Denník N

Workshop Občianska participácia

V duchu načerpania nových skúseností som sa rozhodol navštíviť WORKSHOP na tému participácia. O tejto téme som už mnohé počul, ale nevedel som, o čo presne ide. Hneď úvodom musím povedať, že školenie bolo pútavé, ako forma, tak aj obsah. Ďakujem, Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB). Čiže v skratke a jednoducho ide o to, ako porozumieť mestu a jeho ľudom.

Po príchode na workshop, na ktorom som bol za našu RADU RODIČOV školy RRB21.org.,  nás čakalo privítanie a osobné predstavenie. Na školení bolo veľa známych ľudí z Košíc, hlavne tretí sektor, aktivisti, ale aj prekvapujúco ľudia z magistrátu, poslanci a tiež z akademickej obce.

Po úvodnej časti sme so záujmom sledovali zaujímavý výklad o tom, ako prepojiť samosprávu a požiadavky obyvateľov. Zároveň sme videli praktické ukážky z praxe. Občianska spoločnosť a jej nástroje demokracie. Tajomstvo tkvie v tom, že práve verejným záujmom vieme cez takéto projekty pretaviť reálne požiadavky obyvateľov pre samosprávu.

Áno, aby tieto procesy fungovali, je potrebné osloviť a prepojiť obe inštitúcie. Samospráva dostane informáciu o požiadavkách obyvateľov a občianskej spoločnosti to prinesie možnosti následnej realizácie. Ale práve prístupná a korektná komunikácia otvára priestor na budovanie demokratickej spoločnosti. Výnimočný koncept, ani som nečakal, aký je hlboký…

Iste, sú tu aj nástrahy a problémy, ale je to možné zvládnuť. Po obedňajšej prestávke sme sa prehupli do druhej časti, v ktorej sme pracovali v tímoch na procesoch participatívnej tvorby verejnej politiky, resp. verejného priestoru.  Mne osobne sa zapáčil projekt „Ulice pre deti“, a keďže sa vytvorila takáto skupina, celým procesom sme si prešli. Myslím si, že to bude úspešný projekt.

Teším sa a rád by vyjadril poďakovanie všetkým, ktorí priniesli tento formát, ale aj načúvajúcim poslucháčom. Atmosféra bola neopísateľná. Už teraz sa teším na realizáciu projektov.

Poďakovanie:
Metropolitný inštitút Bratislavy [Zobraziť]
Creative Industry Košice n.o. [Zobraziť]
Projekt Košice 2.0 [Zobraziť]

Teraz najčítanejšie

Peter Vrábel

Som človek, ktorý má svoje zásady a ciele. Zároveň pristupujem ku svojim rozhodnutiam zodpovedne. Snažím sa uvažovať nad pohľadom protistrany a hľadám dôvody ich rozhodnutí. Aktívne sa venujem inovačným projektom a ich implementácií do praxe.