Denník N

Nejako sa nám to tu fašizuje aj na proukrajinskej strane

Myslíte si, že proukrajinská časť volajúca po mieri je ozaj úplne mierumilovná? Ani náhodou. Dokonca sa začína celkom fašizovať a je skutočne nechutné to sledovať. Ľudí, ktorí chcú žiť úprimne mierumilovne budete dnes hľadať ťažko.

Poznáte to, urážky sú bežné, kto neuráža nášho nepriateľa zaslúži si uraziť, minimálne. Čo je však pre mňa skutočne alarmujúce, že pojem “neľudia” sa začína normalizovať, zavádzať do slovníka, odôvodňovať a na mňa to pôsobí, ako by som čítala historickú tlač, v ktorej sa nacisti snažili zdôvodniť degradáciu Židov. Teraz čítam komentáre Slovákov, ktorí citujú slovník a vysvetľujú, prečo je tento termín vhodné používať, je to oprávnené a žiadúce. Mám z toho husiu kožu a pýtam sa sama seba, či to zhrozenie cítim pri tom len ja. Ihneď sa mi vybaví časť seriálu Black Mirror s názvom Muži pod palbou, v ktorej istú skupinu ľudí označia za zdegenerovanú, nazývajú ju švábmi a snažia sa o jej vyhladenie. Keď som to pozerala pred niekoľkými rokmi, pripomenulo mi to Židov, holokaust, ten šialený hon na nich. Áno, aj Slováci sa vtedy pripojili k nacistom a mnohí tým hlúpostiam verili, no v živote by som si nepomyslela, že to zažijem ja, že uvidím takéto bláznovstvo v spoločnosti (aj keď toto je ešte zrejme len light oproti tomu, aké to bolo počas 2.svetovej)

Jasné, nestalo sa to v histórii raz a nestalo sa to naposledy, ľudský druh je v istom zmysle nepoučiteľný, ba až priblblý, ale vždy existovali sily, ktoré to zvrátili.

Všetky hovadiny, ktoré odmietate pripustiť, že urobili ľudia, skutočne urobili ľudia. Väčšinu hnusností na tejto planéte urobili ľudia a ako povedal niekto významný, z návštevy Osvienčimu by sme si mali odniesť hlavne uvedomenie, že to dokázali spáchať ľudia. Nie zvieratá, ale ľudia ako my. Učesaní, umytí aj navštevujúci divadlo. Nie sme len inteligentné a kultúrne bytosti, je v nás toho viac a veľa z toho sa nám nepáči, a ak to niekto prejavuje, tak by se ho určite nemali nazývať nečlovekom. Rusi dehumanizujú Ukrajincov, páchajú vojnové zločiny. Sú to ľudia páchajúci vojnové zločiny a takí sa súdia v Haagu.

Niekto mi raz na takéto reči povedal, že mám asi vyššiu mieru citlivosti, no tak to kurva mám a mienim ju rozsievať do okolia a zvyšovať aj u ostatných. Nechcem žiť vo svete, kde sa ľudia inšpirujú dehumanizáciou u Rusov. Mám takým sto chutí povedať, ak sa vám to tak páči a zdá správne, tak sa odsťahujte k nim do Ruska a žite si tam ten krásny život, kde na počkanie označíte hocikoho, kto sa vám nepáči švábom, odpadom, nečlovekom a zlynčujete ho, ale je to blbosť. Len by sme zväčšili a posilnili skupinu tých nenávistných, a tak furt len píšem, že sme všetci ľudia a mali by sme si to uvedomiť. Odinštalovať MAS, ktorý v seriáli umožňuje vojakom vidieť tých nežiadúcich ako švábov a prezrieť, uvedomiť si, že sme všetci ľudia, a ľudia robia aj sakramentsky nechutné veci.

Teraz najčítanejšie