Denník N

Na Slovensko smeruje štvrtá alternatívna taxislužba. Môže priniesť nižšie ceny

Zdieľaná ekonomika je na Slovensku úspešná, preto k trom taxislužbám možno pribudne štvrtá. Vďaka vysokej konkurencii by ceny napriek vysokej inflácii mohli stagnovať alebo dokonca klesnúť.

Zdieľané hospodárstvo sa stáva stále populárnejším aj na Slovensku, čo možno pozorovať aj na raste obľúbenosti alternatívnych taxi služieb a služieb zdieľanej dopravy. V našej krajine existujú tri alternatívne taxi služby a len nedávno sa objavila informácia o príchode štvrtého hráča v toto segmente. Pozrime sa na to, ako sa darí hlavným účastníkom v oblasti zdieľanej ekonomiky.

Tri alternatívne taxislužby verejnosť zaujali

Slovensko si už viackrát známe globálne značky vybrali ako testovaciu krajinu pre nové technologické produkty. Napríklad pri zavedení bezdotykových platobných kariet alebo platieb cez mobil. S podobným nadšením slovenská verejnosť prijala aj alternatívne služby taxislužieb. Hoci na začiatku to medzi tradičnými taxikármi vyvolávalo emócie a vznikali aj protesty, ich popularita tým nebola ovplyvnená. Za posledné obdobie sa im podarilo expandovať do nových oblastí a získavať čoraz viac zákazníkov.

Aj keď sme malá krajina, máme hneď troch hlavných alternatívnych prevádzkovateľov taxislužieb: americkú spoločnosť Uber, estónsku firmu Bolt a českú spoločnosť Liftago. A najnovší prírastok v tomto segmente teraz smeruje súbežne k nám aj do Českej republiky.

Kde je veľa konkurentov sa ceny držia nižšie

Všeobecne sa ako líder v oblasti alternatívnych taxislužieb na Slovensku označuje Uber. Hoci neexistujú oficiálne štatistiky, popularita v Bratislave hovorí o pozícii Uberu jasne. Myslím si, že Uber si líderskú pozíciu zaslúži, aj keď Bolt má väčšiu dostupnosť v celkovo viacerých mestách. Uber je mimoriadne populárny v Bratislave, čo mu umožňuje oslovovať väčší počet klientov. Obyvatelia hlavného mesta sú otvorení používaniu mobilných aplikácií, čo prináša výhodu právre pre značku Uber. Veľmi podobnú pozíciu má inak Uber aj v Českej republike.

Tretí alternatívny účastník trhu, spoločnosť Liftago, “nezápasí” priamo s dvomi vyššie spomínanými klasickými taxislužbami, ale zameriava sa na dopravu zásielok pre firemných klientov.

Nemáme relevantné údaje, aby sme posúdili ziskovosť alebo trhovú silu týchto firiem, keďže Uber a Bolt v zásade nehovoria nič o tom, ako sa im darí na slovenskom trhu. Jediné, čo vieme, je to, kde jednotlivé taxislužby svoje služby poskytujú. Uber sa zameriava najmä na Bratislavu, zatiaľ čo Bolt hľadal príležitosti na získanie menších miest a dnes pôsobí už v 17 slovenských mestách. Zákazníci z tohto súťaženia majú už dnes jasné výhody, pretože vstup každého ďalšieho konkurenta len zvyšuje kvalitu a znižuje ceny. To sa ukazuje na porovnaní so všeobecným  rastom cien: napriek tomu, že inflácia na Slovensku dosiahla 15 percent, rast cien taxislužieb je výrazne nižší ako táto úroveň.

Nový hráč = ešte väčšia konkurencia

V blízkej budúcnosti by sme mohli na slovenskom trhu vidieť nového poskytovateľa alternatívnej taxislužby. Poľská spoločnosť iTaxi podľa veľkého poľského denníka Rzecpospolita zvažuje rozšírenie na slovenský a český trh. Ak sa toto rozhodnutie uskutoční, nový hráč to nebude mať ľahké na sloveskom, do veľkej miery naplnenom trhu. Zákazníci však môžu počítať s tvrdým marketingovým bojom. A dás a jednoznačne povedať, že práce slovenský zákazník bude prvým víťazom tohto súboja vďaka tlaku na zachovanie alebo dokonca zníženie cien.

 

Teraz najčítanejšie

MatusMahut_InvestaGO

Matus Mahut

Absolvoval som štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vždy ma písalo písať a výsledkom sú dve knihy (romány) vydané vo vydavateľstve Tatran. Od roku 2022 sa venujem aj písaniu o novinkách z technologického, automobilového a herného priemyslu, ako aj zo sveta financií, ktorému sa profesionálne venujem. Vo svojich finančných analýzach sa snažím vysvetľovať zložité témy zrozumiteľne a živo, aby som dokázal ľuďom priblížiť najnovší vývoj na trhoch čo najjednoduchším spôsobom.