Denník N

Zatvorené obchody v Nedeľu – dobrý nápad?

Nápad od ľudí, ktorí hlasujú s náckami, šikanujú ženy a prinášajú nás do temného stredoveku predsa musí byť úplne v poriadku, alebo nie?

Milá skupinka ultrakonzervatívnych poslancov, tzv. Katoliban. Rád by som sa Vám vyjadril k návrhu. Bude to bez nádherných slovíčok, nebudem hovoriť o Biblii ani o tom, že Nedeľa je zvýraznená v kalendári ako výnimočný deň.

Chcem hovoriť o tom, že mladí ľudia, ktorí musia na rozdiel od cirkvi platiť dane, musia často pracovať aj v sobotu či nedeľu – aby mohli z čoho vyžiť. A potrebujú si takýto ľudia aj kúpiť niečo na nedeľný obed či na ťažké pondelkové ráno. Vám sa nikdy nestalo, že sa niečo náhle minulo? Alebo že sa niektorá potravina zazelenela viac ako je potrebné? Každopádne politici a rôzni kresťanskí ľudia asi nevedia, čo je to ráno vstávať a behať v zamestnaní, po úradoch, v školách či inde.

Obmedzovať niečo zákonom bez logiky, bez jednoduchého rácia, môžeme považovať za iracionálne. Ľudovo povedané: Sprostosť, konina, neužitočný vynález či panské huncútstvo. Trhová ekonomika nefunguje na základe citov, citového vydierania či toho, že si niekto praje, aby sa všetci natlačili do kostolov, kde budú bez kritického myslenia prijímať nejaké poväčšine neužitočné informácie.

Rozhodne nie som za to, že by v Nedeľu mal robiť každý. Aj ja chcem mať voľný víkend, no keď to nejde, tak to nejde. Robím v obchode. V elektre. A dobre viem, že človek, ktorý robí od pondelka do piatku a pred i po práci má ešte iné povinnosti, si príde pozrieť nový mixér alebo čokoľvek iné v sobotu či v nedeľu. Máme takýchto ľudí šikanovať? Obmedzovať? Niečo im ničiť, len pre to, že si niekto myslí že je viac?

Je to podobné ako vtip, kde si dve ženy nemôžu dať jedlo, na ktoré majú chuť, lebo by to mohlo úplne cudzieho chlapa, ktorý ich vidí prvýkrát, uraziť.

Ak sa niečo zakáže, bude to znamenať veľa zmien. V ekonomike v malom, v ekonomike vo veľkom, v logistike, v najrôznejšom tovare a v mnohom ďalšom. A mám pocit, že ultrakonzervatívni kresťania nie sú experti ani na ekonomiku, ani na logistiku a rozhodne nevedia predpovedať niečo viac, ako ľudia, ktorí sú v tomto doma. Katoliban často nepriamo vytvorí riešenie, ktoré je úplne jasné a logické, ale nikdy by ich to nenapadlo. Napríklad šikanovanie žien ohľadne potratov spôsobuje potraty na čierno či kilometer od hraníc v nejakej rozumnejšej krajine, kde je jednoducho menej ultrakonzervatívnych politikov.

Nemôžem nenapísať jednu poznámku na záver… takíto ľudia berú ako fakt, že Slovensko je plne kresťanská krajina. A to susedíme s Českom, kde je ateistov celkom dosť – a počet ateistov sa aj u nás zvyšuje. Navyše máme židov a ďalšie náboženstvá, kde je posvätný iný deň ako nedeľa. Ale ateistov a všetkých, ktorí skutočne nenavštevujú kostoly pravidelne, je len pár miliónov. To pre katoliban síce nie je argument, ale na druhej strane som od katolibanu ešte skutočne rozumný a inteligentný argument od Záborskej a spol nevidel, nepočul a vlastne si ho ani neviem celkom predstaviť.

Na koho nemyslia katolibanci? Koho majú (trochu vulgárne povedané) na saláme? Alebo komu úmyselne klamú a ubližujú?

  • študenti, brigádnici, ľudia pracujúci na čiastočný úväzok
  • všetci čo pracujú v pondelok či v sobotu
  • zamestnávatelia
  • veľká časť zamestnancov
  • ateisti
  • židia a iné náboženstvá
  • všetci, ktorí kašlú na nejaké povery
  • všetci v pohraničných oblastiach
  • všetci pracujúci v systéme dlhý a krátky týždeň
  • všetci vo viaczmenných prevádzkach

Lepšie ako príkazy a zákazy je nehádzať polená pod nohy. V nedeľu by mal pracovať ten, kto chce, za odmenu s ktorou bude spokojný a ideálne tak, aby mal dosť času na to, čo je pre neho dôležité. V dobe homeofficov, pandémii, neľahkej ekonomickej situácie, problémov s vládou a hlavne miliónu iných problémov, s ktorými musí bojovať každý z nás, jednoducho netreba ďalší hlúpy zákaz, ktorý nerieši žiadnu príčinu. Dôsledok je len jeden – nikomu to nepomôže a mnohým to uškodí. Aj keď to na papieri a cez veľmi ružové okuliare vyzerá byť úžasné…

 

Pravidelne sú k tejto téme petície, napríklad tu: https://www.peticie.com/sme_proti_zakazu_predaja_v_nedeu

 

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.