Denník N

Knižný typ: Slovensko na starých pohľadniciach 1900 – 1918

Kolektív autorov Ján Hanušin, Daniel Kollár, Ján Lacika sa pustil do mapovania slovenskej histórie, a to špeciálnym spôsobom. Od roku 2015 vydávajú knihy Slovensko na starých pohľadniciach. Prvý diel mal podtitul 1900-1918.

Kniha vyšla vo formáte A3. Je prehliadne rozdelená podľa našich regiónov. Každý z nich je jedna kapitola. K mestám a dedinám nechýba popis a záber v podobe starej pohľadnice.

Hlavné plusy

Dokopy zmapovali okolo 500 menších a väčších miest a dedín. Chválim autorov zato, že nepísali len o tých známych. Okrem Bratislavy, Košíc, Banskej Bystrice tam nájdete aj Sninu, Strážske, Štítnik…

Na úvod je vždy základný popis regiónu a potom nasledujú zábery.

Na pohľadniciach sú zachytené väčšinou námestia, ale aj iné zaujímavé lokality (napr. Sobranecké kúpele, tatranské hotely, železničné stanice…). Väčšina z nich je pochopiteľne čiernobiela, no niektoré sú kolorizované. Čitateľ tak môže ,,putovať“ po Slovensku, ktoré ešte nepoznačili výrazné (a často aj necitlivé) stavebné zásahy.

Konečný verdikt

Kniha sa síce nie je nejakou vedeckou prácou o histórii Slovenska (nato sú iné publikácie). Avšak, kto ma rád históriu, určite neoľutuje, keď si ju zakúpi (alebo aspoň požičia). Mapovanie histórie za pomoci starých pohľadníc je skvelý nápad.

Nákupom v tomto obchode podporíte autora

Martinus link: https://www.martinus.sk/?uItem=220304

Teraz najčítanejšie