Denník N

Prvý zásadný krok koncernu Volkswagen v elektromobilite: nová fabrika na hranici Kanady a USA

Volkswagen nič nemení na stratégii presadiť sa vo veľkom v oblasti elektromobility. Prvým krokom je využitie dotácií od USA aj Kanady. O európskej gigawattovej fabrike zatiaľ nie sú žiadne info.

Nemecký výrobca automobilov Volkswagen má za cieľ presadiť sa na severoamerickom trhu pomocou elektromobility. Jeho prvý závod na výrobu batériových článkov má vzniknúť v kanadskom meste St. Thomas na druhom brehu rieky Detroit. Volkswagen týmto krokom usiluje o získanie dotácií od Kanady aj od Spojených štátov, čo by mu poskytlo dôležitú konkurenčnú výhodu na trhu s elektromobilmi.

Podpora elektromobility naviazaná na lokálnu produkciu

Kanada patrí medzi najaktívnejšie štáty pri lákaní investorov do zelených, udržateľných technológií. Konkrétne zriadil štát fond na podporu príchodu firiem zameraných na výrobu elektromobilov v objeme niekoľkých miliárd dolárov. Tento prístup očividne zaberá, keď podobne ako Volkswagen plánujú investovať v Kanade v oblasti elektromobility aj ďalšie firmy ako Stellantis NV a LG Energy Solutions

Ak chce Volkswagen (a ďalšie firmy z automotive branže) uspieť na severoamerickom trhu, musia splniť miestne zákony týkajúce sa emisií, ktoré vyžadujú výrobu aspoň 50 percent batériových komponentov na území severoamerického kontinentu. Táto podmienka sa dá splniť využitím kritických nerastných surovín vyťažených, spracovaných alebo zrecyklovaných v Kanade alebo Spojených štátoch. Výrobcovia môžu taktiež získať daňové úľavy na jedno vyrobené auto až do výšky 7 500 dolárov.

Zásadné investície do elektromobility

Volkswagen plánuje investovať v najbližších rokoch do výroby a podpory elektromobility až 180 miliárd eur, pričom približne 15 miliárd eur bude zameraných na batérie a suroviny. Volkswagen nezverejnil podrobnosti o investícii a veľkosti ich nového závodu, ale cieľom je priblížiť sa kapacitou k hranici 20 gigawatthodín. Cieľom je uviesť na trh cenovo dostupné modely elektromobilov do 25-tisíc eur a zvýšiť podiel elektromobilov na celkovom predaji na 20 percent do roku 2025. Koncern VW sa snaží vytvoriť regionálne dodávateľské reťazce v Európe, Severnej Amerike a Číne, aby minimalizoval náklady.

Akcie Volkswagen stagnujú

Akcie Volkswagenu v posledných päť rokoch zostávajú relatívne stabilné, ale v posledných dvanástich mesiacoch vidíme pokles o 15 percent. Ani posledné obdobie nevidno zmenu trendu: ešte v stredu minulého týždňa dosahovala cena 128 USD za akciu, odvtedy sa však mierne oslabila na úroveň okolo 120 USD.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Volkswagen zainvestuje do vyroby elektromobilov v Kanade

Výkonnosť akcií spoločnosti Volkswagen za posledných päť rokov (Zdroj: Google)

Volkswagen však verí, že investície do elektromobility a rozširovanie závodov a regionálnych dodávateľských reťazcov po celom svete sľubujú perspektívne posilnenie akcií skupiny. Práve výrazná investícia v Kanade vy mala predstavovať prvý, dôležitý krok.

Teraz najčítanejšie

Olivia Lacenová

Som Olívia Lacenová, hlavná analytička Wonderinterest Trading. Témou blogu sú ekonomické témy týkajúce sa fundamentálnej analýzy globálneho hospodárstva ako aj prostredia obchodovania (akcií, komodít a menových párov).