Denník N

Pracovné oblečenie ako ochrana zdravia a života

pracovne monterky

Oblasť ochrany zdravia a života pri práci patrí medzi dôležité segmenty pracovného práva a právom jej patrí naša pozornosť. Súčasťou tejto agendy sú aj osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP), ktoré majú za úlohu chrániť život a zdravie pracovníkov. Medzi OOPP patrí špeciálne pracovné oblečenia a pracovná obuv, ktoré sú vytvorené z určených materiálov, špeciálnymi postupmi a odstupňované podľa toho pre jednotlivé pracovné výkony a povolania.

Pracovné oblečenie možno využiť aj pri prácach v domácnosti

Pracovní oblečení a pracovná obuv sú vyrobené špeciálnymi postupmi a väčšinou aj z odolnejších materiálov, ktoré znesú väčšiu záťaž či odolajú rôznym mechanickým alebo poveternostným vplyvom. Tieto vlastnosti ich však robia ideálnymi kandidátmi aj na práce v domácnosti, na záhrade či na chalupe.

TIPPracovná obuv je vhodná na nosenie aj vtedy, ak nejde o rizikové povolania. Tieto výrobky sú pohodlné napríklad pri dlhom chodení, vďaka čomu prispievajú k znižovaniu únavy, bolesti, stresu a znižujú aj riziko pracovného či iného úrazu. 

Ako si vyberať pracovnú obuv do práce? 

Výber konkrétnej pracovnej obuvi v praxi podlieha viacerým parametrom a kritériám, ako je napríklad náročnosť pracovného prostredia, kontakt s nebezpečnými látkami, blízkosť a používanie technologických prístrojov a iných mechanizmov a mnohé ďalšie. Je dobré položiť si pritom otázku, čo presne od pracovnej obuvi očakávame? Je to predovšetkým bezpečnosť, odolnosť, komfort, alebo je prvoradý jej dizajn a štýlový vzhľad?

TIP: Pokiaľ si nie ste istí, ktorý typ pracovných topánok si vybrať, môžete využiť možnosť bezplatného poradenstva.

pracovné topánky ochranná obuv

Pracovné oblečenie do interiéru aj exteriéru

Niektoré práce sú vykonávané v interiéri a iné exteriéri, pri ďalších je to kombinácia oboch uvedených prvkov. Táto informácia je zásadná aj pri výbere pracovného oblečenia, ktoré má mať iné vlastnosti pre práce v exteriéri a iné pri tých interiérových. Mnohé pracovné odevy sú zároveň dnes už vyrobené v takom dizajne, že ich nerozoznáte od bežného módneho oblečenia, veľký rozdiel je však v ich funkčnosti. Preto, ak potrebujete skutočnú ochranu pri práci, nie je dobré podceňovať nákup kvalitného a špeciálne navrhovaného oblečenia a obuvi a nechať si v tejto oblasti poradiť skúsenými odborníkmi.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie