prepúšťanie vo Philipse sa od tech spoločnosti ako Meta, Microsoft a Amazon líši. Tie totiž sekajú výrazne nafúknutý počet zamestnancov z pandemického obdobia. Jedno však majú spoločné: snahu opäť zvýšiť ziskovosť. Preto ich investori a analytici vnímajú ako krok správnym smerom.

Teraz najčítanejšie

Olivia Lacenová

Som Olívia Lacenová, hlavná analytička Wonderinterest Trading. Témou blogu sú ekonomické témy týkajúce sa fundamentálnej analýzy globálneho hospodárstva ako aj prostredia obchodovania (akcií, komodít a menových párov).