Denník N

Svetový deň ústneho zdravia , alebo ako ma študenti medici naučili starať sa o svoje dentálne zdravie.

V článku sa okrem iného dozviete.
– Prečo si nechávam svoj chrup ošetrovať študentmi.
– Že podľa hlavnej odborníčky pre zubné lekárstvo, profesorky Markovskej je správna technika, čistenia zubuv vysoko individuálna a treba sa ju naučiť.

Už dlhšie sa chystám, že začnem blogovať na denníku N. A keďže dnešný deň si pripomíname svetový deň ústneho zdravia začínam svoj prvý blog touto témou.
Keďže denník N je typický dlhými článkami bude aj tento trochu dlhý.

K študentom stomatológie chodím  preto, lebo v bydlisku v ktorom bývam ma zubár odmietol zobrať, a keďže zubárov je vo všeobecnosti málo sú často termíny dlhé , a navyše  nemajú sa čas sa im venovať.  Študenti poväčšine ten čas majú, termíny sa dajú zohnať rýchlo.  Dnešní študenti sa učia robiť jemne takže to poväčšine ani nebolí , čo pri niektorých zubárov hlavne z komunistickej éry zvykom nebýva , sú prípady že robia rýchlo a bolestivo.  A keďže zubári nemajú čas , tak sa stáva , že  odstránenie nervov zo zubu, endodontické ošetrenie sa robí kvôli času mortálnou metódou namiesto vitálnej .  Teraz trošku vysvetlenia kedy je zub vitálny, samozrejme bude to vysvetlene laicky , keďže nie som medik, a dúfam že sa na mňa medici, dentisty nenahnevajú.

Zub je vitálny vtedy, keď má zdravé nervy, tieto vyživujú zub hlavne druhú zložku zuba, dentín, ktorý sa po slovensky povie aj zubovina a tvorí podstatnú časť zuba. Po slovensky sa tuším nazýva zubovina či ako?  Dentín môže byť primárny , ktorý sa tvorí do ukončenia vývoja zuba,  sekundárny  , ktorý sa tvorí stále, samozrejme pokiaľ je ten zub vitálny a má nerv. Preto po odstránení nervov  sú obyčaje zuby  slabšie.   Terciálny , ktorý vzniká  vplyvom nejakého podnetu ako obranná reakcia zuba napríklad zubného kazu poprípade  liečivých vložiek na báze hydroxidu vápenatého, respektíve MTA.  Tieto podnety spôsobia že zub vyprodukuje látku, ktorá s dentínom  biokontabilne splynie .

Zub je nevitálny vtedy keď odumrú nervy v prípade nejakého podnetu napriklad hlbokého zubneho kazu, respektíve ak dôjde podráždenie pulpy, zubnej drene , naprílad pri odstránení  zubného kazu.

Odstránenie nervou zo zuba endotonticke osetrenie sa robí vtedy keď, je zub nevitálny alebo je bolestivý často je to ostra samovoľná bolesť , zub citlivý na dotyk.  Toto endodontické ošetrenie  sa može robiť vitálnou metodou , kde sa odstráni  časť pulpy , vyčistia sa koreňové kanáliky , zaplnia liečivou vložkou na báze hydroxidu vápenatého poprípade MTA  a dá sa dočasná výpln najčastejšie coltosol cavit, poprípade skloinomer. A potom po čase približne mesiac sa dajú gutaperčové čapy a trvala výplň.

Mortálna metóda je taká , že k pulpe sa dá látka ktorá spôsobí , že odumrie pulpa, zubná dreň tým pádom  aj nervy . robí sa to pomocou devitalizačných vložiek, najčastejšie parafolmaldehydových pást, keďže cobaltove a arzenove pasty sú už zakázané.

 

„hlavnou nevýhodou je toxicita a kancerogenita preparátu, ktorý sa ihneď po priložení začína šíriť do organizmu (dá sa detekovať aj vo vzdialených tkanivách už za niekoľko hodín)

nevýhodný je tiež neistý účinok, hlavne ak pasta nie je čerstvá

opakované použitie paraformaldehydovej pasty je kontraindikované“

(zdroj  DEVITALIZAČNÉ PROSTRIEDKY, MORTÁLNA AMPUTÁCIA A EXTIRPÁCIA ZUBNEJ DRENE- INDIKÁCIE, PRACOVNÝ POSTUP , Jesseniová lekárska fakulta UK, prezentácia)

Výhodou vitálnej metódy je aj to že vzniká terciálný dentín čo pri mortálnej nevzniká, takže vitálna je omnoho prirodzenejšia.

Samozrejme existujú prípady, kde je potrebné aplikovať mortálnú  metódu, avšak často sa aplikuje kvoli nedostatku času, čo je škoda.  Študenti robia iba vitálne metódy, navyše to majú ako povinný výkon a často ho aj hľadajú, takže aj toto je výhoda študentov.  Samozrejme opis ktorý som tu podal je laický , zjednodušený a môže byť aj trošku nepresný.

