Denník N

Skeptikov sprievodca Fenoménom – Medzihra: Čo sa to deje nad americkou oblohou?

Dnes to bude krátke, no aj mimoriadne aktuálne. Neobvykle sa vrátime do prítomnosti, konkrétne do udalostí posledných dvoch týždňov, o ktorých ste určite niečo počuli. Do dnešného dňa (13.2. 2023) rána nad územím kontinentálnych Spojených štátov (Južná Karolína, Michigan), Aljašky (pri meste Deadhorse) a Kanady (provincia Yukon) boli príslušníkmi amerického letectva zostrelené štyri objekty. Jeden z nich bol 4.2. 2023 zostrelený a identifikovaný ako špionážny balón, ktorý pochádza z Číny. Tie ďalšie tri sú však podstatne zaujímavejšie, pretože nám poskytujú priestor na to, aby sme sa mali možnosť oboznámiť s dopadom neidentifikovaných lietajúcich objektov na spoločnosť, ako aj s faktom, že celospoločenská debata, ktorá v Spojených štátoch prebieha od roku 2017 prináša svoje ovocie v podobe zachytávania neznámych objektov nad americkým vzdušným priestorom, nech už ide o čokoľvek. Tieto incidenty a stupňujúca sa panika s nimi spojená budú mať za následok posilnenie kapacít sledovania vzdušného priestoru na globálnej úrovni.

Čo sa teda deje? Ak si odmyslíme čínsky balón, tak krátka odpoveď je, že nemáme ani poňatia a zatiaľ to vyzerá tak, že ani americká a kanadská vláda netušia, čo to vlastne zostrelili. V éteri je momentálne obrovské množstvo konfliktných informácií, a to dokonca aj na úrovni najvyšších vládnych predstaviteľov. Dobre to ilustruje diskrepancia medzi vyjadrením vodcu senátnej väčšiny, Charlesa E. Schumera na včerajšej tlačovej konferencii, ktorý povedal, že podľa jeho informácií ide o balóny, a vyjadrením kanadskej ministerky obrany Anity Anand, ktorá zasa na otázku redaktorky, či ide o balón odpovedala, že ide o valcovitý objekt. Najnovšie informácie ohľadom zvyšných troch objektov sú nasledovné:

  1. Prvý objekt bol zaznamenaný nad územím Aljašky vo štvrtok 9.2. 2023 a bol zostrelený až v piatok 10.2. 2023. Veľkosťou ho prirovnali k malému autu. Letel vo výške 12 km nad morom. Stíhacie lietadlo F-22 objekt zostrelilo a ten následne spadol cca 10 km od severnej časti pobrežia Aljašky. Momentálne sa ho úrady snažia nájsť a analyzovať. Nevieme nič o jeho tvare, štruktúre, spôsobe pohonu ani iných atribútoch. Nepotvrdené správy o objekte hovorili o tom, že nemal viditeľný spôsob pohonu, bol valcovitého tvaru a mal striebristosivú farbu. Dokonca sa objavili aj správy, že rušil radar stíhacieho lietadla.
  2. Druhým objektom bol už spomínaný valcovitý objekt, ktorý na žiadosť kanadského premiéra Justina Trudeaua zostrelila opäť americká F-22 nad centrálnym Yukonom, opäť vo výške okolo 12 km nad morom. Tu je ale problém, pretože podľa kanadskej ministerky obrany dve F-22 objekt monitorovali a mali možnosť sa naňho poriadne pozrieť, čo môže naznačovať, že ten objekt letel rýchlosťou stíhacích lietadiel, čo by automaticky vylučovalo balón. To isté naznačovali prvé správy o objekte zostrelenom nad Aljaškou.
  3. Tretí objekt je najčerstvejší a bol zostrelený pred niekoľkými hodinami nad jazerom Huron v štáte Michigan, avšak, pôvodne ho zaznamenal radar v sobotu 11.2. 2023 nad Montanou, no stíhacie lietadlá, ktoré boli k nemu vyslané ho neboli schopné lokalizovať. Podarilo sa im to až dnes. Podľa predbežných informácií išlo o objekt osemuholníkového tvaru letiaceho vo výške 6 km nad morom.
  4. Štvrtý objekt, ako bonus, ktorý úplne zamotáva už aj tak zamotanú situáciu a o ktorom sa objavili veľmi kusé informácie, zaznamenala Čína 12.2. 2023 nad morom na jej východnom pobreží, a buď sa ho chystá zostreliť alebo ho už zostrelila.

Informácie ohľadom všetkých troch objektov sú mimoriadne limitované, čo poskytuje veľký priestor pre vznik rozličných konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. Zároveň tomu nepomáha ani zdráhavosť a netransparentnosť americkej vlády ohľadom akýchkoľvek incidentov spojených s Fenoménom. Na tomto príklade je to krásne vidieť. Úplne Vám stačí zapnúť si Twitter alebo akúkoľvek inú informačnú platformu a veľmi rýchlo nájdete veľmi divoké unáhlené závery, ktoré zbytočne šíria paniku, umiernenejších a rozumnejších jedincov, ktorí poukazujú na zmysel nedávnej americkej legislatívy, nedostatočnú pripravenosť americkej vlády na kontrolu ich vzdušného priestoru, ako aj komunikačné prešľapy amerických vojenských predstaviteľov, no zároveň aj horu mémov, ktoré celkovú situáciu zľahčujú a niekedy aj celkom pobavia.

Aké sú teda možnosti a čo sa deje? Z môjho pohľadu tu môže ísť o tri scenáre, no aj o nejakú kombináciu z nich. 1. Ide o špionážne objekty/balóny z Číny, ktorá využíva súčasnú americkú celospoločenskú debatu o Fenoméne v jej prospech a snaží sa zbaviť zodpovednosti tým, že nepodložene tvrdí, že tiež zaznamenala objekt v jej vzdušnom priestore. 2. Ide o americké objekty/balóny, ktoré Spojené štáty využívajú na zahmlenie toho, že do Číny poslali vlastný špionážny balón po tom, čo nad Severnou Karolínou zostrelili 4.2. 2023 ten už ikonický obrovský čínsky balón. 3. Ide skutočne o neidentifikované lietajúce objekty v pravom slova zmysle a americká vláda sa to snaží čím skôr zamiesť pod koberec, no zároveň nájsť všetky úlomky zostrelených objektov.

Špekulovať sa tu naozaj dá donekonečna, no faktom ostáva, že ani jednu z týchto možností nemôžeme s úplnou istotou vylúčiť a nikdy si nebudeme môcť naliať čistého vína a zaujať postoj dôvery v inštitúcie, kým sa globálna politická, vojenská a spravodajská komunita konečne nevyjadrí k tomu, čo o Fenoméne vie. Dovtedy ostane bežná populácia v nepretržitom limbe pochybností a nedôvery v základné inštitucionálne piliere, a to je podľa môjho názoru tá najdôležitejšia lekcia, ktorú by sme si z tohto celého mali všetci zobrať.

Mimochodom, ak si kladiete otázku ako by mohol niekto zostreliť neidentifikovaný lietajúci objekt spojený s Fenoménom, úplne tomu rozumiem. Nateraz Vám k tomu poviem len to, že niekoľko takých prípadov sa v histórii už stalo a pravdepodobne to nebola vec náhody, no skôr vôle Fenoménu. O tom si však povieme neskôr.

Teraz najčítanejšie