Denník N

Ako vrtieť „maďarským“ psom ?

Vrtieť psom https://www.bing.com/ck/a?!&&p=76b679837f36014dJmltdHM9MTY3NTk4NzIwMCZpZ3VpZD0yMTU0NjdiOS0wYjIwLTZkNmMtMWNkMi03NWNiMGE2MjZjNDgmaW5zaWQ9NTE2Ng&ptn=3&hsh=3&fclid=215467b9-0b20-6d6c-1cd2-75cb0a626c48&psq=vrtie%c5%a5+psom+film&u=a1aHR0cHM6Ly93d3cuY3NmZC5zay9maWxtLzU5NTktdnJ0aWV0LXBzb20vcHJlaGxhZC8&ntb=1

Verejné vyhlásenie   ministra zahraničný vecí slovenskej vlády, ktorej bola vlastným parlamentom vyslovená nedôvera , o poplašnej správe, že Maďarsko sa chystá obsadiť územie Slovenska, určite nie je len takým výkrikom do tmy, a excesom, ako ho niektorí kritici označujú.

Jeho načasovanie je veľmi zaujímavé.

Okrem toho, že zapadá do  konceptu „demokratického“ establišmentu USA založenom na  nekompromisnom tlaku na všetkých  a na všetko, čo sa doposiaľ opovážilo vzdorovať vojnovej rétorike, a proti všetkým nebezpečným mierovým štváčom, kde  v hľadáčiku na prvom mieste svietia štáty ako Maďarsko, je tu ešte ďalšia zaujímavá súvislosť.

Dňa 7.2.2023  uzrela svetlo sveta správa Inštitútu na ochranu práv národnostných menšín Maďarska ( Nemzeti jogvédő szolgálat) o situácii maďarskej národnostnej menšiny  v oblasti Podkarpatskej Ukrajiny.

Advokát a konateľ inštitútu Dr. Gaudi-Nagy Tamás, v rozhovore pre maďarský internetový portál  uviedol, že bol okrem správy natočený aj dokumentárny film, ktorý je sumarizáciou vážnych porušení základných ľudských a občianskych práv ukrajinských občanov maďarskej národnosti, ktorí žijú v podkarpatskej oblasti. Správa, ako aj film je založená na desiatkach zhromaždených a podrobne zadokumentovaných dôkazov o tom, akých systematických a cielených porušovaní práv ukrajinských občanov maďarskej národnosti sa ukrajinské úrady dopúšťajú.

Pre tých, ktorí majú pred očami radostné jasanie dobre platených bruselských byrokratov s prezidentom Zelenským, treba pripomenúť, že ukrajinská vláda sa snažila už v roku 2017  zabrániť vykonaniu právneho monitoringu postavenia maďarskej menšiny v podkarpatskej časti Ukrajiny.  Krisztíne  Morvay, poslankyni európskeho parlamentu, a Dr. Gaudi – Nagy Tamásovi zakázali vstup na územie Ukrajiny.  Krisztíne Morvay  preto, lebo patrila medzi poslancov, ktorí mali tú drzosť, že sa išli osobne pozrieť na to, aká situácia je na Donbase. Dr. Gaudimu kvôli jeho prejavu v jednej z komisií EÚ, kde si dovolil protestovať proti národnostnej politike ukrajinskej vlády vehementne usilujúcej o vstup do EÚ.

Každý, kto mal tú odvahu vyjadriť sa a poskytnúť dôkazy, čelí na Ukrajine prenasledovaniu a dostáva sa do ohrozenia života. Táto  hrozba sa však teraz, ako úspešne prebieha jazyková a „viac menej nápadná“ fyzická genocída príslušníkov maďarskej národnostnej menšiny,  stáva takmer bezvýznamnou.

Materiál v originálnej, ale aj anglickej jazykovej verzii, už bol rozoslaný vládam na celom svete, pripravený je na odoslanie ukrajinskej vláde, Európskej únii, Rade Európy, do OSN. Cieľom je upriamiť pozornosť na doposiaľ ignorovanú problematiku genocídy maďarskej národnostnej menšiny na Ukrajine a nebezpečnej situácii, v akej sa táto skupina občanov nachádza.

Z porušení práv uvedených v správe zhrnutých v 10 bodoch, je možné spomenúť zákonmi ( ukrajinský školský a jazykový zákon, ktorý bol aj EÚ viackrát kritizovaný), ale aj úradmi, extenzívne presadzovaný  zákaz používania maďarského jazyka, ktorý napĺňa znaky jazykovej genocídy tak, ako bola táto definovaná v medzinárodných dohovoroch a rozhodnutiach súdneho dvora:  Ak spoločenstvu vymažete, zlikvidujete jeho spoločný jazyk, povedie to k vymazaniu tohto spoločenstva.

Národnostná politika, ktorou sa Ukrajina chce dostať do EÚ, však nekončí len pri snahe o vymazanie národností zlikvidovaním ich jazyka a národnostnej identity, duchovného a kultúrneho dedičstva. Prenáša sa aj do cielenej fyzickej likvidácie príslušníkov národnostných menšín, ktorá sa môže z pohľadu ukrajinskej vlády prakticky beztrestne realizovať na pozadí trvajúcej vojny s Ruskom. Násilná mobilizácia mužov maďarskej národnosti  prebieha čoraz agresívnejšími a brutálnejšími metódami, a  vyvoláva  ju potreba zaplátať obrovské straty na ukrajinskej strane .( To platí aj o mužoch ukrajinskej národnosti, ktorí nepatria k politickej špičke a tým, ktorí sú pod ochranou.)

