Denník N

25 rokov po… a znova musíme kričať „odstúpiť“

Je priam symbolické, že choré slovenské zdravotníctvo a jeho ožobračovanie spustilo v našej spoločnosti po 25-tich rokoch od Novembra proces, ktorý možno konečne bude pokračovať tým, na čo sme pred štvrťstoročím tak túžobne čakali. A síce právom, spravodlivosťou a zastavením drancovania tejto krajiny. Počas tohto obdobia sa však na morálke slovenského národa narobilo dosť škody na to, aby nám trvalo ešte zopár desaťročí, kým sa tieto škody napravia. Vyhovárať sa donekonečna na to, že za to môže komunizmus, by bolo detinské. Za to, čo sa dnes deje v našom zdravotníctve, školstve, v justícii a v celej spoločnosti, si môžeme len a len my sami. Už aj deti, ktoré sa narodili po Novembri sú nasiaknuté morálnymi deformáciami svojich rodičov a vedia, že sa tu má lepšie ten, kto klame a kradne, ako ten, kto sa chce živiť poctivou prácou.

Predražené nákupy techniky a aj iného materiálu v slovenských nemocniciach sú verejným tajomstvom a sú takmer na dennom poriadku. Takže bolo len otázkou času, kedy sa nejaká takáto kauza vytiahne na svetlo. To, že pre ňu padli dve ženské hlavy v slovenskej politike a včera symbolicky aj tá, proti ktorej ľudia demonštrovali v Bratislave a v Košiciach, by mal byť len začiatok očistného procesu, ktorý táto spoločnosť musí nastúpiť. Avšak rošády na MZ SR nás zatiaľ iba utvrdzujú v tom, že sú to len kozmetické úpravy a že jednou z potrebných kvalifikačných priorít na funkciu v štátnej správe je spolupráca s finančnými skupinami, už roky drancujúcimi túto spoločnosť s požehnaním politikov. Preto tieto politické šachy nič neriešia. Jeden „kamarát z Košíc“ je buď odvolaný alebo odstúpi a vzápätí ho nahradí druhý, možno ešte horší. Hlavne, že má správne politické krytie a prepojenie na finančné skupiny, ovládajúce slovenské zdravotníctvo. Novým ministrom zdravotníctva sa tiež stal „kamarát z Košíc“. Práve z tých Košíc, kde sídli firma, Medical Group. Práve z tých Košíc, z ktorých pochádza aj jeden z konateľov uvedenej firmy, ktorý sa pozná s novým ministrom zdravotníctva. Ten sám priznal v rozhovore pre štvrtkové správy RTVS (6. nov. 2014 o 19:00 hod. ), že je to jeho spolužiak z vysokej školy. O čom sú teda tieto „tanečky pána priemera“? O ničom, iba ak o budovaní imidžu pred zábudlivým slovenským voličom, ktorému na zvolenie skorumpovaných politikov stačia zadarmo párky a pivo.

Raný kapitalizmus v slovenskom zdravotníctve začal už v časoch vzniku Národnej zdravotnej poisťovne, pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Už vtedy začali z malých rybiek postupne dorastať veľké ryby. Z nich sa potom vyvinuli žraloci v ľudskej koži, ktorí doteraz parazitujú na slovenskom zdravotníctve. V tom čase sa začínali zakladať súkromné ambulancie a neskôr aj väčšie zdravotnícke zariadenia. Zavádzanie týchto zmien v zdravotníctve išlo ruka v ruke s divokou mečiarovskou privatizáciou, ktorá neobišla ani zdravotníctvo. Poisťovňa začala pracovať s novým bodovníkom z Nemecka. Napriek tomu, že Nemci sú známi svojou poriadkumilovnosťou, na Slovensku tento bodovník do zdravotníctva veru poriadok nepriniesol. Nikto vtedy ani len netušil, čo je to revízna činnosť v zdravotníckom systéme Poisťovňa zdravotníckym zariadeniam zaplatila prakticky všetko, čo si nabodovali. A revíznych lekárov robili často sami lekári, ktorí začínali pracovať v súkromných ambulanciách. Z capov sa stali záhradníci. Z nich sa vyčlenila skupina tých najšikovnejších s kontaktmi na správnych miestach so správnym politickým krytím. Ten, kto mal vtedy moc a bol pri koryte, je dnes dávno za vodou.

Preto tvrdím, že odvolanie uvedených dvoch dám ani demisia predsedu NR SR nič nerieši.

Ak sa nedotiahla do konca Gorila, pravdepodobne sa toho úspešného konca nedožije ani kauza piešťanského CT, ktorá síce spustila lavínu nespokojnosti občanov, ale jej aktéri sú chránení týmto skorumpovaným systémom.

Komunálne voľby síce znamenali víťazstvo strany SMER-SD, ale nebolo tomu tak všade. Preto tam, kde to je len trocha možné a ľudia si zvolili zástupcov, ktorí majú aspoň toľko zdravého rozumu a politickej kultúry, že začnú dialóg s občanmi a nebudú sa brániť vymetať Augliášove chlievy na mestských úradoch po svojich predchodcoch, by mali konať.

Morálna zodpovednosť nestačí. Kým prvý slovenský skorumpovaný politik neskončí v base, dovtedy nám tu môže kde – kto vykladať, že žijeme v právnom štáte. Neverím mu ani slovo.

Teraz najčítanejšie

Jozef Klucho

Jeden z prvých blogerov sme.sk, gastroenterológ, virtuálny medicínsky poradca na www.gastroenterolog.com a konzultant pre gastroenterológiu na www.celiakia.sk a www.edusan.sk Píšem články o medicíne, slovenskom zdravotníctve, hudbe 70-80-tych rokov a bežnom živote.