Denník N

Zbraň je mocná. A právo je mocnejšie. A najmocnejšia je pravda. Krásny je vzduch…Láska…

Najkrajšie sú usmievavé tváre, Najpustejší je život bez lásky. Najväčšia je ľudská sloboda… A v strede známej piesne, ktorú milovali spievať ľudia na námestiach v roku 1989 – hlavne v Praze, se spíva: Mocná je zbraň a mocnejšie od nej je právo…a Najmocnejšie je pravdivé slovo. Čo je slovo a čo je pravdivé slovo? Hm? Čo je gesto, čo je dotyk, čo je čin v danom čase, v danom stave? Hm?

Je možné, že sa všetci mýlia a v klame nevidíme, že ten, kto má peniaze, má moc, i pravdu, i právo? Ak sa chceme za takú pravdu hoc i byť, možno práve to spôsobí ten konflikt, ktorý je súčasť klamu. stému je všetko čisté, tak nejak Forest Gump vo filme získaval až magickú moc nad davom, ktorý neváhal a v utrpení v porobe, v nepriazni počasia ho nasledoval, bežal s ním po celých státech, kde sa chcel toulat sám…

Tak hoc nám možno i srdce, ktoré sa nikdy nemýli, vraví, že nie je dobré ubližovať ľuďom, zapájať sa do konfliktov, nebyť človekom mieru, ako sa píše v hoc v knihe Kazateľ (Dávne dielo možno samotného kráľa Šalamúna…), že hoc dobre vieme už od základnej školy, vďaka nášmu školskému systému, že kde je konflikt, tak múdri ľudia si vymysleli zákony, aby to v zdraví prežili a v udržateľnej spoločnosti mohli i deti vychovávať, a deti ich detí mohli spravodlivo žiť na Zemi, tak je možno pravda i to, čo dobre vedel i účastník klasických archetypálnych príbehov, z ktorým môžem spomenúť v túto chvíľu napríklad známy film Leví kráľ, kde hyena, a nepravý vládca, bez „Božej vôle“ vládnuci, poprel v sebe všetko dobré, nasledoval „tieň“, a nasledoval prírodný zákon, poprel právo a v mene toho, o čom bol sám presvedčený, že je to najlepšie, že to, čo ponúka stojí za to, aby porušil zákony pradávne…veď si ich neskôr mocný zmení, históriu napíšu víťazi, čo tam po nás….pravda a láska zvíťazí nad lží na nenávistí a slobody je hoden ten, kto je ochotný za ňu bojovať…i za svoj štát, suverenita a podobne..

Ale vrátim sa k tomu úvodu. Čo je teda tá pravda? No jednoducho to, keď si neklameme. Keď nás neovláda strach, keď si skladáme piesne, spievame si z plných pľúc a nemyslíme na vlastnia toho všetkého, za čo si skúšame zdôvodniť vlastné „skrivené cestičky“ života . vlastného. Keď svoju jedinečnosť, to, čo máme v sebe živiť a presadzovať, napriek ohrozeniu, ak to vymeníme za nádej, že niekto za nás niečo vyrieši. Jednoducho povedané, aj keď je príbeh indiánov, náčelníkov, suverénov v boji za svoju zem, vlasť v rámci tzv. Novej Zeme, tragický, pamätáme si ich meno: Pontiak, Tecumseh, Geronimo…Sediaci Býk, Čierny Oblak… Šialený Kôň…

Mali meno, to si budovali statočne, bez ohľadu na to, či budú mať pravidelný príjem, prácu v rámci systému a budú môcť splácať hypotéku. Nepotrebovali teda rôzne zdôvodnenia vo forme vecí, ale duša (pós – v zmysle Aristotela – „všetky vecí“) je to, čo má daný človek s veľkým „Č“, ktorého, ako vieme, si svet zapamätá, ak zabudne sám na seba. Teda hoc v stane, na rýchlo vybudovanom z konárov a z materiálov akým je napríklad obyčajná  kôra vydrží v boji spravodlivom toľko, koľko potreboval vydržať. Zbavil sa strachu, ktorý gniavil dušu a získal nebo…Ako sa píše inde, bojuj, ak vyhráš, získaš Zem, ak prehráš, získaš Nebo…to nás v škole neučili…škola nás už vyše dvesto rokov učí poslušnosti „korune“….

