Denník N

Bez oslav: Oficiální příběh Paradise Lost

paradise lost kniha 2023

Z metalového podzemia sa dopracovali až k celosvetovému úspechu a statusu legendy. Nebalí sa vývoja a radikálnych zmien, boli húževnatí a išli si svoje. Vďaka tomu je ich dielo rozmanité a vzrušujúce. Paradise Lost sú klasika a každý ich album je očakávanou udalosťou.

,,Mojím cieľom bolo vykonať dôkladnú analýzu každého štúdiového albumu kapely, vrátane songwritingu a nahrávania, ktorý sa neobišiel bez postrehov priamo od samotných aktérov,“ popisuje v úvode David E. Gehlke. ,,Nemohol som opomenúť ani koncertné aktivity spojené s jednotlivými platňami.“

Vzhľadom k tomu, že pôvodné vydanie je z roku 2019, chýba v ňom album Obsidian, ktorý vyšiel o dva roky neskôr. Slovenskí ani českí čitatelia oň ale neprídu, autor totiž svoje dielo aktualizoval.

paradise lost biografia 2023

Kniha s rozsahom 358 strán vychádza vo forme paperbacku vo vydavateľstve MetalGate

Je bohatá aj ohľadom fotografií, ktoré pokrývajú celú históriu spomínanej legendárnej kapely. O predhovor sa postaral Karl Willetts z deathmetalovej grupy Memoriam, ktorý okrem iného vyzdvihuje priateľstvo muzikantov z Paradise Lost.

Taktiež spomína na spoločný koncert z roku 1989 v Badforde: ,,Pamätám si, ako ma odrovnala intenzita ich živého vystúpenia a ich hutné doomovo ladené riffy, ktoré naozaj vyčnievali a odlišovali ich od väčšiny ostatných britských kapiel. Už vtedy išlo poznať, že tu stála kapela predurčená k dosiahnutiu väčších vecí.“

A veľké veci sa skutočne diali. Gothic, Shades of God, Icon, Draconian Times… Čo platňa, to pojem. Vďaka knihe Bez oslav: Oficiální příběh Paradise Lost teraz môžete nahliadnuť do kuchyne jednej z najúžasnejších metalových kapiel posledných 30 rokov.

Zakúpiť ju môžete na https://www.metalgate-eshop.cz./

Na záver ešte predstavme autora, ktorý určite nie je žiadnym zelenáčom. David E. Gehlke sa písaniu o metale venuje už viac než 20 rokov. Pôsobil v rôznych časopisoch a webzinoch a v roku 2017 vydal svoju prvú publikáciuu Damn the Machine – The Story of Noise Records. Žije v pensylvánskom Pittsburghu.

Tlačová správa/autor: Václav Votruba

Teraz najčítanejšie