Denník N

Veľká noc sa blíži

Ešte pred chvíľou sme rozbaľovali darčeky pod Vianočným stromčekom. A dnes, sa blíži Veľká noc a my maľujeme vajíčka a kupujeme veľkonočných zajačikov .

Nebolo to tak dávno, keď vonku snežilo a my sme si rozbaľovali vianočné darčeky. Tento čas je tiež sviatočný. Pre kresťanov sú toto najväčšie sviatky v roku. Zajtra je tzv. Zelený štrvtok. Je ešte stále pracovný deň. Podľa kresťanského ponímania sa slávi Posledná večera. Pripomína sa aj umývaním nôh. Potom nasleduje piatok, tzv. Veľký piatok. Pripomíname si ukrižovanie Ježia Krista. Po tom sa slávi tzv. Biela sobota. Slávi sa zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Je to Veľkonočné troj- dnie. Okrem Veľkonočnej vigílie a množstvo obradov nemôžem nespomenúť tzv. Veľkonočný pondelok. Kde patria skôr Slovenské tradície. Ľudovo šibačka. Chlapci zbierajú od dievčat Veľkonočné vajíčka , predtým ich dievčatá chystajú. Parádia sa. Chlapci dievčatá voňavkujú a oblievajú vodou. Dnes už tieto tradície v niektorých regiónoch tzv. vymierajú ale v niektorých regiónoch sa aktívne stále slávia.

Teraz najčítanejšie

Linda Rampašeková

Moje meno je Linda. Mám 32 rokov. Žijem na západnom Slovensku.Mám rada šport ako futbal, tennis alebo plávanie. Futbal sledujem často aj v televízii. Mám rada dobré knihy. A aktuálné témy zo života.