A teda, je možné, že máme si vybrať príbeh a la „Švejk“, kedy hoc na invalidnom vozíku sa vybral hrdina cez celú Prahu, bojovať za Císara – pána… Porušme právo, Ústavu, zákonnosť, poďme sa vzdať zbraní, a našu Zem, zverenú predkami na nejaký čas, zmeňme hoc na bojisko, kde sa pobijeme za slávu nejakých mocnejších. Neverme v slávu Slováka, uverme v slávu globálneho demokrata, podvoľme sa v tej švejkovine sláve iných poblúznených, ktorí veria v svoju silu, vydajme sa na pochod pod vedením lídra Eduarda H., ktorý nám zdôvodní, že zákony je dobré porušiť, ak ide o dobrú vec, keď stojíme na správnej strane histórie..Mother Mary hovorí: Let It Be…. ukážme možno tento postoj svetu, tak si nás bude pamätať, ak sme naozaj súčasť nejakej sociologickej štúdie, neznámych „vedcov“.  Ten nadhľad, postoj, možno ukáže cez „srdce“ to, čo je správne robiť, v správnu chvíľu. Ako vieme z histórie, už od Svätopluka, tak sa to stalo… Trestat je lidské ale vodpouštet je ˇboží, tak se spívalo v písni Tri kŕíže…a keďže sme štát, ktorý prišiel o strategické podniky, o možnosť regulovať „dobro“ pre všetkých občanov, ktorý nemá vlastnú menu a ani zbrane a ani suverenitu, tak ostáva nám len to meno: Slovák…nositeľ moci v štáte, OBČAN Slovenskej republiky…tak môžeme v mene mieru skúsiť si porozumieť, hľadať vyváženosť v tom, čo chcú dve strany v konflikte, ktorý sa nedá vyhrať, v mene ukončenia šialeného zvyšovania tlaku a rizika zničenia civilizácie, ľudskosti, života, ktorý má zmysel, alebo môžeme uveriť tomu, že sme obete, v hre, na ďalšom políčku na šachovnici, ..nevedno, či sme na úrovni pešiaka, či aspoň strelca…koňa…veže asi nie… Teda možno zasiahne tá GR SR a konečne tu spraví poriadok s tými, ktorým nedôveruje skoro nik, a ktorí nám napriek tomu majú „variť“ chutné polievočky ešte pár mesiacov…No ak neveríme kuchárov, reštaurácie, nepôjdeme ta mňa obed a ani večeru,..to je prirodzené..to je zákon odveký…nie, že nám namieša neznámy niečo do jedla, …šialenci… dokým nebude poriadok v tom, kto nezodpovedne hocičo môže hlásať v masovom meradle a ovplyvňovať väčšinu, budúcu vládu väčšiny, ktorá nechápe princípy – rešpekt, dialóg…tak toto šialenstvo v svetovom meradle nebude mať riešenie…Novinár …ach novinár…spolubojovník „politikov“ zo strán, ktoré nemajú reálnu podporu…kde bojiskom je vedomie ľudí, mediálny priestor bledých televíznych svitov v obývačke každý večer v prime time… ideme na výlet, do prírody, tam je v tichu pravda, ktorá sa nám prihovorí, ak je srdce čisté, pripravené počúvať…howg!

1./:DKrásný jeHmi vzduch,Emikrásnější jeA7 moře:/
/:DCo je nejkrásH7nější,Emico je nejkrásA7 264a nější,DusměA7vavéD tváře:/

2.Pevný je stůl,pevnější je hora.
Co je nejpevnější,co je nejpevnější,ta člověčí víra.

3.Pustá je poušť i nebeské dálky.
Co je nejpustější,co je nejpustější,žít život bez lásky.

4.Mocná je zbraň,mocnější je právo.
Co je nejmocnější,co je nejmocnější,pravdomluvné slovo.

5.Velká je zem šplouchá po ní voda.
Co je však největší,co je však největší,ta lidská svoboda.

A ozaj, videli s te zábery z masových protestov v Praze? Nebolo to pred tridsiatimi rokmi, bolo to pred pár dňami…čo sa to deje? Pozrite heslo prof. Stanék, mal tam príhovor videopríhovor… pozdravujem!

A v rámci vyváženosti informácie, dám i link:

Teraz najčítanejšie