Denník N

W. Shakespeare: Richard III. (Čitateľský denník 11/2023)

„Som podliak, hoci vravím si, že nie.
Ty hlupák, chváľ sa, nelichoť!
Veď svedomie mám tisíc jazykov,
a každý z nich svoj príbeh rozpráva
a v každom z nich hrám rolu podliaka.
Prinajlepšom chladnokrvný vrah,
a prinajhoršom chladnokrvný vrah,
no hriešny člověk v každom prípade,
čo v súdnej sieni kričí: »Vinný som!«
Niet nádeje! Už nik ma nemá rád,
ak umriem, nik ma nepoľutuje.
A prečo by ma mali ľutovať,
keď voči sebe ľútosť necítim.
Akoby duše tých, čo zabil som
ma navštívili: každá vravela,
že zajtra Richard pomste neujde.“

Richard III. je jednou z prvých hier, ktorú Shakespeare napísal. Voľne pri tom vychádzal z nedávnej Vojny ruží — konfliktu medzi znepriatelenými rodmi Lancasterovcov a Yorkovcov, ktorý sa o päťsto rokov neskôr stal nekonečnou studňou inšpirácie aj pre istého pána G. R. R. Martina. Túžba po moci, intrigy a bezohľadné odstraňovanie oponentov sú zjavne nadčasovou témou.

Richard túži zasadnúť na britský trón — delí ho však od toho niekoľko rodinných príslušníkov, ktorí sú v následníckom poradovníku omnoho vyššie, než on. Tento hrbatý a znetvorený intrigán (v skutočnosti mal len miernu skoliózu chrbtice) si však ide cieľavedome za svojim a necháva za sebou mŕtvoly. Prebodnuté, sťaté, dokonca aj utopené v luxusnom víne. Duchovia minulosti sa ale radi vracajú späť.

Hra obsahuje veľké množstvo postáv, v ktorých sa dá ľahko stratiť. Napomáha tomu aj ich pomenovanie — to je niekedy priame, inokedy zas podľa príslušného rodu či klanu. Neustále som sa tak musel vracať k úvodnému prehľadu a uisťovať sa, že správne rozumiem konaniu tej ktorej postavy. Ak by som sedel v hľadisku a díval sa na živých hercov, mal by som to určite ľahšie.

Všetky nejasnosti a zdĺhavé pletky mi vynahradil dokonalý Shakespearov jazyk, a to nielen legendárnym výkrikom „Kráľovstvo za koňa!“. Nočná návšteva duchov, ktorí hlavného antagonistu konfrontujú s jeho hriechmi, a Richardovo záverečné spytovanie svedomia sú excelentnými ukážkami práce s jazykom. A vzťah starého kráľa Edwarda IV. k svojim rozhádaným potomkom zas pripomína kráľa Viserysa z Rodu draka, takže som spokojný.

W. Shakespeare: Richard III.
Ikar, 20018
144 strán
80 %

plusy
• excelentná práca s jazykom
• výborne napísaný antagonista

mínusy
• primnoho zbytočných postáv
• neprehľadnosť

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.