 

 

Raz ma študenti , ktorý sa mi starajú o zuby, momentálne sú v 5 ročníku, pozvali na akciu spolu za zdravý a krásny úsmev a kedže som zo žilinského kraja a oni pochádzajú z Oravy  tak ma pozvali do Žiliny . títo študenti, ku ktorým chodím momentálne  sú veľmi empatický a ľudský a veľmi si s nimi rozumiem . Keby ma niekto iný pozval na nejakú akciu , kde by mi chcel ukázať ako si mám čistiť zuby , tak by ma to nahnevalo, ale keďže  s týmito som sa rád stretával tak som na pokom išiel.  Keď som tam prišiel tak tam bol ich spolubývajúci z intraku  tiež medik, ale všeobecný lekár a tento nemal problémy  sa baviť s kolegami zubármi o ústnej hygiene. Ja keby som bol medik tak by som sa určite nešiel nikoho pýtať ako sa čistia zuby, lebo ja to predsa viem najlepšie :D  Aj to bola pre mňa lekcia, že tento hoci je medik, nemá problém sa ísť poradiť s kolegami dentistami.

Na tejto akcií som sa mnoho vecí dozvedel , napríklad že zuby sa majú čistiť krúživými pohybmi , Ja som predtým čistil rovno.  Potom že existujú single kefky na čistenie  žuvacích plôch  molárov .

Títo študenti mi v mnohých veciach slúžili príkladom,  napríklad som  sa pýtal kde kúpim zubnú niť na takej plastovej rúčke, keďže sa mi klasická zubná niť zle drží lebo mám problémy s jemnou motorikou. Hneď som dostal fotku ako to vyzerá a kde to kúpim, takže tento študent to aj reálne používal.  Predtým som sa nestretol s tým že by niekto používal medzi zubné kefky alebo nite. Počul som síce o tom , ale real som nikoho nevidel.  Priznávam sa že ani ja som ich nepoužíval , lebo som to považoval za blbinu a navyse tu nit som mal problém aj do ruky chytiť , nevedel som, že existujú flosersi na takej plastovej rúčke, veľmi praktická vec aspoň pre mňa.  Keďže týmto študentom naprosto dôverujem som sa ich spýtal , či aj oni chodia na dentálnu hygienu povedali mi že áno , že každého polroka ako sa to aj odporúča, keď som sa dozvedel, že taký pedantní ľudia ako sú títo chodia , tak som aj ja začal chodiť  pravidelne.

Prof. Mudr Nela Markovská Csc, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo , ktorá prednáša na univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a na Slovenskej zdravotníckej univerzite hovorí o správnej technike čistenia zubov toto.

„Je to skutočnosť závislá od veku – inak si čistia zuby deti, inak tínedžeri alebo dospelí, od manuálnej zručnosti a je prísne individuálna, keďže sú rozdielne anatomické pomery v ústach a rôzne ochorenia. Metóda čistenia nie je možná bez názornej demonštrácie najprv na modeli individuálne každému jednotlivcovi zvlášť a opakovane počas života v zmysle zmien v ústach. Po demonštrácii na modeli musí vždy nasledovať ukážka a tréning zubnou kefkou v ústach pacienta a tiež aj pacient sa v zubnej ambulancii správnu metódu musí naučiť. Dôležitá je aj kontrola zvládnutia správneho čistenia po jednom až dvoch mesiacoch. Tu je nevyhnutná spolupráca zubného lekára a dentálneho hygienika“

(Dennik pravda 4 pravidla , aby sme nemuseli mať zubné kazy.)

Podľa viacerých ukazovateľov patri Slovensko v oblasti ústneho zdravia medzi najhoršie v krajinách EU a hneď po Rumunsku najhoršia krajina Európy. Myslím , že mnohí ľudia by aj dbali na hygienu, keby im to niekto aj vysvetlil a nezhadzoval ich, podobne ako sa mne venovali títo študenti.

 

A na záver sa chcem poďakovať , všetkým študentom medikom, ktorý napriek svojmu náročnému štúdiu venujú čas , aby učili širokú verejnosť o ústnej hygiene. Mne napríklad venovali veľmi veľa času aj ma mnohé o zuboch naučili. Kedysi som si napríklad čistil zuby , len tak narýchlo, teraz tomu venujem dostatok času a ani nie tak neskoro večer, aby som nebol unavený a zuby dobre vyčistil.

Kedysi som považoval za normálne že mi z ďasien pri čistený krváca. Teraz ako chodím pravidelne na hygienu a zuby si čistím iným spôsobom sa môj štandard zvýšil a z ďasien mi už nekrváca.

Teraz najčítanejšie