Denník N

Tunel Višňové nebude, posilní sa výskum červích dier (satira)

Ilustračné foto © DALL·E
Ilustračné foto © DALL·E

Ministerstvo dopravy a výstavby oznámilo, že definitívne ukončuje výstavbu tunela Višňové a odstupuje od zmluvy so švédskou firmou Skanska.

Minister dopravy Ivan Šálaj (Znova) zverejnil v stredu večer na Facebooku status „Dobre bude, vodičkovia“, ktorý vysvetlil až na tlačovej konferencii vo štvrtok popoludní, kde povedal: „Ten tunel bol doteraz iba čiernou dierou, v ktorej mizol čas, peniaze, stavebný materiál a žiaľ aj pekné geodetky. Je načase, aby to skončilo. Máme preto v pláne zmeniť túto čiernu dieru na červiu dieru. Držte nám palce.“ Na otázky novinárov ohľadom červích dier nereagoval a z tlačovej konferencie po niekoľkých minútach odišiel. O červích dierach nevedel nič povedať ani jeho hovorca.

Docent Martin Neubauer z Katedry teoretickej fyziky a astrofyziky Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach koncept vysvetlil nasledovne: „Ide o hypotetický fyzikálny objekt, ktorý prepája dva body v časopriestore. Podľa niekoľkých teórií, napríklad podľa Einsteina alebo Rosena by malo byť takto možné cestovať medzi dvoma bodmi v časopriestore, a to rýchlosťou svetla. Musím však dôrazne upozorniť, že ide o vysoko špekulatívnu hypotézu.“

Odborníci na dopravu sa však zhodujú, že Šálajov krok bol správny. Profesorka Jana Kollárová z Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity povedala, že „aj ak by boli červie diery iba hypotetickým fenoménom, je stále pravdepodobnejšie, že vodiči sa zo Žiliny do Martina dostanú skôr cez ne ako cez tunel, ktorý sa stavia už od roku 1998“.

Ministerstvo zatiaľ neinformovalo, ako plánuje s konceptom červích dier pracovať, no zdroje blízke Šálajovi tvrdia, že požiadal o pomoc „ruských expertov“, ktorých bude od pondelka čakať na košickom letisku.

 

© Spravodajský portál TRK. Tento článok je satira a opísané udalosti sa nikdy nestali. Akákoľvek podobnosť so skutočnosťou je čisto náhodná.

Teraz najčítanejšie

Dušan Kolcún

Skaut, manžel, otec, syn, brat, stredoškolský učiteľ, pseudointelektuál, kaviarenský povaľač, dobrý kamarát viacerým, blízky priateľ nemnohým, milovník kofoly a slaných tyčiniek, amatérsky gitarista, resp. vlastník gitary, na ktorú v poslednej dobe padá prach, z donútenia kuchár, otec na rodičovskej dovolenke a muž v domácnosti, slniečkár, človek z regiónov a pravdepodobne najväčší nadšenec do vojny vo Vietname v našej dedine, ktorý v rámci boja s nudou a depresiou začal písať takéto hlúposti.