V oficiálnych štatistikách si straty na životoch vyžiadali len 12  občanov maďarskej národnosti, neoficiálne zdroje však uvádzajú, že tieto sa pohybujú okolo čísla 1000. V oblasti, kde býva maďarská menšina prakticky sústavne prebiehajú pohreby v boji zabitých mužov, synov a vnukov. Ukrajinské úrady majú „elegantné“ vysvetlenie, veď čelia brutálnej ruskej agresii. Faktom zostáva, že zmobilizovaní muži maďarskej národnosti sú po krátkej, a slabej, vojenskej príprave umiestňovaní do prvých frontových línií Donecka, kde ich v podstate čaká istá smrť. ( V okolí Solidaru zaznamenala obrovské straty práve mukačevská brigáda.)

Počet mŕtvych je vyhlásený za vojnové tajomstvo a telá sú odovzdávané rodinám postupne, s väčším časovým odstupom od ich úmrtia, ak vôbec.

Všetky maďarské nápisy, pamätné tabule, pamätníky, proste všetko, čo pripomína prítomnosť maďarskej národnosti, je odstraňované. Ešte aj na Mukačevskej futbalovej akadémii, ktorá bola vybudovaná z “ maďarských finančných prostriedkov“, boli odstránené všetky maďarské nápisy. Z Mukačeva bola, už dávnejšie, odstránená socha „turula“ bájneho vtáka Maďarov. Okrem týchto zásahov, úrady trestajú, prenasledujú a pokutujú tých, ktorí majú aj maďarské občianstvo, teda občianstvo jednej z krajín EÚ, a  opovážia sa použiť maďarský pas, ktorý ukrajinské úrady neakceptujú. V médiách je čoraz drsnejšia protimaďarská rétorika, pričom najviac sa im „nepáči“, že Maďarsko odmieta posielať zbrane a umožniť ich transport cez svoje územie. To, že posiela humanitárnu pomoc a vynakladá veľké finančné prostriedky na utečencov, sa neráta.

“ Je ohromujúce vidieť s akou rýchlosťou, odhodlaním a presnosťou,  postupuje Ukrajina.“, aby splnila kritériá na vstup do EÚ, povedala Ursula von  der Leyen, na  ostatnom stretnutí bruselských byrokratov s prezidentom Ukrajiny.

To je tzv. „bruselský“ fakt.

Otázkou za milión je, zachová Viktor Orbán chladnú hlavu v situácii, v  akej to nedokázal Vladimír Putin ?

Ak bola Ukrajina úspešná v dlhé roky trvajúcej snahe  o „vymazanie“ najväčšej, ruskej, národnostnej menšiny, ktorej poskytla aj výdatnú delostreleckú podporu, podarí sa to využiť aj proti Maďarsku ?

Od roku 2014 ukrajinské delostrelectvo obstreľuje  rusky hovoriacich civilistov na území Donbasu ( čo je samozrejme verzia podporovaná prokremeľskou propagandou, v skutočnosti išlo o nebezpečných proruských separatistov), na čo sa Rusko akosi odmietlo prizerať a túto (samozrejme nejestvujúcu) snahu o vyhladenie ruského obyvateľstva z územia Ukrajiny, Rusko zákerne  „zneužilo ako zámienku“ na neodpustiteľnú vojenskú agresiu na územie Ukrajiny, na ktorom sa, jeho rusky hovoriace obyvateľstvo rozhodlo vyhlásiť autonómne republiky.

Ako by asi  reagovalo Maďarsko na zákaz používania maďarského jazyka, otvorené prenasledovanie a bombardovanie maďarskej menšiny a jej detí, napríklad na území Slovenska? Keď by navyše OSN, EÚ a iné medzinárodné organizácie odmietli zakročiť proti porušovaniu práv menšín, ako to odmietli v prípade Donecka a Luhanska ?

Uvidíme, či reakcia slovenského ministra zahraničných vecí v odvolanej vláde, zostane jedinou “ medzinárodnou“ odozvou na správu o porušovaní práv maďarskej menšiny v Podkarpatsku.

P.S. Slovensko by si predsa nič také nemohlo dovoliť, lebo je členským štátom EU a vzorovou demokraciou. Či ?

 

 

Teraz najčítanejšie

Viktória Hellenbart

Smelo môžem napísať, že sa celý život venujem právu, hoci som pôvodne chcela robiť všetko okrem práva, a najviac zo všetkého som túžila byť veterinárom, ale veci sa vyvinuli inak. Od júla 2001 mám samostatnú advokátsku prax v Lučenci a som teda celý život "vidieckym advokátom". Láska k prírodným vedám ma od začiatku viedla k porovnávaniu a hľadaniu prírodných zákonov v práve. Napriek, a verím, že len "zatiaľ"prevažujúcim skúsenostiam, som si istá, že morálne zákony v spoločnosti sú rovnako nemenné a neporušiteľné ako zákony prírodné. Gravitačný zákon nie je neporušiteľný v tom, že nemožno jednoducho vyskočiť z 12. poschodia, ale následky jeho porušenia sa dostavia a tie sa už ignorujú ťažšie. A rovnako fungujú zákony morálne, možno ich porušiť, ale následky sa dostavia a v tomto prípade ich pocítime všetci..