Denník N

Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla

Z celkovej ponuky 1.338 bytov v septembri sme ukončili rok na čísle 1.599 bytov, čo tvorilo nárast o 20% za štyri mesiace.

Jesenná sezóna je už tradične sprevádzaná nárastom ponuky. Ľudia sa vrátia z letných dovoleniek, deti pošlú do škôl a je priestor na riešenie bývania.

Minuloročná “jesenná sezóna” bola však netradične dynamická. Prisúdiť to môžeme narastajúcim úrokom a snahe predať svoju nehnuteľnosť “ešte za dobrú cenu”. Prekvapivým bol paradoxne december, kedy nám pribudlo 81 bytov vo všetkých kategóriach.

Táto štvormesačná rely sa skončila v januári, kedy sa ponuka znížila oproti decembru o 44 bytov. V januári rástli len dve kategórie bytov a to jednoizbové byty a garsónky. Kompletný súhrn si môžete pozrieť v prehľade nižšie:

Celková ponuka bytov v Košiciach: 1.555  – pokles o 44  

Garsónky:             39   – nárast o 6 

1 izbové byty:     223   – nárast o 8

2 izbové byty:     431   – pokles o 23

3 izbové byty:     713   – pokles o 29

4 izbové byty:    139    – pokles o 6

5 izbové byty:       11    – bez zmeny

Tieto pohyby môžu byť spôsobené stiahnutím ponuky z predaj pri akceptovaní, že za svoju nehnuteľnosť klienti nedostanú požadovanú sumu. Určité percento bude samozréjme spôsobené predajom a uzatvorením predajného procesu.

Najbližšie 2-3 mesiace nám ukážu, ktorým smerom sa realitný trh vyberie v roku 2023.

 

Teraz najčítanejšie

Matúš Mathis

Po štúdiu na súkromnej ekonomickej škole som pôsobil šesť rokov v maklérskej spoločnosti, posledný rok na manažérskej pozicií. Som spoločníkom realitnej kancelárie H&PARTNERS - Realitná kancelária kde mám na starosti marketing ale zároveň aj predaj nehnuteľností. Špecializujeme sa na predaj developerských projektov, čo mi poskytuje stále nové výzvy. Voľný čas mi vyplňuje štúdium angličtiny a snaha vycvičiť psa.