Denník N

Čepčekove nápady

Konzervatívec, ktorého sa zbavilo aj OĽaNo.

Už pár dní sa tento nezávislý poslanec stal oprávneným terčom výsmechu za návrh zákona o pornografii. Detaily určite poznáte a ak nie, mali by ste. Za týmto akoby pokusom o zlý vtip však je a aktívna snaha prihrať notárom, alebo rodinným právnikom viac práce. Stačí to porovnať s nápadmi iného „obrancu tradičných hodnôt“.

Právnická lobby v Poľsku
Ak ste ešte nepočuli o Ordo Iuris, rád by som vám ich dal teraz do pozornosti. Na ich stránke nájdete bezmála 15 právnikov. Na Slovensku pôsobia dve ich sesterské organizácie – Slovakia Christiana a HFI. Členovia tej druhej sú znova právnici.

Ordo Iuris funguje hlavne ako lobbyingová skupina s kontaktmi v strane PiS a medzi sudcami. Svoje nadanie nevyužívajú len k presadzovaniu zákonov, ale aj k prenasledovanie tých čo v Poľsku podľa ich názoru porušili zákon o náboženskom sentimente. Mimo iné prenasledujú speváka poľskej skupiny Behemoth, Adama „Nergala“ Darskeho. Nutno dodať, že neúspešne.

Právnická lobby u nás
Anton Chromík prostredníctvom kampaní volal po zabetónovaní súčasného stavu definície manželstva. Treba si však odmyslieť štvavé a nenávistne ladené kampane a uvedomiť si fakt, že Antom Chromík je právnik čo sa zaoberá občianskym právom. Mimo iné sa teda zaoberá napríklad dedičstvami, čo je veľmi dôležitá téma pre všetky nezosobášné páry.

V minulosti navrhoval akúsi sadu splnomocnení, ktorá by podľa jeho názoru ako právnika malo nahradiť manželstvo.
1. Za každý takýto dokument existuje sadzba.
2. Právnici sa nezhodujú na ich účinnosti.

Starostlivosť v nemocnici o nezosobášeného partnera/partnerku či ich rodinných príslušníkov sa tak môže zmeniť na nekonečné naťahovačky s nemocnicou. Prípad, kedy právnickej kancelárii vrátite právne neúčinné splnomocnenie a budete žiadať peniaze späť si veľmi neviem predstaviť.

Praktická vymožiteľnosť
Predstavte si scenár, že by bol návrh poslanca Čepčeka schválený.
1. Poskytovatelia internetového pripojenia by sa pustili do márneho boja s veternými mlynmi a začali by blokovať stránky s obsahom pre dospelých.
Hovoríme totiž o neuveriteľne veľkom množstve internetových domén.

2. Každý užívateľ s dostatočnou internetovou gramotnosťou by využil ľubovoľnú VPN službu.
Štát by začal za obchádzanie zákona udeľovať pokuty či tresty?

3. Tí čo by sa rozhodli sledovať obsah pre dospelých by za notárske povolenie zaplatili nejakú sadzbu.
A išlo by pritom o celkom lukratívny business.

Ak vás teda znova nejaký „ochranca tradičných hodnôt“ znova vyvedie z miery, pozastavte sa nad tým či by to v praxi nepridávalo viac úradníckych prekážok do života ľuďom.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kocur

Metalista. Mám rád thrash, death, industrial, grind... Ale hlavne mám rád tú slobodu ktorú to prináša. Považujem sa za mierumilovného človeka ale veľmi zle znášam nekonečný vesmír ľudskej hlúposti.