Denník N

Koľko si priplácame

Inflácia dosiahla dúfajme svoju vrcholovu krivku. Včera sme boli na nákup. Zaplatili sme okolo 170 eur za 60 položiek. Pričom pred zhruba rokom a pol sme zaplatili 160 eur za 110 položiek. Čo je takmer polovica.

Potraviny nie sú jedinou položkou za ktorú si priplácame. Je to aj zdražovanie elektriny, plynu- čiže aj náklady na bývanie. Ďalej to cítime aj na pohonných hmotách napríklad a aj ďalších vecí sa týka zdražovanie. Najviac to však cítime na potravinách. Si myslím. Pretože jesť sa musí. Jeden obchodný reťazec má aj online bločky, ktoré sa dajú spätne pozrieť. Takto sme si pozreli a porovnali ceny potravín. Tak sme prišli na cenový rozdiel. Je dôležité aj to , čo kupujeme. V minulosti to bolo viac spracovaných potravín, pričom včera, keď sme boli na nákup najviac v košíku prevažovala zelenina, ovocie a mäso. My osobne sme najviac pocítili zdraženie na mäsových produktov. Ďalšou najviac zdražovanou položkou sa mi vidia vajíčka. Ale tie kupujeme zriedkakedy. Ale v konečnom dôsledku zdražili potraviny ako také. To vidíme a cítime na svojich peňaženkách všetci. Platy sa pritom skoro vôbec nehýbu, akoby pri nich zastal čas. Sa mi tak zdá. Určite nie som jediná. Čo sme si porovnávali ceny, zdražovanie sme najmenej pocítili na pracích produktov. Ale záleží aj na konkrétnom produkte. V niektorých reťazcoch je aj zastropovanie cien na vybrané produkty. Ale…Jedno veľké ale ….je to lacnejšie ako predtým? Cena je buď rovnaká alebo ešte o kúsok vyššia ako pred infláciou. Vo väčšine prípadoch.  Aby sme znížili cenu nákupu, odovzdávame fľaše. Nie je to veľa, ale včera nám to znížilo cenu nákupu skoro o 10 eur. Čo je dosť. A je to aj dobrá motivácia, vracať zálohované fľaše. Pri takto ,podľa mňa vysokom zdražovaní cien.

Teraz najčítanejšie

Linda Rampašeková

Moje meno je Linda. Mám 32 rokov. Žijem na západnom Slovensku.Mám rada šport ako futbal, tennis alebo plávanie. Futbal sledujem často aj v televízii. Mám rada dobré knihy. A aktuálné témy zo života.