Denník N

Na kávu do Viedne? S taxi Bratislava airport transfers kedykoľvek

Ochutnali ste už viedenskú kávu v pravej viedenskej kaviarni? Viedenská káva totižto nie je len káva. Ide o celú kaviarenskú kultúru, ktorá súvisí s prípravou kávového nápoja. Navštíviť Viedeň kvôli šálke kávy v ikonickej viedenskej kaviarni si doprajte s luxusným a komfortným taxi Bratislava Vienna.

Podľa histórie sa káva dostala do Viedne po neúspešnom obliehaní mesta Turkami. Dnes sa viedenské kaviarne tešia veľkej obľube domácich i turistov. Isté je, že pod názvom viedenská káva sa tu ukrýva omnoho viac, ako si myslíte. Poďte odhaliť to, čo si o „das Wiener Kaffeehaus“ šepkajú steny viedenských kaviarní. A tiež turisti v interiéri komfortného taxi Bratislava Vienna airport, keď sa vracajú z kávy vo Viedni:

1. Viedenská káva ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO

Tradičné viedenské kaviarne sú vraj miestom, kde sa konzumuje priestor a čas. To iba na účte máte napísané káva. Neopakovateľná atmosféra kaviarní vo Viedni je celkom prirodzene, podobne ako viedenské Heuriger, súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

2. Dáte si „Einspänner“?

Tento druh viedenskej kávy má vskutku zaujímavý príbeh vzniku. Aby kočišom vydržala káva dlhšie teplá, vymysleli tajný trik. Čiernu kávu zaliali vrstvou šľahačky, ktorá poslúžila ako izolácia. Dnes sa „Einspänner“ podáva v priesvitnom sklenenom pohári s uškom.

3. Celosvetová známosť po roku 1873

Svetová výstava vo Viedni v roku 1873 priniesla do viedenskej kávy doslova medzinárodnú revolúciu. Zrazu sa kaviarne vo Viedni stali centrom diania – chodilo sa sem čítať, diskutovať, filozofovať i písať.

4. S pohárom vody

Vedeli ste, že pohár vody bol kedysi určený pre použitú lyžičku? Až po roku 1873, keď bol do prevádzky uvedený unikátny vodovod naplnený čistou horskou vodou, mal pohár vody preukázať kvalitu použitej vody. Pohár vody ku káve sa rozšíril do ďalších krajín a patrí k dobrým mravom kávovej kultúry.

5. Doslova archetypálne kaviarne

Nielen milovníkov kávy ohúri história viedenských kaviarní. Veď taká kaviareň „Café Landtmann“ na viedenskej Ringstraße bola otvorená v roku 1873. Jedinečná 150-ročná kaviareň je klenotom viedenskej kávy a jednou z mála zachovaných z pôvodných 27 kaviarní na tejto ulici z legendárneho roku 1873.

6. Horúčka sobotňajšej noci vo Viedni

Ani spojenie diskogule a kaviarenskej atmosféry nie je vo Viedni nič nezvyčajné. Jedna stará kaviareň na predmestí v 18. obvode je zrekonštruovaná v tejto nezvyčajnej kombinácii.

7. Len ženský personál

Kaviareň a cukráreň K. & K. Hofzuckerbäcker Demel vás priláka umelecky riešenou vitrínou plnou sladkostí a pečiva podobne ako cisárovnú Alžbetu. Raritou tejto kaviarne je, že už viac ako 200 rokov tu obsluhuje len ženský personál – Demelinerinnen, ktoré vás (ne)prekvapia tradičnou otázkou v tretej osobe množného čísla: „Už si vybrali?“

8. Tak to je silná káva – na cintoríne

Prechádzka v tichu cintorína a potom príjemné posedenie pri káve? Vo Viedni je to možné. Tento zážitok vám dopraje kombinácia viedenský centrálny cintorín (Der Wiener Zentralfriedhof) a dobová cukráreň Oberlaa-Patisserie.

9. Dve kaviarne s rovnakým názvom

Vôbec vás neklame zrak. Množstvo kaviarní vo Viedni sa nevyhlo ani malému trapasu – dve Caffe Ritter v jednom meste. Zažiť a vidieť sa oplatí obidve.

10. Pravé kaviarenské kreslo

Pamätajte si, že ku káve vo Viedni patrí aj klasická kaviarenská stolička. Pochádza z dielne svetoznámej firmy Thonet so špecializáciou na ohýbaný nábytok. Je pre ňu typické operadlo z roku 1859, ktoré pozostáva len z dvoch drevených oblúkov. Sadnúť na ňu si môžete v klasických, ako aj v moderných viedenských kaviarňach. Ikonických kaviarní, ktoré do bodky napĺňajú viedenskú kaviarenskú kultúru, je v európskej metropole na Dunaji nespočetne veľa.

Hovorí sa, že radšej raz ochutnať, ako veľakrát čítať. Preto neváhajte. Objednajte si luxusnú taxi službu https://www.bratislava-airport-transfers.com/ a odvezte sa pohodlne z Bratislavy do Viedne kedykoľvek dostanete chuť na šálku pravej viedenskej kávy.

Teraz najčítanejšie