Denník N

Slovenské zdravotníctvo v roku 2015

Rozkrádanie viditeľne pokračuje. Napriek tomu naši stranícki a štátni predstavitelia tvrdia, že v zdravotníctve sa nekradne. Asi preto, že zatiaľ za to nikto nesedí v base. Dôvodom asi bude, že sa to volá verejné obstarávanie. Nuž a naši zákonodarcovia si asi myslia, že najviac v tomto štáte kradnú zdravotníci, tak sa im rozhodli klepnúť po prstoch.

Najprv registračnými pokladnicami, potom prijatím zákona s rôznymi peňažnými a nepeňažnými (ne)plneniami, ktorý mal už toľko novelizácii, že ani divá sviňa sa v ňom nevyzná.

Ale zdravotníci sú vynaliezaví. Niektorí sa k darom dokonca verejne priznali. Teda, niektorý jeden. Tých ďalších dvoch chytila polícia, a tak sme tu mali prezidentského kandidáta, obvineného z korupcie, ale aj prednostu urológie, prichyteného pri preberaní katalyzátorov. Tí ostatní si museli po vzore finančných skupín upraviť svoje cenníky a zaslať ich na príslušný samosprávny kraj, aby učinili zadosť prijatému zákonu.

Pojem „piešťanské CT“ priam zľudovel a v očiach slovenskej verejnosti sa stal synonymom veľkopanského rozkrádania slovenského zdravotníctva. Ale nič sa vlastne nestalo. Žiadne obohacovanie sa nedokázalo, žiadne obvinenie, na základe ktorého by skončil nejaký slovenský politik v base, sa neudialo. Nakoniec sa dozvieme ako obvykle, že to bola len fatamorgána a skutok sofistikovaného premiestňovania financií z vrecka do vrecka, nebol trestným činom.

Teta Anka sa zas stala príkladom agilných slovenských dôchodcov, podnikajúcich v slovenskom zdravotníctve.

Slovenský pacient sa márne dožadoval zlepšenia kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo chorôb a zdravotné poisťovne mu poriadne nestihli zalepiť oči vrátením zopár drobných za doplatky za lieky a už sa dozvedel, že ho okrádajú, a to dokonca v Národnom onkologickom ústave. Keď slovutnému pánu riaditeľovi prišli na to, že má súkromnú konzultačnú firmu, len nesmelo poznamenal, že si ju založil preto, aby mohol legálne tieto služby poskytovať. Ale prečo má jeho firmička korene na Cypre, to už nevysvetlil.

Náš slávny Yetti-health by sa vraj už konečne mal objaviť na svetle sveta. Nuž, ale či to za rok stihne, nie je isté. Vláda, ktorá bude do volieb už len kúriť a svietiť, mu síce ušila pekný kostým, ale nestihla ho naučiť pracovať. A keďže nechce rozširovať rady nezamestnaných, asi ho nechá v stave hibernácie aj na budúci rok. Alebo sa nová vláda bude vyhovárať na tú starú, že mu ten kostým zle ušila.

Nová univerzitná nemocnica je na tom podobne. PPP projekt na ňu je deravý ako ementál a kolujú hlasy, že sa musí zrušiť, lebo tri písmená P sú iniciálami najväčších zlodejov v slovenskom zdravotníctve. A prezradiť ich identitu slovenskej verejnosti by nebolo vhodné.

Kto z kompetentných by v situácii, keď sa bolo treba učiť baliť nakradnuté milióny do alobalu, myslel na platy zdravotníkov? Červený parlamentný parný valec prevalcoval veto prezidenta a schválil zákon o platoch niektorých ústavných zdravotníckych pracovníkov v pôvodnom znení aj s titulkami napriek tomu, že 50 miliónov euráčov, ktoré bude stáť toto zvýšenie platov, nikto reálne nevidel a v rozpočte na rok 2016 chýbajú.

Vyvstáva tu otázka, prečo táto vláda nemá medzi svojimi členmi krajčíra.

Teraz najčítanejšie

Jozef Klucho

Jeden z prvých blogerov sme.sk, gastroenterológ, virtuálny medicínsky poradca na www.gastroenterolog.com a konzultant pre gastroenterológiu na www.celiakia.sk a www.edusan.sk Píšem články o medicíne, slovenskom zdravotníctve, hudbe 70-80-tych rokov a bežnom živote.