Denník N

Ako sa vypýtať vyšší plat (tipy a triky personalistky)

A je to tu – aj vy túžite po vyššom platovom ohodnotení? A to v dnešnej dobe, keď zúri finančná kríza a padajú banky? Nevadí, čítajte ďalej a objavte v sebe „bojovníka za spravodlivosť“. Rečičky o materializme a ako sa to nedá tuto nepatria – v tomto blogu sa ide BOJOVAŤ za vašu hypotéku, dôstojnú výchovu detí či dovolenku v Lido di Jesolo. Vyšší plat nepadne priamo z nebies. Treba sa opásať trpezlivosťou, slovnou muníciou a mať vopred pripravenú stratégiu. Preto – pero, papier – a ideme si to spolu nacvičiť:

Správne načasovanie

Môže byť alfou a omegou vášho úspechu – šéf nesmie byť na tomto termíne prepracovaný, vystresovaný, hladný ako vlk či deň pred rozvodovým konaním. Dobrý časový termín s vopred jasnou témou je fakticky tretina úspechu (v lepších firmách v Nemecku sa deje takýto rozhovor raz za rok, niekde pre odstup aj formou emailov). Aj vy musíte byť v pohode – vopred sa dobre vyspať, najesť, slušne obliecť (aj navoňať) a nepohádať sa so svojou polovičkou. Ak už termín dohodnutý je, no vy vidíte vyššie uvedené znaky, ktoré by ohrozili váš smelý plán, termín presuňte (výhovoriek jesto dosť, spomeňte si na strednú školu).

Small-talk musí byť

Nespusťe ako obohratá platňa hneď o tom, ako málo zarábate. Je to trápne a sami sa tak len zhadzujete. Najprv sa šéfa opýtajte, ako sa má, resp. skúste overenú tému počasie. Malý small-talk je prejavom vašej inteligencie a kultivovanosti. Veď chcete ukázať to najlepšie zo seba, a to určite nie je prievan v peňaženke. Pre (nie dlhý) small-talk si môžete zvoliť aj obraz, čo visí na stene či monsteru pri okne. Každý šéf je iný, prispôsobte sa jeho vkusu, ocení to.

Poznajte svoju cenu

Po krátkom úvode nezačnite vyrátavať svoje silné stránky ako keď počítate od jeden do sto. Šéfovia tieto rozhovory z duše neznášajú, preto voľte minimálnu mimiku i gestikuláciu. Začnite pokojne hovoriť o svojej práci a prianí lepšieho finančného ohodnotenia. Poznajte svoju cenu a zistite si vopred, čo je uskutočniteľné. Nehovorte o práci pokleslo a negatívne, naopak – od prvej sekundy formulujte myšlienky ako ten, ktorý má nielen odborné ale aj sociálne kompetencie a pracuje rád. Malá iskrička v oku rozjasní vašu osobnosť. S každým svojim úspechom či dobre vykonanou úlohou sa slovne pohrajte ako so vzácnym klenotom. Hovorte ale vecne, urobte občas dvojsekundovú prestávku, lebo aj mlčanie posilní vašu odhodlanosť a význam slov. Neodporúča sa pliesť do tejto témy výsostne osobné záležitosti (mám tri deti a hypotéku), keďže to môže byť chápané tak trocha ako emocionálne vydieranie. Ak vás pritom „bolí“ pohľad nadriadeného, skúste tu a tam pohľad do okna (len nie do zeme!). Proti neistote pomôže (pre druhých neviditeľná) akupresúra: Stimulujte bod stlačením palca a ukazováka. Pomáha aj vizualizácia (dám to).

S kľudom Angličana používajte singulár prvej osoby a silné výrazy, ktoré dodajú vašej práci punc profesionality a zároveň spomínajte firmu čo najčastejšie: Dokončil som projekt a klient bol veľmi spokojný, napísal firme vynikajúcu recenziu…… Zviditeľnil som firmu v zahraničí… Našiel som riešenie na problém, ktorý firme spôsoboval… Tak sme mohli ušetriť/investovať… Absolvoval som školenia a získal pre oddelenie nové zručnosti… Po desiatich rokoch skúseností v odbore…

Šéf spúšťa paľbu

Tu možno začne nadriadený hovoriť o tom, že peniaze nie sú, lebo to a ono (kríza, investície, vysoký nájom, atď.). Je správne nechať ho hovoriť a vypočuť si jeho feedback – no nie je fajn nechať ho vás prevalcovať. Preto znova zachyťte ten správny moment (v najhoršom treba skočiť do reči v okamihu, keď skončil vetu a musí sa nadýchnuť či napiť) a hovorte ďalej vy, ale pozor – ako rovnocenný partner.

Ide do tuhého

Tu možno nadriadený pocíti tlak a to sa mu nepáči. Keď zbadáte nespokojnosť, treba patrične zvážnieť a vyložiť svoje žolíky. Tieto môžu byť: Robil som nadčasy, ktoré neboli zaplatené… Vypracoval som tabuľky, ktoré som nemal v náplni práce… Alebo aj: Som ochotný prijať viac zodpovednosti… Podobné pozície sú honorované takto… ako vyplýva z portálu/ prieskumu agentúry/banky…. Ak tu nadriadený naznačí, že táto pozícia nevyžaduje toľko kvalifikácií, skúste mu položiť protiotázku, čo očakáva od tejto pozície. Svojho najsilejšieho žolíka, teda to, čo vás osobne robí pre firmu atraktívnym, pozná každý sám.

Vždy je nejaká cesta

Na konci rozhovoru váš nadriadený:

  1. prijme vašu požiadavku alebo dôjde ku konsenzu: Poďakujte sa a kľudne zvrtnite tému na prácu. Šéf bude mať dobrý pocit, že zvýšil plat tomu správnemu (win-win).
  2. zaujme indiferentné stanovisko: Ak to nejde zvýšením platu, buďte smart a navrhnite iné riešenie: jednorazovú prémiu, nový kurz preplatený firmou, iný vhodný benefit, prípadne navrhnite termín k téme zvýšenia platu o polrok/rok, ktorý sa ihneď zadá do kalendára (nič nie je stratené).
  3. odmietne čokoľvek: Zlá správa. A možno, ak je to vo vašich silách, hádam výzva na nový začiatok..

Na konci rozhovoru sa slušne poďakujte a je jedno, či ste boli úspešní alebo nie, odíďte z kancelárie ako ten, ktorý mal vôľu zmeniť svoj život. A skúsil to. Bol iniciatívny. Vieme, že vonkajšie okolnosti dokážu kompletne otočiť situáciu a potopiť naše predsavzatia. No netreba sa báť a pokiaľ to je možné – skúšať vždy a znova presadiť sa. Veľa šťastia!

 

p.s. V texte používam iba mužský rod šéf, nadriadený, a to pre ľahšiu zrozumiteľnosť.

 

 

Teraz najčítanejšie

Lucia Michalková

Vyštudovala politológiu, pracovala v denníku SME. Žila vo Veľkej Británii, Dánsku a od r. 2011 v Nemecku, Mníchove, kde vyštudovala riadenie ľudských zdrojov.  V tejto oblasti je aj zamestnaná. Okrem toho je milovníčkou literatúry a filozofie.