Obed zadarmo neexistuje

Do zákona o hmotnej núdzi sa cez pozmeňovací návrh dostali obedy zadarmo. Len tak, z večera do rána výdavok vo výške 100 miliónov eur. To je predsa super, veď kto by to nechcel – dostať niečo zadarmo. Zadarmo je predsa vždy pekné a vždy poteší. Zadarmo je kľúčové slovo aktuálnej politiky. Celého parlamentu s výnimkou SaS, ktorá hovorí pozor, žiadne zadarmo neexistuje, pozrime sa, kto to zaplatí.
Obedy „zadarmo“ budú stáť ročne vyše 100 miliónov eur. Už táto skutočnosť sama o sebe je jasný dôkaz, že to obedy zadarmo nie sú. Len ich neplatia rodičia tých detí, ktoré tie obedy zjedia. Takže kto tie obedy nakoniec zaplatí? Zaplatia ich všetci dnešní a budúci daňovníci, teda vy, my, v budúcnosti naše deti.
Alebo teraz pretlačia OĽaNO, SME Rodina so Smerom, Hlasom a fašistami nejakú daň, napríklad bankový odvod, ktorý sa premietne do vyšších poplatkov a úrokov a zase to zaplatia len ľudia. Avšak už nie tí, ktorých deti tie obedy spotrebúvajú, ale všetci. Vzťah medzi platcom a spotrebiteľom sa tak úplne stráca a preto spotrebiteľ stráca motiváciu šetriť a platca stráca motiváciu tvoriť.
Že príliš teória? Žiaľ nie, je to smutná a preukázateľná realita. Stačí sa pozrieť na dobiehanie životnej úrovne EÚ. V rokoch 2004 až 2006, kedy vláda reformovala (napríklad rovná daň, ktorej koncepciu som písal) a podporovala tvorbu hodnôt, sme sa približovali životnej úrovni EÚ. Potom prišli tri vlády Smeru („Ľudia si zaslúžia istoty“), ktoré sa sústredili najmä na spotrebu hodnôt, teda na míňanie verejných zdrojov a zároveň sa rapídne zhoršovalo podnikateľské prostredie. Výsledok bol, že životnú úroveň EÚ sme prestali dobiehať.
Zatiaľ čo tesne po reformnom období v roku 2006 sme boli v životnej úrovni druhí spomedzi všetkých 10 východných krajín, ktoré vstúpili do EÚ, dnes sme druhí od konca. Predbehli nás všetci, vrátane Rumunska a za nami je len Bulharsko.
V súčasnom parlamente je strana SaS jediná, ktorá sa orientuje na tvorbu hodnôt a odmieta bezbrehé rozdávačky. Nie preto, že by sme nechceli deťom dopriať, to v žiadnom prípade. Ale preto, že každá rozdávačka na konci dňa spomalí rast životnej úrovne. Nemusíte súhlasiť, nemusíte súhlasiť ani s tým, že 2 plus 2 je štyri, ale je to tak. Čím viac budú (rozpočtovo) nezodpovední populisti rozdávať, tým pomalšie bude rásť životná úroveň.
Pre záznam: SaS ako jediná strana nehlasovala za pozmeňovací návrh „obedy zadarmo“. Avšak, za zákon o hmotnej núdzi ako celok sme hlasovali, lebo obsahuje viacero správnych zmien.