Denník N

Volkswagen aj investíciami potvrdzuje orientáciu na elektromobilitu

Až dve tretiny budúcich investícií nemeckej automobilky pôjde do elektromobility. Volkswagen tým jasne demonštruje priority.

V posledných desaťročiach sa automobily posunuli vpred míľovými krokmi: od jednoduchého rádia ako jediného “reprezentanta” elektroniky sme sa posunuli k vozidlám vybaveným integrovanými počítačovými systémami, softvérom a najmodernejšími elektronickými systémami. Opatrenia na zníženie emisií ovzdušia teraz prichádzajú s novou elektromobilovou revolúciou, ktorá bude ešte rýchlejšia a hlbšia. Automobilové spoločnosti sa samozrejme pripravujú na túto „zásadnú zmenu smeru“, aj keď ešte stále v rôznej miere a pri odlišnom nasadení. Volkswagen patrí medzi automobilových výrobcov, ktorí sa vážne zameriavajú na prechod na výrobu iba elektromobilov. Ich najnovšie investície naznačujú, že nemecká automobilka nechce nič nechať náhode.

Volkswagen má za sebou úspechy  aj dôveru trhov

Aké novinky môžeme očakávať v koncerne Volkswagen v blízkej budúcnosti? Významnú pozornosť budú v Nemecku venovať investíciám do rozvoja elektromobility a digitalizácie. Konkrétne, v priebehu rokov 2023-2027 plánuje VW minúť na inovácie investície vo výške približne 180 miliárd eur, z ktorých viac ako dve tretiny budú zamerané na zelené technológie.

Nemecký výrobca automobilov je momentálne v dobrom nastavení a môže si tieto investície dovoliť. V minulom roku dosiahla firma celoročný prevádzkový zisk vo výške 22,5 miliárd eur, čo znamená 13 % nárast oproti predchádzajúcemu roku. Zisková marža 8,1 % potešila investorov, pretože sa nachádza vo vrchnej časti prognózovaného intervalu. Volkswagen očakáva podobné výsledky aj v tomto roku. Konkrétne, automobilka predpokladá 10 až 15 % nárast tržieb a očakáva 14 % rast dopytu po svojich autách. Všetko toto sa deje v prostredí, v ktorom stále existujú problémy v dodávateľskom reťazci, ktoré vedú k dočasným prerušeniam výroby. O to väčšiu hodnotu majú rastové výsledky. Investori vnímajú výsledky Volkswagenu pozitívne a veria jeho prognózam. Preto oznámenie a potvrdenie očakávaných výsledkov zvýšilo hodnotu akcií.

Ozios-Austera-Volkswagen sa plne koncentruje na elektromobily

Výkonnosť akcií spoločnosti Volkswagen AG za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

VW chce investovať do elektromobility v severnej Amerike aj v Európe

A aké sú investičné plány najväčšej nemeckej automobilky vo väčšom detaile? Volkswagen už oznámil, že plánuje postaviť prvý závod na výrobu batériových článkov mimo Európy v Kanade. Výroba by mala začať v roku 2027. Mnoho sa hovorí o investíciách v USA, kde Bidenova administratíva pripravila výhodné podmienky pre investorov zameraných na zelené technológie. Tu však detaily zatiaľ nie sú známe.

Volkswagen by mal podľa plánov požiadať o finančnú podporu z fondov EÚ na vývoj a výrobu nového modelu elektromobilu vo Španielsku. Plány hovoria o výrobe daného modelu v závode SEAT v Katalánsku a v závode VW v Navarre. VW predpokladá, že dostane európsku finančnú podporu pre tento projekt. Ak sa mu ju podarí reálne získať, projekt by sa mal dožiť realizácie. Zatiaľ ostáva otázkou, či bude postavená nová „baterkáreň“ v Európe. Volkswagen už dlhé obdobie naznačuje svoj záujem o takýto zámer, diskutoval o umiestnení s vládami Slovenska aj Česka, ale v tejto veci zatiaľ nie je nič definitívne dohodnuté.

Tento výpočet ukazuje, že nemecká automobilka plánuje investovať do elektromobility doslova na plný plyn. S cieľom pripraviť sa na nadchádzajúcu zmenu trhu má našliapnuté k nádejnej perspektíve pre ďalšie desaťročia fungovania. Bude zaujímavé sledovať, akým spôsobom dokáže premeniť tento optimizmus na rast akciových cien a vyššiu ziskovosť. Pretože tieto dva parametre budú investormi pozorne sledované.

Teraz najčítanejšie

Ozios, ozios broker

Adam Austera

Vyštudoval som Slovenskú poľnohospodársku Univerzitu v Nitre, kde som získal inžiniersky titul. Avšak nakoniec ma profesijne zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr som obchodoval súkromne, no neskôr sa zamestnal na oddelení dealingu, kde som sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios.