Denník N

V tento deň pred 1993 rokmi: Šimon Iškariotský ponúka alternatívny pohľad na činy svojho syna (satira)

Diskusná relácia Pod palmou © DALL·E
Diskusná relácia Pod palmou © DALL·E

Dnes Vám prinášame prvý článok z novej rubriky „V tento deň“. Ide o prepis diskusnej relácie Pod palmou, ktorú prinieslo dezinformačné médium Zlaté teľa. Reláciu uvádzal anonymný moderátor vystupujúci pod prezývkou „Prorok Daniel“.

 

Prorok Daniel: Dobrý večer, vítam Vás pri ďalšom vydaní Pod palmou. O udalostiach uplynulých dní sa dnes budem rozprávať s človekom nanajvýš povolaným, ktorý im bol veľmi blízko, no ktorý doteraz nedostal priestor na vyjadrenie. Volám sa Prorok Daniel a ako vždy, ideme naživo a bez cenzúry, aj ak nás to privedie do tej povestnej jamy levovej. Dovoľte, aby som privítal pána Šimona Iškariotského, Judášovho otca, ktorý predstaví svoju verziu udalostí. Pán Iškariotský, dnes budete hovoriť aj v mene svojho syna, ktorý už hovoriť nemôže. Ako by ste zhodnotili, čo sa pred dvoma týždňami tu v Jeruzaleme stalo?

Šimon Iškariotský: Dobrý večer, ďakujem za pozvanie. Najskôr by som chcel povedať, že doteraz úplne presne nevieme, čo sa stalo, pretože niektoré fakty nie sú známe, iné sa zámerne zamlčujú a tie, ktoré sa dostávajú na verejnosť, sú veľmi silno skreslené.

PD: Mohli by sme to bez okolkov nazvať cenzúrou.

ŠI: Vedeli ste napríklad, že môj syn nebol len tak nejakým radovým členom spoločenstva, ktoré sa utvorilo okolo pána Krista, ale bol jeho pokladníkom, teda mal veľmi dôležitú funkciu.

PD: To som nevedel. Prečo sa o tom nehovorí viac?

ŠI: Presne to sa pýtam aj ja. Komu vyhovuje, že sa nevie, že môj syn mal takúto zodpovednú funkciu? Verili by aj potom ľudia naratívu o tom, že práve zodpovedný človek, ktorý zastáva takúto funkciu, by mal byť ten, ktorý, ako sa teraz donekonečna opakuje, zradí?

PD: Navyše, ako pokladník mal prístup k peniazom. Potreboval by potom zrádzať za peniaze, ak by si ich mohol zaobstarať menej riskantným spôsobom?

ŠI: Hovoríte mi z duše, pán moderátor. Navyše už tu sa prejavuje rozporuplnosť medializovaných informácií. Jedni tvrdia, že môj syn zradil za tridsať strieborných, iní konkrétnu sumu neudávajú, ďalší úplatok nespomínajú vôbec.

PD: Tak kde je pravda? Ako majú potom ľudia veriť mainstreamovým médiám?

ŠI: A ďalšiu vec, čo vám mainstreamové médiá nepovedia, je, že môj syn bol ľudomil, ktorému veľmi záležalo na chudobných. Raz sa snažil ostatných nasledovníkov pána Krista presvedčiť, aby predali nejakú masť za 300 denárov a rozdali to chudobným. Ale oni ho nepočúvali. Doslovne sa zachoval jeho výrok, ktorý viem presne odcitovať. Môj syn povedal: „Prečo nepredali túto masť za tristo denárov a nedali ich chudobným?“ Ale tento citát len tak niekde počuť nebudete. Alebo k tomu pridajú nejaké vysvetlenie, že on to tak určite nemyslel a že mal nejaké postranné úmysly a podobne.

PD: Ale to Vášho syna stavia do úplne iného svetla.

ŠI: Presne tak. Musíme si uvedomiť, že je teraz silná mediálna kampaň a masáž verejnej mienky, aby sa môj syn vykreslil iba ako zradca. Ale nikto už nespomína tento výrok pána Krista z jeho tlačovej konferencie, na ktorej povedal: „Veru, hovorím vám: Pri obnovení sveta, keď Syn človeka zasadne na trón svojej slávy, aj vy, čo ste išli za mnou, zasadnete na dvanásť trónov a budete súdiť dvanásť kmeňov Izraela.“

PD: Takže to vyjadrenie sa týkalo aj Vášho syna?

ŠI: Presne tak. Takže tam neboli žiadne zlé vzťahy, žiadne podozrievanie, môj syn požíval plnú dôveru, bol pokladník, podporoval charitu, čím sa veľmi blížil učeniu pána Krista. No a potom sa nám tu niekto snaží nahovoriť, že jedného dňa sa zbláznil a za lacný peniaz všetko toto svoje postavenie zavrhol? Veď to je úplná fantazmagória, ktorú propagujú rôzne organizácie a médiá riadené z Ríma.

PD: To je pravda, žiaľ, tento naratív nekriticky preberajú aj naše médiá. Pán Iškariotský, teraz musím otvoriť tému, ktorá je pre Vás istotne veľmi bolestivá, a totiž smrť Vášho syna. Čo o tom vlastne vieme?

ŠI: Tu je to, ako sa hovorí, úplný Babylon informácií. Jedni tvrdia, že sa obesil, no že predtým vrátil tie údajné strieborné.

PD: A ešte aj tu máme dve podverzie, že či sa pred smrťou ešte stretol s manželkou alebo nie.

ŠI: To ani nespomínam tieto nuansy, chúďa Zuzka to veľmi zle nesie. Ale situácia je aj bez nich neprehľadná, lebo podľa ďalšej verzie si za tie peniaze kúpil pole a na ňom spadol a rozbil si hlavu. A zasa ešte niekde inde som čítal, že vraj ho postihol Boží hnev a že mu navrelo telo tak, že nevedel prejsť medzi dvoma domami a že sa nakoniec sám zabil, keď vyvrátil vnútornosti. Ale to bude nejaký bulvár podľa mňa, lebo tam aj o jeho genitáliách písali také veci hnusné, že by Vám z toho až zle prišlo.

PD: Nezávislý investigatívny portál Ohnivý ker zverejnil článok, v ktorom sa špekuluje o tom, že za smrťou Vášho syna by mohli byť Rimania, konkrétne rímski vojaci konajúci na Pilátov príkaz. Čo si o tom myslíte?

ŠI: Úprimne by ma to neprekvapilo. Viem si predstaviť, že to celé mohla byť spravodajská hra, ktorá mala slúžiť niekomu v pozadí. Veď vieme, čo je Tiberius  zač a aké je jeho geopolitické nastavenie. Vôbec sa nebudem čudovať, ak sa o niekoľko rokov príde na to, že to mal vlastne celé na svedomí pán Kristus, aby pozdvihol svoju popularitu. Veď doteraz o ňom vlastne nikto nepočul a zrazu sa o ničom inom nehovorí. A ak to celé otočíme a má toto všetko byť ten zázrak, čo sa mal stať, tak bez môjho syna by k tomu nikdy nedošlo. Takže kto je tu vlastne ten skutočný hrdina?

PD: Ako sa s celou situáciou momentálne vyrovnávate?

ŠI: Ako pre každého rodiča aj pre mňa je to veľmi ťažké. Niekedy vo mne skrsne iskierka nádeje, že ten Judáš, čo sa všade spomína, nebol môj Judko, ale niekto iný. V prvých momentoch po ukrižovaní sa uvažovalo aj o tom, že to mal na svedomí Júda Tadeáš, ktorého meno sa dá tiež skrátiť na Judáš. Alebo že to mohli byť niektorí z nevlastných bratov pána Krista. Ktovie, aké vzťahy tam boli v tej rodine. A inokedy si poviem, že už mám toho dosť, stále len o tom počúvať. Prečo sa nehovorí o tom, čo sa stalo Agrippine a jej dvom synom. Aj tam je veľa otázok. A aj Šamaj zomrel, no o tom ani zmienka v mainstreame.

PD: To sú všetko témy, ktorým by sme sa mali venovať aj tu. A určite sa tak stane. Pán Iškariotský, ďakujem Vám, že ste si našli čas a prajem Vám a vašej rodine v tomto ťažkom období veľa síl. A na záver, ako vždy, ocenenie Jóbova zvesť a malú sošku zlatého teľaťa získava pani Marta z Betánie za jej zaujímavý názor o tom, že príbeh o potope sveta poznali už dávno v Mezopotámii. Nie som historik, takže to neviem zhodnotiť, no každopádne je to na zamyslenie. Ešte raz, pekný zvyšok večera a dovidenia o týždeň.

 

© Spravodajský portál TRK. Tento článok je satira a opísané udalosti sa nikdy nestali. Akákoľvek podobnosť so skutočnosťou je čisto náhodná.

Teraz najčítanejšie

Dušan Kolcún

Skaut, manžel, otec, syn, brat, stredoškolský učiteľ, pseudointelektuál, kaviarenský povaľač, dobrý kamarát viacerým, blízky priateľ nemnohým, milovník kofoly a slaných tyčiniek, amatérsky gitarista, resp. vlastník gitary, na ktorú v poslednej dobe padá prach, z donútenia kuchár, otec na rodičovskej dovolenke a muž v domácnosti, slniečkár, človek z regiónov a pravdepodobne najväčší nadšenec do vojny vo Vietname v našej dedine, ktorý v rámci boja s nudou a depresiou začal písať takéto hlúposti.