Denník N

Prečo chodím voliť?

Ľudí je možné deliť rôznym spôsobom. Napríklad na voličov a volených.  Ale o rozdiel medzi voleným voličom a voliacim voleným mi nejde. Tento rozdiel nie je dôležitý. Je však veľký rozdiel medzi voličom, ktorý aktívne využíva svoje právo voliť a nevoličom, ktorý zneužíva právo nevoliť. Je totiž čiernym pasažierom demokratického systému. Ale rozumiem mu.

Považujem ho za človeka, ktorý posudzuje len dôsledky jedného kroku. Z jeho pohľadu je racionálne nevoliť. To, že by volil by totiž znamenalo, že je spoluzodpovedný a týmto krokom sa snaží najmä sám seba presvedčiť a pred sebou ospravedlniť, že za to, čo sa okolo nás deje nenesie žiadnu zodpovednosť.

Ak však svojím hlasovaním, či nehlasovaním umožníš vládu populistov, a je úplne jedno, či ľavicových alebo pravicových, si spoluvinníkom šírenia dezilúzie z liberálnej demokracie a aktívne napomáhaš jej rozkladu. Udržuješ v ľuďoch iracionálnu vieru, že svet sa rúti do záhuby. Ignoruješ skutočnosť, že vďaka demokracii sú všetky ukazovatele individuálnych životov lepšie, ako boli v roku 1776. V roku v ktorom vznikol prvý novodobý demokratický štát.

Kultúrnou – historickou ani generačnou – rodinnou pamäťou sa slovenský volič neriadi. U voličov populistov a nevoličov dokonca zlyháva aj individuálna – vlastná pamäť. Ignoruješ zjavné fakty, že od roku 1950 vďaka ekonomickým úspechom demokratických štátov zlacnelo všetko, okrem nákladov na zdravie a vzdelanie. Preto ma v bohatej a bezpečnej Európe populisti a nevoliči ohrozujú viac ako utečenci, či migranti.

Viem, že môj hlas má silu motýlieho krídla a napriek tomu mávam motýlím krídlom a pôjdem voliť aj v marcových parlamentných voľbách 2016.

Ak chcete o riešeniach, ktoré navrhujeme vedieť viac kliknite na nasledovný odkaz:

https://www.facebook.com/sdku.ds/

https://www.facebook.com/dusanjezik.sk/

 

Teraz najčítanejšie

Dušan Ježík

Vyjednávanie je akcia. | Vediem vyjednávania podľa pravidiel hier s pozitívnym súčtom (stratégia win-win).