Denník N

Masa nenávidí Rusov aj Ukrajincov, lebo nepremýšľa

Masa nepremýšľa. Jeden je proste zlý a druhý dobrý. Na jednej strane je Rus, na druhej Ukrajinec. Na jednej strane je všetko ruské zlé, na druhej všetko ukrajinské. Hlúpe, ale to je masa.

Klišé vládne svetu. Prečo? Pretože mnoho ľudí je skutočne blbých a nevedia premýšľať, takže len opakujú. Citáty aj frázy. V dobrých časoch neškodné drísty na Facebooku, v zlých nenávistné volania po pomste a po krvi. Ono to funguje úplne jednoducho. Ľudia sa naučia zas len opakovaním, že v takých situáciách sa hovorí toto a toto. Teraz treba byť zdesený, toto treba odmietnuť a povie sa táto fráza. Preto pri niektorých jedincoch už očakávate, že povedia istý vtip, prednesú presne tie slová. Zatiaľčo z vášho pohľadu je to hlúpe opakovanie, nepremyslenie si súvislosti a tým pádom často aj nevhodná reakcia, v ich prípade je to trafenie klinca po hlavičke. Po povrchnom zhodnotení situácie- po tom, čo najviac bilo do očí-použili vhodnú frázu. Akože, niekto niekoho zabil, na vraha treba logicky nadávať a želať mu smrť. Kto neprejaví zanietene pohoršenie, nezapadá, je hlúpy a možno aj podliak a na strane nepriateľa. Obeť je človek, vrah nie je človek.

K tomu prirátajme fakt, že jedinec ide so stádom, sú na to aj výskumy-človek robí to, čo urobí väčšina a často ani nevie prečo- a máme jednoduchú masu, ktorá sa dá ovládať. A nikto sa ani za svet v nej nevidí, ale mnohí vám na toto zareagujú klišé. Problémom je to aj mierových časoch, ale o to viac vo vojnových. Stačí dať pokyn, označiť niekoho za hodného lynčovania a masa ho zmasakruje.

Ono sa to až tak od čias komančov nezmenilo. Aj teraz musíte jasne deklarovať svoj postoj, príklon na správnu stranu, aby vás neuvrhli do zatratenia. Nedávno som bola zabokovaná na jednej proukrajinskej stránke, lebo som nesúhlasila s vyjadreniami ministra Káčera na adresu ľudí v publiku. Pravidelne dostávam lynč od proruských aj proukrajinských občanov. Prečo? Lebo masa nepremýšľa. Jeden je proste zlý a druhý dobrý. Na jednej strane je Rus, na druhej Ukrajinec. Na jednej strane je všetko ruské zlé, na druhej všetko ukrajinské. Hlúpe, ale to je masa.

Najčastejšie vás hrubo urazí a vulgárne otituluje niekto, kto má v profilovke kvetinky a jednorožcov, tí s obyčajnejšími alebo aj ukrajinskými vlajkami to urobia menej hrubo, ale v podstate je to to isté. Odsúdenie.

Je to totálne šialené a vôbec sa mi nepáči, že toľko ľudí nepremýšľa, Kedysi som si myslela, že takých, čo dokážu vidieť súvislosti a nuansy v dianí je veľa, ale opak je pravdou. Takých ľudí vôbec nie je veľa. Nuansy dokáže vidieť možno celkom málo ľudí. Zvyšok opakuje, čo povie niekto iný. Snaží sa len identifikovať situáciu a nacapiť na ňu správne klišé.

Mám chuť tými všetkými ľuďmi zatriasť a povedať im, premýšľajte, čo za týmto vidíte? Ale je to zbytočné, vo väčšine prípadov by sme sa len pohli ku konšpiráciám. Masa proste opakuje a opakuje a opakuje. Nič iné sa tam neudeje. A preto je dôležité, aby aby im veci boli politikmi aj médiami podávané citlivo, obozretne. V podstate, o dosť inak ako teraz.

To, čo dokáže sila slova môžeme veľmi dobre vidieť na ruskej propagande. Spôsobila hrozné veci a kto aspoň trocha premýšľa, tak by si mal uvedomiť, aké dôležité je voliť správne slová.

Masa bude vždy opakovať, bude dobrým sluhom svojím vodcom. Bude žrať, čo jej ponúkajú, odmietať, čo sa jej snažia zhnusiť. Lynčovať všetkých, ktorí neprejavia dostatočne jednoducho a hlúpo, najlepšie nejakým klišé, svoju lojalitu “našej veci”.

Teraz najčítanejšie