Denník N

Knižné tipy: Letné svetlo a potom príde noc

Prvýkrát vychádza v slovenčine kniha Letné svetlo a potom príde noc, za ktorú dostal jej autor Jón Kalman Stefánsson najprestížnejšiu islandskú literárnu cenu a bol nominovaný na Cenu severskej rady.

Prvýkrát vychádza v slovenčine kniha Letné svetlo a potom príde noc, za ktorú dostal jej autor Jón Kalman Stefánsson najprestížnejšiu islandskú literárnu cenu a bol nominovaný na Cenu severskej rady. S krásnou obálkou a dizajnom, ktorý túto knihu posunul o level vyššie, ju vydalo vydavateľstvo Artforum.

Islandská dedina, kde býva štyristo obyvateľov. Medzi nimi aj ten, ktorému sa jednej noci sníva po latinsky, a potom opustí ženu, dom, zamestnanie, predá svoje autá a nakúpi knihy. Tá, ktorá je celkom pokojná, až pokým neodhalí manželovu neveru, potom zastrelí šteňatá, odreže kohútovi hlavu a podpáli manželovi auto. Tí, ktorí jedného dňa v práci v sklade zacítia duchov, tá, ktorá je krásna v zamatových šatách, tá, čo má tajné túžby a ten, ktorý je strašne osamelý. A okolo nich sa mihajú osudy ďalších dedinčanov, ktorí sú s nimi nejakým spôsobom spojení. A všetci majú svoje túžby a sny, žijú svoje (ne)obyčajné životy a pýtajú sa, aký to má zmysel.

Mlčanie je zlato. Kto dokáže mlčať sám so sebou, príde na všeličo, ticho presiakne pod pokožku, upokojí srdce, stlmí nepokoj, naplní izbu, v ktorej sa nachádzaš, naplní celý dom, kým vonku uháňa život ako bežec, pretekárske auto, pes, ktorý naháňa vlastný chvost, no nikdy ho nedobehne.

Stefánsson píše krásne, poeticky. Rozprávač je v prvej osobe plurálu, čo je nezvyklé a zaujímavé. Kniha ma zaujala na prvý pohľad – obálkou, ktorú ilustroval Miloš Kopták, dizajn a grafickú úpravu knihy mala na starosti Mária Rojko.

A podčiarkovať si slovné spojenia, vety a pasáže a vypisovať si ich, by sa z tejto knihy dalo donekonečna…

Svet je plný snov, ktoré sa nikdy nesplnia, vyparia sa, potom sa ako rosa usadia na nebi a tam sa premenia na hviezdy na nočnej oblohe.

Slzy majú tvar člnov a za veslami sedia smútok a žiaľ. Kto plače na pohrebe, zároveň oplakáva aj vlastnú smrteľnosť a koniec celého sveta, pretože všetko raz umrie a nakoniec nezostane nič.“

No život sa hýbe všetkými smermi a nakoniec skončí uprostred vety; občas nie je nič lepšie, než skoro vstať, zahľadieť sa na morskú hladinu a čas nechať plynúť.“

 

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/18fWXMw

 

Autorka pracuje v kníhkupectve Martinus.sk

Teraz najčítanejšie