Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Ako nám veda pomáha pochopiť, ako skutočne funguje svet

Pochopiť dynamický proces zmien na našej planéte za posledných pár rokov (nie to ešte storočí) si vyžaduje vysoko komplexný prístup a širokospektrálne vedomosti, ktorými väčšina z nás nedisponuje. Podľa niektorých mysliteľov, ako je napríklad populárny historik a popularizátor vedy Yuval Noah Harari, nie je možné, aby sme dnes dokázali našimi mozgami pochopiť rozsiahlosť zmien, ktorým realita neustále podlieha. Vtedy sme odkázaní – samozrejme, ak o to stojíme – na vedcov ako je Václav Smil.

Tento rok vydavateľstvo Premedia prinieslo na knižný trh úspešnú knihu Ako naozaj funguje svet. Smil, ako naznačuje jeho celé meno, je kanadský profesor českého pôvodu, ktorý pôsobí na Fakulte životného prostredia na Manitobskej univerzite vo Winnipegu v Kanade. Je autorom viac 40 kníh , ktoré sú svojím obsahom a témami interdisciplinárne a zahŕňajú oblasti ako energetika, environmentalistika, ekonomika, problematika potravin, história či politika. Smil zručne a so skutočne rozsiahlym záberom prepája fakty, pričom sa snaží udržať si nestrannosť, vyhýbať sa prílišnému hodnoteniu a ostať v rovine vedeckej dikcie.

 „Väčšina ľudí nerozumie zásadám fungovania moderného sveta.“ Václav Smil

Základná charakteristika knihy

Nikdy sme nemali na dosah ruky toľko informácií, a napriek tomu väčšina z nás nevie, ako svet skutočne funguje. Táto kniha vysvetľuje sedem najzákladnejších skutočností, ktorými sa riadi naše prežitie a prosperita. Ponúka vecný a kritický pohľad na témy ako je výroba energie a potravín, cez náš materiálny svet a jeho globalizáciu až po riziká, naše životné prostredie a jeho budúcnosť.

V tejto ambicióznej a podnetnej knihe napríklad vidíme, že globalizácia nie je nevyhnutná – nebezpečenstvo toho, že 70 percent svetových gumených rukavíc sa vyrába len v jednej továrni, sa stalo očividným v roku 2020 – a že naša spoločnosť neustále zvyšuje svoju závislosť od fosílnych palív, takže ich úplné a rýchle odstránenie je nepravdepodobné. Napríklad každá paradajka vypestovaná v skleníku a kúpená v supermarkete si na svoju výrobu vyžaduje ekvivalent piatich polievkových lyžíc nafty a stále nám chýbajú komerčne životaschopné spôsoby výroby ocele, čpavku, cementu alebo plastov v celosvetovo potrebnom rozsahu bez fosílnych palív.

Čo od knihy čakať?

  1. Kniha disponuje rozsiahlym množstvom faktov, údajov a štatistik, ktoré autor používa na podporu svoji tvrdení. Niekedy sa v nich človek môže pri dlhšom čítaní stratiť, no určite potešia tých, ktorí majú radi tvrdenia a fakty podopreté množstvom dát.
  2. Vecný a občas ironický jazyk.
  3. Globalizácia zmenila radikálne podobu celej planéty, no ani náhodou nejde o jav, ktorý musí trvať večne. Naopak, už dnes sme podľa Smila svedkami toho, ako sa naratív o globalizovanej spoločnosti postupne rozpadá a stráca na sile.
  4. Posledné storočie ľudstvo pracovalo na minimalizácii rizík, ktoré by ohrozovali náš druh. Hoci mnohé riziká sú dnes minulosťou, vznikajú stále nové, ktoré podľa Smila náš druh nesmie podceňovať. Otázka klimatických zmien a geologických hrozieb sú hrozby s potenciálom zmeniť smerovanie globálnej civilizácie v najbližších desaťročiach.
  5. Naše predpovede a predikcie sú totálne mimo reality, no to nám nebráni ich stále vytvárať a mastiť si egá, predovšetkým tými apokalyptickými. Popravde, takmer nikto nevie, čo sa môže stať v najbližších rokoch, rovnako ako nik nepredpokladal nedávnu pandémiu COVID-19, ktorá podľa Smila ukázala, ako ďaleko sme od tzv. homo deus – človeka božského – termín, ktorý použil už spomínaný Harari.

Pokiaľ ste čítali knihy ako vynikajúcu titul Moc faktov alebo Buď svetlo od Stevena Pinkera, Ako naozaj funguje svet sa vám bude páčiť.

Knihu Ako naozaj funguje svet si môžete zakúpiť tu

Pozri tiež:

TOP 5 kníh, ktoré by vám tento mesiac nemali ujsť

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)